macOS için SSD önerisi

Hocam tabii söyleyeceğim ama detaylarına ulaşamadım açıkçası PCIe 4.0 yeni bir SSD sanırım. Diğerinin kontrolcüsünü vs. biliyorum ama bunun hakkında bilgim yok. Sıralamadan kastım da çeşitli listeler var bunların derlenmiş halleri, orada var kontrolcüsü nedir NAND tipi nedir gibisinden. O yüzden daha pratik.
Phison E19T kontrolcü varmış DRAM yok SSD'de, o yüzden pek önermeyeceğim bir SSD. Sadece attıklarınızdan Intel marka olanda var DDR3L DRAM.
Hocam ciddimisiniz 😨 ben Kingston satın aldım sizden cevap alamayınca geri iade etsem indirim kuponum iade edilir mi ?

Hocam ciddimisiniz 😨 ben Kingston satın aldım sizden cevap alamayınca geri iade etsem indirim kuponum iade edilir mi ?
Bence riske atmayın o da fena değil. SSD o kadar yeni ki IOPS değerleri ile alakalı 1 tane sitede bilgi bulabildim. 4K IOPS değerleri daha iyi 670P'den ama DRAM'i yok, sadece bu kadar bilgi alabildim. 670P DDR3L DRAM ile çok yeni bir SSD değil sanırım ama bu yakın zamanda çıkmış.

Bence riske atmayın o da fena değil. SSD o kadar yeni ki IOPS değerleri ile alakalı 1 tane sitede bilgi bulabildim. 4K IOPS değerleri daha iyi 670P'den ama DRAM'i yok, sadece bu kadar bilgi alabildim. 670P DDR3L DRAM ile çok yeni bir SSD değil sanırım ama bu yakın zamanda çıkmış.
Bende veriye ulaşamadım mecbur okuma yazma ve PCI 4.0 görünce yenidir düz mantığıyla baktım neyse bakalım elimize ulaşınca anlayacağız çok sağ olun teşekkür ederim :)

MacOS için size bir SSD önermek istiyorum tabi biraz tuzlu. Ama benim MacOS olsa düşünmeden alırım.

Mac Pro kasalar için önerdiğiniz ssd. Hem donanım hem yazılım uyumlu olacak şekilde tam performans sağlayan ssd ler. Arkadaş hackintosh kuracak anladığım kadarıyla. Tavsiyelerin arasından okuma yazma hızı yüksek olanı bütçenine göre seçebilirsiniz.

Mac Pro kasalar için önerdiğiniz ssd. Hem donanım hem yazılım uyumlu olacak şekilde tam performans sağlayan ssd ler. Arkadaş hackintosh kuracak anladığım kadarıyla. Tavsiyelerin arasından okuma yazma hızı yüksek olanı bütçenine göre seçebilirsiniz.
Evet kesinlikle öyle yapıcam :) OpenCore ile denemek istiyorum içimde çok ukte kalmıştı ama satın aldığım şuan ki SSD daha iyi galiba bir ihtimal geleni Windows için kullanabilirim sonuçta ana sistemimim o @Canopat ne diyorsunuz hocam ?

Evet kesinlikle öyle yapıcam :) OpenCore ile denemek istiyorum içimde çok ukte kalmıştı ama satın aldığım şuan ki SSD daha iyi galiba bir ihtimal geleni Windows için kullanabilirim sonuçta ana sistemimim o @Canopat ne diyorsunuz hocam ?
Windows kurulumun için DRAM'li olması daha makbul ama imzanızdaki SSD de DRAM'siz. O yüzden hızı yüksek olanı seçebilirsin diye düşünüyorum.

Windows kurulumun için DRAM'li olması daha makbul ama imzanızdaki SSD de DRAM'siz. O yüzden hızı yüksek olanı seçebilirsin diye düşünüyorum.
Bilgisizliğimden soruyorum bu DRAM tam olarak ne noktada işime yarayacak farkı nedir acaba ? vaktinizi de almak istemiyorum makale varsa onu da atabilirsiniz

DRAM SSD'lerde geçici verilerin depolandığı bir bölümdür. İşletim sisteminden gelen geçici veriler orada depolanarak hem NAND yongalarına yük bindirilmez hem de SSD daha kararlı çalışır. Aynı şekilde dosya transferlerinde DRAM sayesinde SSD'nin hızı düşmez veya dalgalanmaz. Kararlı bir dosya aktarımı sağlanır. Ömrü de uzun olur SSD'nin.

Bu DRAM'den yoksun SSD'lerde geçici veriler NAND yongalarında depolanır. Bu hem SSD'ye zarar verir hem de hızları düşer. Dosya transferlerinde de sık sık hız düşüşleri yaşanır. DRAM olmadığı için ömrü de kısa olur.

Bu yüzden mümkün olduğunca DRAM'li bir SSD alınmalı. Bu DRAM boyutu değişiyor modele göre. Örneğin Samsung 870 EVO'nun 250 ve 500 GB versiyonları 512 MB DRAM'e sahipken 1 TB versiyonu 1 GB DRAM'e sahip.
Gayet güzel özetli burada.

Geri
Yukarı