macOS Mojave Yüksek GPU Bellek Kullanımı Sorunu

MrRich

Kilopat
1-2 yıldır macOS kullanmaktayım son 2-3 aydır özellikle Mojave güncellemesinden sonra normal kullanımda GPU belleğinin tamamına yakını %80-99 tüketiliyor. Genelde performans gerektirmeyen işlemler yapıyorum web gezinmesi ve film, dizi izlemek gibi. Bu yüzden bu yüksek bellek tüketimi beni huzursuzlandırıyor fakat işin ilginç yanı GPU belleği bu kadar yüksek kullanılırken GPU işlemcisinin kullanımı %10 ile %20 arasında değişmekte yani herhangi bir zararlı yazılım ya da başka bir şeyin etkisinde olduğunu düşünmüyorum. Tabi bunlar esnasında fan gürültüsü ya da sıcaklık artışı da yok çünkü sadece GPU belleği kullanılıyor, iStat Menus uygulamasından bir ekran görüntüsü aldım.
Burada:
GmGBB6.png

Bu arada sistemimde ekstra açık uygulamalar çoğunlukla olmuyor ama olduğu zamanlarda neler açık oluyor;
DOCK ÜZERİNDE:
Whatsapp Web, Spotify, WinZip, Progressive Downloader, Commander One, (Total Finder Eklentili) Finder Penceresi, Google Chrome
Üst bar üzerinde;
Adobe Creative Cloud, Paragon NTFS, Divvy, Boom 3D, Amphetamine, Paste, SwitchResX

Yukarıda listelediğim uygulamalardan kaynaklanmadığını düşünüyorum çünkü hepsinden çıkış yaptığım zaman bile özellikle şu yazıyı yazarken GPU bellek kullanımı %97-99 arasında oynamakta.
Benim kişisel fikrim uygulamaların daha iyi çalışması açısından GPU belleğinin işletim sistemi tarafından kullanılması yönünde ama yinede sizce bu yüksek kullanım karşısında endişelenmeli miyim? macOS Mojave kullanıp aynı dertten yakınan biri var mı?
Sistemi kapatıp açtıktan veya oturumu kapatıp tekrar giriş yaptıktan sonra GPU Bellek kullanımı düşük başlıyor zaman geçtikte artıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Üzgünüm dikkat etmemişim benim hatam. Bu konu da biraz araştırma yaptım ve inceledim. İnsanların bu GPU kartında bu tür problem ile karşılaştıklarını gördüm fakat herhangi bir çözüm bulunamamış. Fakat performans yönünden bir problem yaratmıyor ise kullanıma devam edebilirsiniz. Ama kişisel olarak fikrimi ve çözüm sunacak olursam yeniden High Sierra kurulumu yapmanızı öneririm.

Üzgünüm dikkat etmemişim benim hatam. Bu konu da biraz araştırma yaptım ve inceledim. İnsanların bu GPU kartında bu tür problem ile karşılaştıklarını gördüm fakat herhangi bir çözüm bulunamamış. Fakat performans yönünden bir problem yaratmıyor ise kullanıma devam edebilirsiniz. Ama kişisel olarak fikrimi ve çözüm sunacak olursam yeniden High Sierra kurulumu yapmanızı öneririm.
Performans düşüşü veya ısınma gibi sorunlar yok sistemde hiçbir aksaklık yok eskiden nasılsa hala öyle çok dert etmiyorum ama yinede aklımdayken sizlere sorayım dedim.

Tüm sistem bilgileriniz nedir ? Ayrıca temiz kurulum ile mi geçiş yaptınız yükseltme ile mi ?
Hocam imzamda yazdığı gibi sistemim. Sıfır olarak almıştım, yanlış hatırlamıyorsam fabrikadan Sierra ile gelmişti daha sonra High Sierra daha sonra da Mojave geldi yani aldığımdan beri yükseltme yaparak ilerliyorum.

Önemli belgelerinizi harici bir aygıta yedeklerek temiz kurulum yapıp deneyin.
Tavsiye için teşekkürler şu aralar sıfırdan kurulum ile uğraşacak zamanım yok. Şimdilik bir zararı olmadığı için önemsemiyorum, ileride boş zamanımda sıfırdan kurulum yapmayı düşünebilirim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı