Monterey macOS Monterey boot nasıl yapılır?

Yer
Bakü, Azerbaycan
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel Core i5 10400 || MSI H510M-A-PRO || 32Gb Kingston DDR4 3200 || Zotac Gaming GeForce RTX 2060 12GB || Kingston A400 480GB SATA SSD || Seagate Desktop HDD 1TB || Zalman GigaMax 750W PSU
Meslek
Öğrenci, Full Stack Developer
Merhaba, ben macOS yukledim. Şimdi ne yapmam gerek ki boot etsin?

IMG_20220508_163121.jpg

Bu rehberi takip edebilirsiniz.

Denilen her şeyi yaptım evet. OpenCore açılıyor, macOS görünüyor saddece Windows görünmüyor ve bu bana aslında lazım değil. Şimdi ben Windows'u tamamen silmek istiyorum. Ne yapmalıyım? Depolama alanını büyütmek için bunu yapıyorum.
Bir de bazen macOS donuyor hiçbir şey çalışmıyor imleç dahil. Bunu nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır sistem aniden duruyor.
Cevap vermiyor
Her şey donuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç planı oluşturun:

Cihazımıza Hackintosh kurulumu yaptıktan sonra sistemimiz için uygun düzenlemeleri yaparken (Bootloader, kext, SMBIOS vs.) İlk olarak uygulanması gereken şey güç yöneti midir? Bunun için genelde "NullCpuPowerManagement.kext"kullanıyoruz. Ancak "NullCpuPowerManagement.kext" kullanmak Laptop'larda pil ömrü, ısınma ve gürültü sorunlarında gerçekçi bir çözüm sunmuyor.

Bu rehberde size sandy bridge, ıvy bridge ya da Haswell CPU kullanan dizüstü cihazlar için doğal güç yönetiminin nasıl uygulanacağını anlatacağım.

ssdtprgen. Sh kullanarak SSDT.aml oluşturmak.
Bunun için aşağıdaki ssdtprgen. Sh betiğini kullanacağız.
GitHub - Piker-Alpha/ssdtPRGen.sh: Script to generate a SSDT for Power Management
Yukarıdaki bağlantıda bu betiğin nasıl kurulacağı “read me” dosyasında anlatılmıştır. Ancak biz yine de üyelerimiz için paylaşalım;

adımlar:
İlk olarak SSDT.aml oluşturmak için gerekeli betiği terminal kullanarak sistemize indirelim. Bunun için;
OS X içinde terminal uygulamasını açın ve aşağıdaki kodları sıra ile girin:

Kod:

CD ~
Curl -o./ssdtprgen. Sh https://raw.githubusercontent.com/Piker-Alpha/ssdtPRGen.sh/master/ssdtPRGen.sh

Chmod +X./ssdtprgen. Sh.

Broadwell, Skylake ve daha sonrası güncel sistemleri için şu kodları kullanın;

Kod:

CD ~
Curl -o./ssdtprgen. Sh https://raw.githubusercontent.com/Piker-Alpha/ssdtPRGen.sh/Beta/ssdtPRGen.sh
Chmod +X./ssdtprgen. Sh.

Bu işlemden yaptıktan sonra betiği aşağıdaki komut ile çalıştırın:

Kod:

/Ssdtprgen. Sh.

Not: Eğer bu betik tarafından desteklenmeyen bir işlemciniz varsa, bu CPU'nun bilgilerini sizin girmeniz gerekir.
Örnek olarak i7-4720HQ için kodu şu şekilde girmeniz gerekir:

Kod:

/Ssdtprgen. Sh -p 'i7-4710HQ' -f 2600 -Turbo 3600.

Yukarıda girdiğimiz kod ile “i7-4710hq” kullanarak i7-4720HQ için Turbo ve Turbo olmayan frekanslar geçersiz kıldık ve betiğin sorunsuzca ssdt üretmesi sağladık.

İşlem sonunda betik bize çıkan sonucu "extra" klasörüne kopyalamak isteyip istemediğinizi soracak. Burada klavyede “n” tuşuna basın.
Bundan sonra ssdt.aml içinde aynı soru gelecek. Bunun içinde gelen seçenekte “n” seçin.
Bu işlemden sonra dosyalar şurada oluşturulacak: ~/Library/ssdtPRgen/SSDT.aml.
Bundan sonra oluşturulan dosyayı /EFI/Clover/ACPI/patched/ içine kopyalayın.
Bunu terminal kodu isterseniz ilk olarak EFI bölüntüsünü Mount edin ve aşağıdaki kodu girin:

Kod:

CD ~
Cp ~/Library/ssdtPRgen/ssdt.aml /volumes/efı/EFI/Clover/ACPI/patched/SSDT.aml

Hatırlatma; hibernate ( hazırda beklet) OS X tarafından desteklenmiyor. Hibernate kapatmak için aşağıdaki kodları girin;

Kod:

Sudo pmset -a hibernatemode 0
Sudo rm /var/vm/sleepimage
Sudo mkdir /var/vm/sleepimage

ssdt kurulumundan sonra çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için:

AppleInfo.kext ile:
  1. AppleIntelCPUPowerManagementInfo.kext indirin. ( AppleIntelInfo.kext)
    AppleIntelInfo.kext.zip
  2. Ardından inen kexti Desktop'a taşıyın.
  3. Terminal açın ve aşağıdaki kodları sıra ile girin.

Kod:

Sudo -s

Kod:

Chown -r 0:0 ~/Desktop/AppleIntelInfo.kext

Kod:

Chmod -r 755 ~/Desktop/AppleIntelInfo.kext

Kod:

Kextload ~/Desktop/AppleIntelInfo.kext

Kod:

CAT /tmp/AppleIntelInfo.dat
  4. Son koddan sonra terminal ekranında şu sonucu göreceksiniz:
    Screen Shot 2016-11-23 at 01.14.15.png
  5. Appleinfo.kext'in çalışmasını durdurmak için şu kodu kullanın:

Kod:

Kextunload ~/Desktop/AppleIntelInfo.kext
not: Sonuçların doğru olduğunu kontrol etmek için "CAT /tmp/AppleIntelInfo.dat" birkaç kez aralıklarla girin.

Intel Power gagdet ile:
  1. Aşağıdaki linkten Intel Power gadget indirin:
    Intel® Power Gadget 3.5.5 for MacOS*
  2. İnen klasör içinden pkg dosyasını çalıştırıp kurulumunu yapın.
  3. Uygulamalar klasöründen Intel Power gadget bulun ve çalıştırın.
  4. Aşağıdaki paylaştığım resimdeki gibi CPU'nun CPU güç durumunu değiştirdiğini doğrulayın.
    Screen Shot 2016-11-23 at 01.22.13.png

Hatırlatma: Eğer Haswell veya ıvy bridge işlemci kullanıyorsanız ıoregistryexplorer programını kullanarak X86platformplugin yüklendiğini doğrulayın. Bunun için ıoregistryexplorer açtıktan sonra arama penceresine CPU0 yazın.

son denetim:

Yukarıda yaptığımız işlemlerin doğru olarak çalıştığından emin olmak için ayarlarımızı kontrol etmemiz gerekiyor.
  • SSDT.aml, EFI/Clover/ACPI/patched içinde olmalı.
  • Config / acpı içinde aşağıdaki resimdeki ayarların yapıldığından emin olunmalı.

image.png
  • config.plist/KernelAndKextPatches/AsusAICPUPM=true (Haswell öncesi) olarak işaretli olmalı.
  • config.plist/KernelAndKextPatches/KernelPm=true (Haswell+) olarak işaretli olmalı.
  • config.plist/KernelAndKextPatches/KernelLapic=true olarak işaretli olmalı.
  • İşlemciniz ile uygun sistem kimliği (SMBIOS) (config.plist/SMBIOS)
  • Rollback olmamış AppleACPIPlatform.kext
appleacpıplatform ve embeddedcontrol

Not: Sandy bridge pm için, AppleACPIPlatform.kext rollback yapmak mümkün ancak önermiyoruz. Bu yüzden geri alınmış AppleACPIPlatform.kext'e dahil olan batarya yönetimi paketlerine dikkat edin.
AppleACPIplatform.kext çalıştığında, 8 bitden büyük olan ec ( embedded Control ) kayıtlarını manipule eden DSDT metodu çalışmayacaktır. Ve hata verecektir. Bu yüzden bu metotların yamalanması gerekiyor. Uygun yamaları şu adresten bulabilirsiniz:
GitHub - RehabMan/Laptop-DSDT-Patch: Common DSDT patches for Ivy/Sandy/Haswell laptops for running OS X

AMD Radeon kullanıcıları:
Burada config.plist/ACPI/DropTables içinde mcfg kullanmaları gerekebilir.

eski işlemci kullananlar:
  • Sandy Bridge'den daha eski CPU'lar generatepstates = y generatecstates = y dropssdt = y kullanmalıdır. Bunlar için Custom ssdt hazırlamaya gerek yok. ( zira bunlar için herhangi bir ssdt aracı yok )
  • Dropssdt = yes ve dropoem = true.
  • Eğer eski bir donanımınız varsa OEM CPU ile alakalı ssdt çıkarmanız gerekebilir. Her ne kadar bunu Config.plist/ACPI/DropTables ile yapabilirsekte, en kolay yolu config.plist/ACPI/SSDT/DropOem=true olarak ayarlamak.
  • Güncel bir sisteminiz varsa dropoem = true kullanmayın. Bu sadece sandy bridge ve eski sistemler için gereklidir.
+İmajınız Technopat imajı mı?

Yalnız ben Skylake işlemci kullanıyorum.

Geri
Yukarı