MacOS Monterey, GT 740'ı tanımıyor

tumetikaan

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Az önce monterey kurulumunu yaptım ancak ekran kartımı bir türlü tanıtamadım. GT740 Ekran kartımı monterey desteklemiyormuş. Ya da ben doğru bir kaynak bulamadım. Önerebileceğiniz monterey için ekran kartı var mı?

Merhaba arkadaşlar. Az önce monterey kurulumunu yaptım ancak ekran kartımı bir türlü tanıtamadım. GT740 Ekran kartımı monterey desteklemiyormuş. Ya da ben doğru bir kaynak bulamadım. Önerebileceğiniz monterey için ekran kartı var mı?
Ekran kartınızın çipi ne? Windows'tan "GPU-Z" programı ile kontrol edebilirsiniz ama Windows yok ise sanırım GPU-Z macOS için de vardı onu da deneyebilirsiniz. Onun dışında eğer ekran kartınızın çipi "GK107" ise destekleniyor (GK106 modeller de elbette destekleniyor ama çok sorunlu). Onun dışında farklı bir çipe sahipse ne yazık ki desteklenmiyor ve zaten "GK107" çipe sahip olan GT 740'lar bile en yüksek Big Sur destekliyor bu yüzden Monterey kurmanız saçma olmuş. Geçebilirseniz Big Sur'a geçmeyi deneyin. Bunun dışında eğer Big Sur'da da çalışmaz ise SMBIOS'unuz Nvidia ekran kartı beklemiyor olabilir. Bunu çözmek için de "shikigva=40" komutunu boot argümanlarına koyarak muhtemelen yaşadığınız sorunu çözersiniz.

Son düzenleme:
Ekran kartınızın çipi ne? Windows'tan "GPU-Z" programı ile kontrol edebilirsiniz ama Windows yok ise sanırım GPU-Z macOS için de vardı onu da deneyebilirsiniz. Onun dışında eğer ekran kartınızın çipi "GK107" ise destekleniyor (GK106 modeller de elbette destekleniyor ama çok sorunlu). Onun dışında farklı bir çipe sahipse ne yazık ki desteklenmiyor ve zaten "GK107" çipe sahip olan GT 740'lar bile en yüksek Big Sur destekliyor bu yüzden Monterey kurmanız saçma olmuş. Geçebilirseniz Big Sur'a geçmeyi deneyin. Bunun dışında eğer Big Sur'da da çalışmaz ise SMBIOS'unuz Nvidia ekran kartı beklemiyor olabilir. Bunu çözmek için de "shikigva=40" komutunu boot argümanlarına koyarak muhtemelen yaşadığınız sorunu çözersiniz.
Uyumsuz ama Monterey'in son betasıyla çoğu eski Nvidia ekran kartları yamalanabiliyor.

Haklısınız fakat bu ekonomik krizde milletin parası yok. Konuyu açan son beta ile Monterey kurup yamayı deneyebilir malum Euro 14 TL.

Son düzenleyen: Moderatör:
Monterey ile Kepler serisi NVIDIA ekran kartlarına destek sona ermiştir. Ancak bu kartlar yine de @kapadokya50'in belirttiği gibi Kepler yama ile Monterey'de çalışabilmektedir. Big Sur'da kullandığım ve desteklenen GTX680 ekran kartımı Monterey yükseltmesi sonunda yama uygulayarak sorunsuz kullandım. Yamanın tek olumsuz tarafı devamlı sip disable olarak kullanmaya devam etmek. Grafik hızlandırma vs konusunda bir olumsuzluk gözlemedim.

Monterey ile Kepler serisi NVIDIA ekran kartlarına destek sona ermiştir. Ancak bu kartlar yine de @kapadokya50'in belirttiği gibi Kepler yama ile Monterey'de çalışabilmektedir. Big Sur'da kullandığım ve desteklenen GTX680 ekran kartımı Monterey yükseltmesi sonunda yama uygulayarak sorunsuz kullandım. Yamanın tek olumsuz tarafı devamlı sip disable olarak kullanmaya devam etmek. Grafik hızlandırma vs konusunda bir olumsuzluk gözlemedim.
Bu konuda bana yardımcı olabilir misin? Tecrübem yok denecek kadar az. :(
1638522291273.png

Big Sur'da kusursuz çalışıyor. Sadece Monterey'i desteklememesi biraz canımı sıkıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Eki Görüntüle 1231741

Big Sur'da kusursuz çalışıyor. Sadece Monterey'i desteklememesi biraz canımı sıkıyor.
Evet GK107 varyantı olması en son Big Sur'a kadar desteklendiğine işaret ediyor. İnternette bunun için belki yamalar olabilir bundan dolayı internette biraz gezinti yapmanızı öneririm.

Eki Görüntüle 1231741

Yukarıda da belirttiğim gibi Monterey'de Kepler serisi kartlara destek yok artık. Yapılacak şey Monterey kurulumu yaptıktan sonra ikinci mesajda verilen bağlantıya gidip Kepler Patch indirmek bağlantıda anlatıldığı gibi uygulamaktır. Big Sur'da nasıl kullanıyorsanız Monterey'de de aynı şekilde kullanabilirsiniz.
Plistinizi OpenCore Configurator ile açın;
NVRAM sekmesinde 7C436110... ile başlayan dizine tıklayın ve yeni car-active-config değerini girin.
csr-active-config ➤ EF0F0000
Misc sekmesinde Security tıklayın ve SecureBootModel ➤ Disabled olarak değiştirin.
Gatekeeper disable: Terminali açın ve sudo spctl --master-disable komutunu yazın enter tuşuna basın. password soracaktır, girin yeniden enter tuşuna basın. (Pass girişi görünmez merak etmeyin)
Sistemi NVRam reset ile yeniden başlatın. OpenCore menüsünde sistemin yüklü olduğu bölümü değil Recovery bölümünü açın. Yükleme ekranı benzeri gelen ekranda üst banttan izlenceler/Terminali açın ve csrutil disable komutunu girin ve enter sonra pass. Sistem yeniden başlatıldığında artık yama kurulumu yapabilirsiniz. Kurulumda yapmanız gereken bir şey yok, sadece basit komutları takip edin yeter. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı