macOS nasıl kurulur?

Hocam SanDisk 32 GB USB bellek buldum aldım. Şimdi imajı mı yüklemem lazım?
Sonoma indireceksen OpenCore: macOS Sonoma 14.0 Intel & AMD Kurulum İmajı buradaki dosyayı indir daha sonra balenaetcher ile USB'ye yaz.

Hocam SanDisk 32 GB USB bellek buldum aldım. Şimdi imajı mı yüklemem lazım?
Rehberde sanırım birkaç kısım eklenmemiş USB'ye yazma vesaire takıldığınız yerde yazarsınız bu rehberi önerme sebebim çok daha iyi bir EFI dosyası hazırlayabileceğiniz için önerdim.

Hangi rehberdeki EFI dosyasını indirmeliyim?
Sonoma indireceksen. ⤵️
Sonoma indireceksen OpenCore: macOS Sonoma 14.0 Intel & AMD Kurulum İmajı buradaki dosyayı indir daha sonra balenaetcher ile USB'ye yaz.
Monterey ve Ventura için zaten rehberde ayrı linkler var.

Hangi rehberdeki EFI dosyasını indirmeliyim?
EFI indireceğiniz macOS sürümünün orada EFI dosyası veriyor onu indireceksin her sürümde farklı EFI dosyaları mevcuttur.

Resimdeki kırmızı kutu.

Detaylı rehberde kurulum ekranına gelmek için ayrı birşey yazmamislar eve gecince ne yapacağınızı yazacağım.

Sonoma indireceksen. ⤵️

Monterey ve Ventura için zaten rehberde ayrı linkler var.

EFI indireceğiniz macOS sürümünün orada EFI dosyası veriyor onu indireceksin her sürümde farklı EFI dosyaları mevcuttur.

Resimdeki kırmızı kutu.

Detaylı rehberde kurulum ekranına gelmek için ayrı birşey yazmamislar eve gecince ne yapacağınızı yazacağım.
Bu linkteki dosyayı indirin.
Sonoma EFI içerisinde işlemciye uygun config dosyasını bulamadım bu Ventura için olan yani Ventura imaj dosyasını indirmeniz lazım önce Ventura imaj dosyasini indirin daha sonra.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoda dakika 1.00dan 2.10a kadarki işlemleri yap önce imaj dosyasını USB belleğe yazıyor daha sonra EFI dosyasını OC EFI içerisine atıyor EFI dosyası mediafire linki olarak verdiğimi kullanabilirsin.
Daha sonrasında USB den boot edip kurulum ekranına gelmeden önce bios ayarlarını şöyle ayarla.

--------
BIOS Ayarları (AMD Ryzen)
Başlamadan önce BIOS ayarlarınızı öntanımlı ayarlara çekin (Load Default Settings).
-------
Disable
Fast Boot
Secure Boot
Serial/COM Port
Parallel Port
CSM (Bu seçenek açık olduğunda GPU’nun gIO gibi hatalar vermesi muhtemeldir. Eğer hata alırsanız kapayın.)
3990X kullanıcıları için özel not: macOS hali hazırda kernel içinde 64 thread’den fazlasını desteklemiyor, ve eğer daha fazla tespit ederse kernel panic verecektir. 3990X işlemcisi 128 threads’e sahip ve bunun yarısının devre dışı bırakılması gerekiyor. Biz bu durumlarda BIOS içinde Hyper Threading ayarının devre dışı bırakılmasını öneriyoruz.
------
Enable
Above 4G decoding (Kesinlikle açık olmalı. Eğer bu seçeneği bulamadıysanız config içinde boot-args kısmına npci=0x2000 komutunu ekleyin. Bu seçenek açıkken npci komutunu kullanmayın.)
Eğer Gigabyte/Aorus ya da AsRock bir anakart kullanıyorsanız, bu seçenek belki bazı sürücülerinizi bozabilir (Ethernet vb.) ya da diğer OS’ları boot edemeyebilirsiniz. Eğer bu olursa bu seçeceği devredışı bırakın ve bu seçenek yerine npci komutunu kullanın.
2020+ BIOS Notları: Above 4G seçeneği açıldığında, Resizable BAR desteği, bazı X570 ve daha yeni anakartlarda kullanılabilir hale gelebilir. Bu ayarı Otomatik olarak ayarlamak yerine Devre Dışı olduğundan emin olun.
EHCI/XHCI Hand-off
OS type: Windows 8.1/10 UEFI Mode
SATA Mode: AHCI
---------

Hocam kusura bakmayın baya karmaşık birşey oldu fakat ben rehber kurulum usbsi hazırlamayı falanda eklenmiştir diye hesap etmiştim forum içindede uygun rehber bulamayınca böyle oldu kusuruma bakmayın tekrardan.

Dosya Ekleri

• IMG_20240317_173452.jpg
    IMG_20240317_173452.jpg
    60,4 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
Şimdi ben balenaEtcher ile Sonoma imajını USB'ye flashladım. EFI olarak da o kırmızı kutudakini mi kurmalıyım?

Sonoma EFI içerisinde işlemciye uygun Config dosyasını bulamadım bu Ventura için olan yani Ventura imaj dosyasını indirmeniz lazım önce Ventura imaj dosyasini indirin.

Burada ne demek istediğinizi anlayamadım.

Ben şimdi Sonoma imajını flashladım. Bir de Ventura imajını mı kurmalıyım?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Hocam en iyisi videolu rehberi uygulayın Forum dışı link veremiyorum burada forumdada uygun rehberi bulamadım.

Hocam en iyisi videolu rehberi uygulayın forum dışı link veremiyorum burada forumdada uygun rehberi bulamadım.

Her şeyi anladım fakat EFI olarak rehberdekini mi indirmeliyim yoksa sizin attığınızı mı?

Geri
Yukarı