İnceleme macOS Sierra (10.12)

Merhaba. Bugün macOS Sierra işletim sistemini inceleyeceğim, artılarını ve eksilerini sizlere anlatacağım.
1- macOS Sierra nedir?
macOS Sierra, Apple tarafından Mac cihazlar için geliştirilen macOS sürümüdür. WWDC 2016'da iOS 10 ile beraber tanıtılmıştır.

2- macOS Sierra yenilikleri nelerdir?
macOS Sierra'nın yeniliklerinden bir tanesi de Siri'nin macOS'e eklenmesidir. Artık Siri'yi Mac'ler de kullanabileceksiniz.
Apple, macOS için yeni bir dosya sistemini ( APFS )'yi tanıttı.
Eğer Apple Watch kullanıyorsanız artık şifre girmenize gerek kalmayacak. Sierra, Apple Watch'ı algılayıp otomatik olarak Mac'inizi açacak.
macOS Sierra, App Store'da ücretsiz olarak yayınlamıştır ve destekleyen her Mac bu sürüme yükseltilebilir.
Apple, resimler uygulamasına yüz tanıma özelliği getirdi.
Ve daha saymadığım bir sürü özellik geldi. 🙂
macOS X artık eskide kaldı. Artık macOS X yerine macOS diyeceğiz.

3- macOS Sierra geçmeye değer mi?
Evet, macOS Sierra geçmeye değer bir işletim sistemi. Arayüzü olsun, stabilliği olsun güzel bir işletim sistemi. Hız istiyorsanız kesinlikle geçmenizi öneririm.

4- macOS Sierra artıları nelerdir?
macOS Sierra'nın en büyük artısı Siri'nin eklenmesi. Siri ile konuşup sohbet edebilirsiniz.
Konu hackintosh olursa şunu kesinlikle söylemeliyim. VGA İle en son kurabileceğiniz macOS Sürümü Sierra'dır.
Her macOS Sürümünde olduğu gibi Sierra'da da expose özelliği var. Bu özelliğe mission control'de diyebiliriz. Bir sürü pencere açtığınız da mission control tuşuna basarsanız açtığınız bütün pencereler ekrana gelecektir. Ve istediğiniz pencereye basınca o pencere tam ekran şeklinde açılır ve işinize devam edersiniz. 🙂

macOS Sierra arayüzü kullanıcı dostu olduğu için çok seveceksiniz ama alışması zor olabilir söyleyeyim.🙂
Mac cihazlar uzun süre işinizi görebilecek cihazlardır. Eğer Sierra ile gelen bir Mac'iniz var ise tahminimce Monterey bile çalıştırabilir. Olmazsa OpenCore Legacy Patcher kullanabilirsiniz. 🙂

5- macOS Sierra eksileri nelerdir?
Tabii ki en büyük eksilerinden birisi, macOS işletim sistemini Mac dışında bilgisayarlara kuramıyor olmamız. Bunu hackintosh ile yapabiliriz ama uğraştırıcı bir işlemdir ve her bilgisayar için uygun değildir çünkü her donanım hackintosh için uygun değildir.
macOS Windows gibi uygulama desteği fazla olan bir işletim sistemi değildir. Mesela Windows'da bir oyun açarsanız bunu macOS'te açamazsınız. Çünkü Windows uygulamalarının dosya uzantısı .exe'dir. macOS uygulamalarının dosya uzantısı ise .dmg'dir.
Bildiğiniz gibi Mac'ler çok pahalı. Bu da bir eksi ama bana göre parasını hak ediyor.

İnceleme bu kadardı, sizin de fikirlerinizi bekliyorum. 🙂
407550-640.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam yaptım bb kod düzenlemesinden yapılıyor ama sizin gibi güzel olmadı :D
Kalın yazı ile daha güzel oluyor.

Bu arada dikkatimi bir şey çekti, APFS sadece SSD'ler için geçerli demişim. Böyle bir şey yok. Muhtemelen APFS GPT bölüm şemasını kullandığı için böyle bir şey demişim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı