[Karşılaştırma] Windows vs macOS vs Linux

Bugün 3 OS (işletim sistemi)'nin bir birine göre artılarına ve eksilerine bakacağız.
Masaüstü pazarının yaklaşık %75'ini Windows,%17'sini macOS,%2'sini Linux oluşturuyor. Şimdi sistemleri biraz yakından tanıyalım.

windows-logo.png

• Microsoft şirketinin geliştirdiği bir sistemdir.

1200px-MacOS_logo_(2017).svg.png

• Apple şirketinin geliştirdiği bir işletim sistemidir.

linux-logo.png

• Ücretsiz ve açık bir işletim sistemi yaratmaya çalışan bir programcı kitlesi ile ortaya çıkmıştır.
Piyasada en çok gördüğünüz OS'ler bunlardır. Peki bunların artıları, eksileri ve nerelerde kullanılması daha uygun olur, şimdi bunlara bakalım.
  • Windows
    • Pazar payının etkisiyle zararlı yazılım en çok bu işletim sistemi için yapılıyor.
    • Güncelleme kısmı sadece Microsoft'a aittir.
    • Lisanslı veya lisanssız olarak kullanabilirsiniz. Lisansınız yok ise belli özeliklerini kullanamazsınız.
      • Günlük kullanıcılar(film, müzik dinleme gibi) için en çok tercih edilen işletim sistemidir.
      • Oyun ve yayın amacı güdenler yine bu işletim sistemini kullanıyor.
      • Render, edit programlı için performanslı olmasa da yine bu alanda da kullanılıyor.
      • Iş alanında programların desteğiyle yine bu alanda da kullanılıyor.

new-windows-10-build-launches-with-a-modern-settings-icon-search-improvements-530550-2.jpg

• macOS
    • Windows'a göre daha güvenilir, daha stabil bir işletim sistemidir diyebiliriz.
    • Normal şartlarda sadece Apple bilgisayarlara kuruluyor fakat diğer sistemlere de ISO dosyasıyla kurulum yapılıyor.
      • Genellikle iş alanında kullanılıyor. Bunda en büyük etken Apple ürünleri arasındaki senkronizasyon.
      • Rander, edit işlerinde daha iyi performans veriyor bu yüzden bu alanda iş yapacak kişilerin ilk hedefinde.
      • Oyun oynamak için uygun bir işletim sistemi değildir.

macOS-Big-Sur-Notification-Center.jpg

• Linux
    • Açık kaynaklı olması ve sürekli birileri geliştiriliyor olması bu sistemi bir hayli güvenli yapıyor.
    • Windows'a göre daha stabil bir işletim sistemi diyebiliriz.
    • En büyük eksileri donanım ve yazılım desteği.
      • Günlük kullanıcı için fazlasıyla yeterlidir. Fakat yıllarca Windows kullanmış birisi ilk geçtiğinde "bu ne!" Diyebilir.
      • Oyun oynayabilirsiniz fakat bu konuda belki sizi tatmin etmeyebilir.
      • Windows sistemlerden sıkılanların alternatif işletim sistemidir.

how-to-delete-the-rubbish-bin-icon-from-the-ubuntu-18-04-lts-and-18-10-desktop-522125-5.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
macOS adam gibi NVIDIA sürücü desteğine sahip olsa belki daha büyük bir pazar payına sahip olabilirdi.
Yeni Mac'ler Nvidia kullanmadığı için böyle bir ihtiyaçları yok. Mâlum Apple Hackintosh'u desteklemiyor.

Windows sabır işi, Linux bilgi işi, Mac para işi :D.

Linu'u bilmem ama macOS kesinlikle sabır ve bilgi işi, hele ki OpenCore ile kurulum yapıyorsanız. :)

macOS adam gibi NVIDIA sürücü desteğine sahip olsa belki daha büyük bir pazar payına sahip olabilirdi.

Böyle bir dertleri yok ki... Zaten en akılda kalıcı işletim sistemine sahipler, elma logosu sayesinde.

Linux>macOS>Windows aksini söyleyen hayatı boyunca sadece Windows kullanmıştır.

Sadece işine odaklanmak isteyen, saçma sapan mavi ekran gibi hatalarla uğraşmak istemeyen kişi macOS kullanır. Daha doğrusu Macbook/iMac kullanır zira Hackintosh çok zor bir işlem.

Vakti ve ilgisi olan, Linux ile uğraşmaktan zevk alan, araştırmayı ve öğrenmeyi seven (Linux konusunda) kişi Linux kullanır.

Standart kullanıcılar veya oyuncular Windows kullanır.

Benim fikrim bu yönde, sen ne kullanıyorsun diye soracak olursanız Windows ve Linux kullanıyorum. Linux ile ilgilenmek, onu özelleştirmek, kullanmak bana zevk veriyor. Windows ise Linux desteği olmayan programlar için yüklü.

Kullanıma göre değişir gamerlik içinse kesinlikle Windows.

Gençler Windows gibidir, açılana kadar biraz bekletirler. > Who am I(2014)
Windows oyun desteği olmasa gerçekten kullanmayacağım bir işletim sistemi. Bir kaç yıldır Linux dağıtımlarını kullanıyorum ve farkı gerçekten ortada. En kötü sistemlerde bile performanslı çalışan tek çekirdek Linux bence.

Linux bir işletim sistemi değil çekirdektir. Bir işletim sistemi init, derleyici, bootloader, standart kütüphaneler, ve sistem araçları gibi şeylerin bir araya grlmesi ile oluşur. Kernel ise yazılım ile donanım arasında iletişim kuran en küçük birimdir. Her sürücü kernelın üzerine kurulur.

Geri
Yukarı