Çözüldü macOS Sierra Silinebilir Alanı Kullanma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MkfMtr

Hectopat
Daha fazla  
MacBook Pro (Retina, 13-inch, Early 2015) kullanıyorum. 251 GB SSD'si var ve bunun 164,63 GB'ı boş. Ben bunun yaklaşık 120 GB kadarına Boot Camp kullanarak Windows 10 yüklemek istiyorum ancak en az 50 GB boş alan olması gerektiği yazıyor. Bu Mac Hakkında kısmından baktığım zaman 120,07 GB'lık bir kısmı silinebilir olarak ayrılmış. Bu alan zaman geçtikçe artıyor. Bu kısmı nasıl kullanıma açabilirim diye internete kısaca bir göz attım ancak işime yarayacak bir şey bulamadım. Eğer var ise ve ben görmediysem affola.

Ekran Resmi 2017-06-13 12.57.36.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar,
Silinebilir Alan konusunda Apple'ın bir çok makalesi mevcut. Makaleyi incelerseniz çözüme ulaşacağınızı düşünüyorum.

Mac'inizde saklama alanı boşaltma
Yanıtınız için teşekkürler. Ancak verdiğiniz linkte sorunuma bir çözüm bulamadım. Daha sonradan biraz daha araştırdım ve öğrendim ki bunun sebebi Time Machine yerel enstantaneleriymiş. Yerel enstantaneler kapatıldığında; silinebilir olarak ayırılan alan, boş alana dahil oluyor. Ve istediğimiz gibi kullanabiliyoruz.

Apple'ın, Time Machine yerel enstantaneleri hakkındaki makalesi:
Time Machine yerel enstantaneleri hakkında

Yerel enstantaneleri kapatmak için ise Terminal'i açıp şunları yazmak gerekiyor:
sudo tmutil disablelocal

Eğer yeniden açmak isterseniz, Terminal'e şunları yazın:
sudo tmutil enablelocal

Umuyorum ki aynı sorunu yaşayanlara yardım edebilmişimdir.

Yanıtınız için teşekkürler. Ancak verdiğiniz linkte sorunuma bir çözüm bulamadım. Daha sonradan biraz daha araştırdım ve öğrendim ki bunun sebebi Time Machine yerel enstantaneleriymiş. Yerel enstantaneler kapatıldığında; silinebilir olarak ayırılan alan, boş alana dahil oluyor. Ve istediğimiz gibi kullanabiliyoruz.

Apple'ın, Time Machine yerel enstantaneleri hakkındaki makalesi:
Time Machine yerel enstantaneleri hakkında

Yerel enstantaneleri kapatmak için ise Terminal'i açıp şunları yazmak gerekiyor:
sudo tmutil disablelocal

Eğer yeniden açmak isterseniz, Terminal'e şunları yazın:
sudo tmutil enablelocal

Umuyorum ki aynı sorunu yaşayanlara yardım edebilmişimdir.
Harikasınız, teşekkürler

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı