macOS Sur Kurulumunda Kernel Panic Hatası

iambmys9

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Samsun
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Case: Xigmatek Venom X | MBO: Asus TUF B450-PRO GAMING | CPU: AMD Ryzen™ 5 3600X , @ 3.8GHz | CPU Cooler: Stock | RAM: Crucial 16GB (2x8GB) Ballistix Sport LT Gray DDR4 @ 3000MHz | GPU: ASUS RADEON™ RX 5700XT 8GB GDDR6 @ 1905 MHz 256-bit | PSU: XIGMATEK X-POWER 650W 80+ | SSD: Kingston 480GB HyperX Fury 3D | M.2 SSD : 1 WD 240GB Sata Green M.2 SSD | Display: AOC Q3279VWFD8 |
Meslek
Üniversite Öğrencisi
Merhaba arkadaşlar macOS Sur kurulumu için dosyayı buradan indirdim. Config dosyasını açıp farklı bir ayar mı yapmam gerekiyor? @claus @tristessehivernale @Recep Baltaş @blackandyellow
ecd95dbe-195f-4112-b591-62fb679eda91.jpg

Sistemim:

Case: Xigmatek Venom X | MBO: Asus TUF B450-PRO GAMING
| CPU: AMD Ryzen™ 5 3600X , @ 4.4GHz | CPU Cooler: Stock | RAM: Crucial 16GB (2x8GB) Ballistix Sport LT Gray DDR4 @ 3000MHz | GPU: ASUS RADEON™ RX 5700XT 8GB GDDR6 @ 1905 MHz 256-bit | PSU: XIGMATEK X-POWER 650W 80+ | SSD: Kingston 480GB HyperX Fury 3D | M.2 SSD : 1 WD 240GB Sata Green M.2 SSD | Display: AOC Q3279VWFD8 |

Ayrıcana boot-args kısmını 3 farklı şekilde denedim. Hepsinde Kernel Panic oluşuyor.
  • -v keepsyms=1 debug=0x100 agdpmod=pikera npci=0x2000
  • -v keepsyms=1 debug=0x100 agdpmod=pikera npci=0x2000 vsmcgen=1
  • -v keepsyms=1 debug=0x100 agdpmod=pikera npci=0x2000 vsmcgen=2
Bios ayarlarım ise şu şekilde.

• Secure Boot > Disabled/Other OS
  • IOMMU > Disabled
  • XCHCI > Enabled
  • Legacy USB > Disabled

Son düzenleme:
2 tane konun var ve farklı hatalar aldığını söylüyorsun ikisinde de. Buradaki hatan farklı diğer konundaki hata farklı. Sistemler aynı ise yeni yeni konular açmana gerek yok.
Önce bunu açıkla.
USB içindeki EFI klasörünü sil. Bunun içindeki EFI klasörünü USB içine at.
Ayrıca boot args kısmına bu komutu gir.
agdpmod=pikera
Komutu girdikten sonra tekrar USB ile boot etmeyi dene.

Son düzenleme:
2 tane konun var ve farklı hatalar aldığını söylüyorsun ikisinde de. Buradaki hatan farklı diğer konundaki hata farklı. Sistemler aynı ise yeni yeni konular açmana gerek yok.
Önce bunu açıkla.
USB içindeki EFI klasörünü sil. Bunun içindeki EFI klasörünü USB içine at.
Ayrıca boot args kısmına bu komutu gir.
agdpmod=pikera
Komutu girdikten sonra tekrar USB ile boot etmeyi dene.

Hocam aslında her konuda kullandığım EFI paketi farklı olduğu için yeni konu açmıştım. Eğer konulardan birine bir destek gelirse o konuda kullandığım EFI paketini tekrardan yükleyip kullanıcaktım. Attığınız EFI paketini deneyip geri dönüş yapıcağım.
Hocam bu şekilde hata verdi.
IMG_20200823_120140.jpg

Big Sur'u kurmak için burayı beklesem. Sorunsuz kurulabilir mi? Sanırım otomatik kurulum yapıyor anladığım kadarıyla. @blackandyellow

Son düzenleme:
USB içindeki Config dosyasını sil ve RAR içindeki Config dosyası ile dene.

USB içindeki Config dosyasını sil ve RAR içindeki Config dosyası ile dene.
Hocam bios ayarları ile alakalı olabilir mi? Farklı ayarlar önerseniz onlar ile denesem.
Hocam, @blackandyellow hocamızın sitesinde paylaştığı big sur kurulumunu indiriyorum. USB'den boot edip başlattıktan sonra geri dönüş yapıcağım. Umarım kendisi de bana yardımcı olur. Kendisi hazırladığı için daha iyi olur diye düşünüyorum.
1598198252774378367211377265337.jpg

Hocam birinci kurulumda herşey sorunsuz ilerledi. Kurulum imajından çıkan EFI dosyasını kullandım AMD için olan versiyonunu fakat 2.kurulumda burada kitlendi.
Arkadaşlar beklememiz yeterli oluyormuş yaklaşık 25 dakika kadar bekledim sonrasında işlem tamamlandı. 3.Kısma geçtim preboot kısmına ama siyah ekran alıyorum bu kısımda.
Konu kitlenebilir. Sorunun bende olduğunu düşünmüyorum beta olduğu için pek stabil değil. Şansını denemek isteyenler deneyebilir.
Sonuç: Kurulumu başarıla tamamladım arkadaşlar. Sorunsuz bir şekilde de masa üstüne ulaşıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı