Çözüldü macOS Ventura USB'siz boot olmuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
9
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i7 10750H || GTX 1660 Ti 6 GB Mobile || 2x16 GB RAM || 512 GB NVMe M.2 SSD || 1080p 144 Hz IPS Panel || Windows 11-macOS Big Sur || Acer Nitro 5 AN515-55 2020 ||
Meslek
Öğrenci

Bu rehbere göre yaptım ancak USB olmadan boot seçeneklerinde OpenCore görünmüyor.

Çözüm
O zaman EFI kısmına attığınız OC klasörünü (veya başka ne attıysanız) geri silin ve Windows'a geçip Disk Yönetimini açın, Windows'un kurulu olduğu bölümden 500 MB küçültün, CMD'yi açıp aşağıdakileri sırayla yazın.
Kod:
diskpart
list disk
sel disk X (X yerine Windows'un kurulu olduğu diskin numarası)
create part efi size=500
format fs=fat32 quick
assign letter=X (X yerine boşta olan bir harf)
exit
Daha sonra aşağıdaki linkten Explorer++'ı indirin ve yönetici olarak çalıştırın, USB'deki EFI klasörünüzü kopyalayın ve üstte harf atadığınız 500 MB'lik EFI bölümünün içine atın, USB'yi çıkarıp sistemi yeniden başlatın ve boot seçeneklerinden Windows Boot Manager ismi olmayan EFI Partition'u seçip boot etmeyi deneyin.
OC klasörünü Windows'un kendi EFI bölümüne mi attınız?
Hayır. Mount edip direkt EFI klasörüne attım. macOS USB'siz boot ediyor ama bu sefer de Windows boot yeri yok. USB varken ikisinden birini seçebiliyorum.

O zaman EFI kısmına attığınız OC klasörünü (veya başka ne attıysanız) geri silin ve Windows'a geçip Disk Yönetimini açın, Windows'un kurulu olduğu bölümden 500 MB küçültün, CMD'yi açıp aşağıdakileri sırayla yazın.
Kod:
diskpart
list disk
create part efi size=500
format fs=fat32 quick
exit
Daha sonra aşağıdaki linkten Explorer++'ı indirin ve yönetici olarak çalıştırın, USB'deki EFI klasörünüzü kopyalayın ve üstte harf atadığınız 500 MB'lik EFI bölümünün içine atın, USB'yi çıkarıp sistemi yeniden başlatın ve boot seçeneklerinden Windows Boot Manager ismi olmayan EFI Partition'u seçip boot etmeyi deneyin.

Çözüm
Kod:
diskpart
list disk
create part efi size=500
format fs=fat32 quick
exit
Hocam Windows'a da ulaşamadım. Verilerim yedekli. Windows 11 ve Ventura tek diskte sorunsuz boot edebilecek şekilde ne yapabilirim? macOS tekrar kurabilirim, kalabilir vs. Benim için sorun değil. İlk Windows mu kurulu olaun yoksa şu an macO yanına Windows kurayım mı?

Son olarak da görsel olan Windwos veya macOS seçimi yaptığımız OpenCore mümkün müdür? Sanıyorum o şekilde olsa rahatca geçebileceğim BigSur'da bu şekilde halletmiştim.

İlk Windows veya macOS kurmak bir şey değiştirmez hocam. Sorunsuz boot etmek için dediğim yöntemi uygulayabilirsiniz, zaten diğer yöntemlerde bu yöntemle aynı mantıkta. Windows bootloaderı bozulduysa aşağıdaki rehberi takip edip düzeltebilirsiniz. Görsel seçim için de EFI'yi düzenleyip atacağım.

İlk Windows veya macOS kurmak bir şey değiştirmez hocam. Sorunsuz boot etmek için dediğim yöntemi uygulayabilirsiniz, zaten diğer yöntemlerde bu yöntemle aynı mantıkta. Windows bootloaderı bozulduysa aşağıdaki rehberi takip edip düzeltebilirsiniz. Görsel seçim için de EFI'yi düzenleyip atacağım.
Zaten Windows 10 kullanıyordum son birkaç gündür işimi hallettim 11'e geçecektim. O zaman ben direkt 11'e geçiyorum. Sizin güncel EFI'yi tekrar değiştirdiğimde yine aynı olur mu? Önce sizi bekleyip sonra Windows 11'e geçeyim duruma göre. Şu an imaj hazırlıyorum yarım saat kadar sürer muhtemelen.

Siz ne yaptıktan sonra Windows bozuldu? OpenCore'dan boot edince mavi ekran falan mı vermişti? Yoksa direkt Windows Boot Manager'dan mı açılmıyor?

Siz ne yaptıktan sonra Windows bozuldu? OpenCore'dan boot edince mavi ekran falan mı vermişti? Yoksa direkt Windows Boot Manager'dan mı açılmıyor?
USB'siz boot için EFI klasörünü kopyaladıktan sonra oldu. Sadece bir adet disk var boot menüsünde o da macOS'i açıyor.

Geri
Yukarı