Çözüldü macOS'ta gizli dosyaları gösterme kısayolu çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Anıl Budak

Kilopat
Türkçe klavye kullanıyorum, Shift + CMD +. Kısayolu Finder'da olmama rağmen gizli dosyaları açıp kapamak yerine ikonları büyütüyor. Eskiden açıp kapatabiliyordum, kısayol mu değişti?

Çözüm
Terminale bunu yazıp deneyin.

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles -boolean true ; killall Finder
Teşekkürler hocam, terminal'den değiştirmek istemiyordum shortcut kullanışlı olduğundan. Kendim çözdüm, nedenini tam anlamadım ama CMD + 2 ile list view'a geçip ordan CMD + Shift + Nokta yapınca açıp kapanabiliyor. Icon view'da çalışmıyor ama belki başka arkadaşlara faydalı olur.
Terminale bunu yazıp deneyin.

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles -boolean true ; killall Finder
Teşekkürler hocam, terminal'den değiştirmek istemiyordum shortcut kullanışlı olduğundan. Kendim çözdüm, nedenini tam anlamadım ama CMD + 2 ile list view'a geçip ordan CMD + Shift + Nokta yapınca açıp kapanabiliyor. Icon view'da çalışmıyor ama belki başka arkadaşlara faydalı olur.

Çözüm
bu sorun halen çözülmemiştir. önerilen terminal ayarı alternatif çözümdür. kısayol halen hatalı çalışmaktadır. konu ile ilgili apple türkiye destekle görüşüp dosya açtırdım. ingilizce klavyede bir hata olmamasına rağmen türkçe klavyede hata mevcuttur.

Bu sorunun hala devam etmesi çok garip. Çok temel bir özellik ama Türkçe klavye için çözüm yok gibi duruyor. Terminal dışında da klasör özellikleri vs. gibi bir arayüzden de değiştirilemiyor. Her seferinde terminal ile uğraşmak istemiyorsanız sırf bunun için İngilizce klavye yüklü tutmak gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı