Monterey'de ses kartı çalışmıyor

kayrazapt007

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
RAM
16GB 2133 MHz
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 500GB (MAC)-Samsung 870 EVO 500GB(W10)
Ekran kartı
Intel HD Graphics 530 - Nvidia GeForce GTX960M
Anakart
MSI GL72 6QF
İşlemci
Intel i7 6700HQ
Merhaba.
Hackintosh Monterey kurdum. Kurduktan sonra ekran kartı ve Wi-Fi sürücülerimi düzelttikten sonra ses ve mikrofonun çalışmadığını fark ettim. Ufak bir araştırmadan sonra Apple ALC ile düzeltebileceğimi fark ettim. OpenCore Configurator ve Hackintool üzerinde Aclid'leri kendi ses kartıma göre değiştirmeme rağmen düzelmiyor. Zaman zaman ses kartımı görüyor ancak ses vermiyor veya mikrofon çalışmıyor vb. olaylar oluyor. Ses kartım Realtek ALC0899. tüm ID'leri denememe rağmen çözemedim. Yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Device properties e
Pciroot(0x0)/pci(0x1b, 0x0)
layout-id01000000
Girip ekleyin olmadı bu kodu hex decimal çevirerek girin o da 0B00000 diye hatırlıyorum.
Yalnız boot argdan alcid = 1 varsa kaldırın.

OpenCore Configurator'den rahat yapılır.

Hocam Device Properties'te Pciroot(0x0)/pci(0x1b,0x0) yok. Gözükenleri aşağıya bırakıyorum.

Dosya Ekleri

• Screen Shot 2023-05-04 at 22.51.57.png
    Screen Shot 2023-05-04 at 22.51.57.png
    65,2 KB · Görüntüleme: 17
Hocam videodaki adımları önceden uygulamıştım. Arada bir ses kartı gidip geliyordu şu sıralar hiç gitme gelme yok ancak benim sesimde zaman zaman kesilme ve hapörlörde de seste normale göre farklılık var. Bunun çözümü var mı? Windowsta Nahimic üzerinden ayarlama yapabiliyordum. Hackintosh üzerinde bir çözümü var mı?

Hocam videodaki adımları önceden uygulamıştım. Arada bir ses kartı gidip geliyordu şu sıralar hiç gitme gelme yok ancak benim sesimde zaman zaman kesilme ve hapörlörde de seste normale göre farklılık var. Bunun çözümü var mı? Windowsta Nahimic üzerinden ayarlama yapabiliyordum. Hackintosh üzerinde bir çözümü var mı?
Gidip gelme derken sistemi açtığın zaman ses kartın tanınmıyor mu ? Güncel OC, Kext ve uygun SMBIOS kullanıyorsun değil mi ?

Mesela sabah sistemi açtığımda ses kartını tanıyor, kapatıyorum Windows'a geçiyorum. 2 saat sonra tekrar açtığımda ses kartını görmüyor. aclid tekrar ayarladığımda sesi bozuk veriyor veya şans eseri düzgün geliyor ses. OpenCore 0.9.0 sürümünde, Kext'lerin güncelliği hakkında bir bilgim yok, imajda hangi kext varsa onu kullanıyorum. SMBIOS hakkında da bir bilgim yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı