Maden Mühendisliği İçin Laptop Önerisi

bitterçikolata

Centipat
Merhaba. Ben maden mühendisliği öğrencisiyim. Bir bilgisayar almaya ihtiyacım var. Öncelikli amacım proje yaparken, ders çalışırken kullanmak. Bunun dışında ilerleyen zamanlarda maden alanında lazım olacak bazı programlar kullanma ihtimalim ve yazılım, kodlama öğrenme gibi bir hedefim var. Beni 5 yıl gibi bir süre idare etmesini istiyorum. Bütçem 4-5 bin TL ama 6 bine kadar zorlayabilirim eğer bana uygun olan bilgisayar o fiyata varsa. Çok üst düzey bir ürün alacak bütçeye sahip değilim fakat işimi tam olarak görmeyecek ve beni üzecek bir ürüne de boş yere para verip üzülmek istemiyorum. Monster Abra A5 v13.5. 1 ve Lenovo Ideapad L340 i5 modellerini buldum araştırmalarım sırasında. Sizce hangisi uygun? Başka önerileriniz var mı?

Grafik kartlık bir durum yoksa eski 3. nesil ve üzeri QM/MQ i7 makinalar da işini fazlasıyla görür, 3630QMler işlemci gücü olarak 8250U ayarında diyebiliriz, ref. olarak alabilirsin.
Bu durumda 2000 lirayı pek geçmez masrafın ki bunun içinde 16GB RAM, 250 GB SSD gibi donanımlar da olur.

Benim önerim 0 alınacaksa macbook veya intel core i5 işlemcili kaliteli ince ve şık bir laptop alınıp macOS mojave kurmanız olacaktır.

Benim önerim 0 alınacaksa macbook veya intel core i5 işlemcili kaliteli ince ve şık bir laptop alınıp macOS mojave kurmanız olacaktır.
Maden mühendisliği için gereken programlar nelerdir bilmiyorum ama hepsinin macOS’da olduğunu sanmam. macOS kullanmayacaksa da o paraya değmez ki bütçesi en fazla 6.000₺.

Eğer istiyorsa hackintosh yapar, günlük kullanım için kullanır. Öyle güzel de olur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı