Madenciler hamallık mı ediyor?

er36po

Kilopat
Makaleler
9
Yer
Kars/ Ordu
Daha fazla  
Meslek
İnşaat
Merhabalar...
Evet, bence hamallık ediyorlar!
Kendimden yola çıkarak: 2-3 ay gibi bir sürede 200 bin TL'nin üzerinde (değim yerindeyse, varı-yoğu ortaya serip) profesyonel mining sisteme para gömdüm. (Profesyonellikten kastım; yüksek kaliteli kablolar ve altın kaplama pinlerle güç bağlantılarının tamamını yeniden yaparak, hem sistemin daha iyi beselnmesini, hem şık durmasını ve hem de hava sirkülasyonun çok daha iyi olmasını sağlamış oldum.) Bu sayede piyasada tanıdığınız tüm miningçilerin; hani şu 3-5 hazır çoklayıcı kablolarla sistem kurup kendini prof. sanıp PC'cileri yerden yere vuran arkadaşların aldığı ''geçersiz paylaşımlar, vs.'' gibi hataları artık almamış oldum. Peki aylık getirisi ne? 6 bin TL civarında. Peki ya bugünkü şartlarda kedisini ne zamana amorti edecek? En az 3 yıl🤣🤣🤣
Halbuki bu parayı kripto borsasına yatırmış olsam, çoktan ikiye katlamış olurdum. Ama elbette bilinçsizce, kaybedebilirdim de.

Yaklaşık 1,5 aylık kazımla hesabıma 590 USDT değerinde ETH geçmiş, öylesine durup bana bakıyordu. Riskli de olsa, yeni yeni yükselişte olan başka coinlere yatırım yaptım. Aradan bir saat geçmedi, 100 doların üzerinde kar elde ettiğini gördüm. Ama daha sonra düşmesiyle hemen satıp başka coine geçtim ve oradan da 170 dolar civarında kâr elde ettim. Ve yaklaşık 3 saat gibi bir sürede 590 USDT'm, toplamda oldu 860 USDT. Paraya bak! Sistemin 2 hafta boyunca gece gündüz çalışıp da kazanamadığı bir meblağı borsadan 2-3 saat içinde kazanmıştım.

Neyse, dün, af buyurun yavşak bir coin cıktı (APE coin) mevcut tüm parayı ona yatırdım. Yatırmamla habere düşmesi bir oldu. APE'den güven alamadım ve paramı geri çekip başka bir coine yatırdım. Artık geç olmuş, başım da patlamak üzereyken vurdum kafayı yattım. Sabah gözümü bir açtım, kazandığım o tüm paralar gitmiş🤪
8 dolar civarında bozdurduğum APE'ler ise 12 doların üzerine çıkmış. Yani aslında APE'den paramı çekmemiş olsaydım, param yaklaşık ikiye katlamıl olacaktı. Sağlık olsun değip, zararına o coinleri bozdurup tekrardan APE'yi 13 doların üzerinden aldım ve 1-2 saat içinde akşamdan kaybettiğim kardan parayı tekrar geri kazanabildim. Sonuç olarak; borsa miningten çok daha karlı bir iş. Ama elbette ki çok riskli bir iş. Bu işi çok iyi analiz edip öyle girmek gerek. Aksi taktirde sazan gibi dalıp, eldenkinden de olmak var. Amman diyeyim!

Bu arada, APE coin almış başını gidiyor. Son 1 saat içinde sağolsun bana 275 dolar kazandırmış durumda. Yani akşamdan kaybettiğim karımı geri almış oldum. Garibimin (535 MH's kazım yapan sistemim) 2 haftata kazanamayacağı bir meblağ!

Dipnot: Kripto borsalarında deli paraları dönüyor ancak acayip de risk teşkil ediyor. Size birkaç gün içinde servet de kazandırabilir, elinizdeki serveti de alabilir. Dikkatli olun! Ve bu asla yatırım tavsiyesi değildir, sadece yaşadıklarımı, gördüklerimi yansıtmaya çalıştım.

Ben anlamıyorum kriptodan ama medyada müthiş bir pr çalışması var herkes kriptoyu özendirmeye çalışıyor elini atsan milyonlar kazanacakmışsın gibi :D Yani benim mantığıma göre biri kazanıyorsa biri kaybetmeli değil mi ?

Emeğini satan herkes hamallık ediyor. Ama hakça karşılığını alabiliyor mu?
Firmalar senden 100 birim kazanıp sana 1-2 birim veriyorsa emek sömürüsü devasa boyuttadır.
Mining alanındaki kâr paylaşımı hakkında net veriler olsa daha net konuşabiliriz.

Kriptodan çok para kazanmış biri olarak yazıyorum;

1-Bilmeden bu işe girmeyin. Uzun uzun araştırın, yatırım yapacağınız coinnin Whitepaper'ını okuyun. İngilizce öğrenin.
2-Kaybettiğinizde hayatınızı değiştirecek bir parayı sakın bu işe yatırmayın.
3-Borsaları takip etmeyi, az çok grafik okumayı öğrenin.
4-Hedef koyun kendinize, koyduğunuz hedefe gelir gelmez paranızı realize edin. Aç gözlülük büyük düşmanınız olsun.
5-Beleşe para diye bir şey yoktur. Bilmeyenlerin, kısa yoldan zengin olma hayalleri kuran insanların paralarını yerler Kripto Balinaları (Bende zamanında çok yedim)
6-Kimsenin önerdiği, para yatırdığı bir işe girmeyin. Rİsk sizin olsun. Yatırımını kendiniz yapın. Etraf "silkeleyecek keriz" arayan insanlarla dolu.

Bu yazdıklarımı yapamayacaksanız sakın paranızı buralara yatırmayın.

Senin de dediğin gibi borsa işi riskli. Parayı kaybetme riskin de var katlama ihtimalin de. Ancak kazım yapmak deyim yerindeyse at-unut bir sistem. Kendi kendine kazıp getiri sağlıyor. 200.000 lira yatırıp aylık 6bin lira kazanmak insani motive eder ancak tek birikimin 200.000 liraysa ve bir coinden tek gecede yüzde 10 zarar etsen getireceği buhranla beraber nasıl tepkiler vereceğin de muamma, yani paranın hepsini de kaybedebilirsin bu ruh haliyle.

590 Dolar ile rahat rahat coinlere yatırım yapman paranın kartlardan geliyor oluşu hocam. :) 8500 Lirayı cebinden verip coin işine girmezsin öyle diyeyim. Bana çok riskli geliyor. İstediğin kadar analiz yap bu piyasanın belli bir matematiği yok. Zaten senin de şansın yaver gitmiş, ondan kazanmışsın. Böyle belli bir taktik izlemeden 200 bin lirayı hiç edermişsin. :) 200 Bin lirayla coin işine girmek yerine kart alıp kazmak daha mantıklı. En kötü ihtimalle kartları satarsın bir zararın olmaz.
200K ile 535 mh almak çok büyük bir sıkıntı :)
Bence de büyük sıkıntı. :) Yüksek ihtimal yüksek fiyattan LHR'li RTX 3080 almış. Şu an 10 bin liradan 19 tane RTX 3060 alsan 650mh kazıyor. Ya da piyasadan LHR'siz kartları toplasan bundan daha fazla kazar ama bu şekilde en fazla 1 yıl garantisi olan kart alabilirsin.

@Tahao evet, maalesef, birileri kazanıyor birileri de kaybediyor. Bu işler hep böyle olmuyor mu zaten? Normal hayatımızda da bizler çalışırken başkaları (kurnazlar) zengin olmuyor mu?
Ama özendirme gibi bir durum yok, gerçekler var...
Örneğin dün 7.5 dolar civbarında iyi bir meblağla APE almıl olsaydınız, siz şimdi zengindiniz.

@237683

Haklılık payınız yüksek elbette ancak 10 yıl gibi bir zamandan beri kripto madenceiliğin bilincinde olmama rağmen bir türlü cesaret edip giremiyordum. Aslında cesaretten ziyade, olumsuz, çelişkili vede caydırıcı- bencilce (aman kimse uyanmasın!) tarzı yorumlar yüzünden bu işe hep soğuk baktım. Ancak en son, ne olursa olsun deyip 2-3 ay önce karar verip girdim ve gerçekten de hiç de belirttiğiniz gibi, bu iş içib uzman ya da Prof. Dr. olmayı gerektirecek bir durum olmadığını ve aslında fene da bir iş olmadığını gördüm. Kaldı ki bu işe girdiğim günden beri, adeta hem kripto borsası hem de madeni için bir felaket olmasına rağmen. (Kriptolar adeta dip yaptı, elektrik fiyatları yaklaşık 3 katı artmasına rağmen) Ama yine de kazandırıyor...

Yani diyorum ki, kimsenin Prof. Dr. olmasına gerek yok bu iş için. Sadece bir kaç gün coinlerin grafiklerini analiz edip, ardından da gözüne gestirdiği coinin piyasa değerini ve hacmini takip etsin yeter. Özetle; eğer eğer dipte olan bir conin hacim ve piyasa değeri yavaş da olsa artıyorsa, o coinde umut var demek. Yok, sürekli aşağı yokarı oynuyorsa, kısa sürede ondan ne kar ne de zarar beklenmez. Zarar ettirmesi kaçınılmaz çok riskli coin ise; zaten tepe noktasına gelmiştir ve siz de tam o noktada almışsınızdır, haliyle zarar kaçınılmaz olur.

@sens4k maalesef çok fazla ancak bir kaç kar aldııktan sonra kriptolar düştü, elektrik fiyatları da yükseldi. Bu bağlamda yaptığım amorti hesabı 2 katına çıkmış oldu. Tek tesellim kriptoların (ETH veya sonrasında favori olacak olan maden) yükselebileceğidir.

@balikeat
Evet, haklısınız, kendi kazancımı o şekilde riske atmayabilirdim. Ama sonuçta bu da kendi kazancım. Yani kazancımın kazancı😄

Hayır, RTX 3080'li sistem kurmadım. Onları almış olsaydım ocağıma hepten incir ağacı dikilmiş olacaktı😁
Ama yüksek fiyattan bir kaç LHR RTX 3070 aldım. Almadan önce de çok ince hesaplar yaparak aldım. Kesinlikle RTX 3070'ler bu işte açık ara önde.
Sistem 8 adet 3070, 4 adet de minik hobbit'ten (RTX A2000) oluşuyor.
Eğer minik hobbitlerin aşırı ısı sorunları olmamış olsaydı, tamamını onlardan kurardım çünkü yer yüzünde en karlı kartlar bunlar. Ancak dediğim gibi, bu kartların da ciddi ısı sorunları var. Yani bu kartlarla yazın kazım işi mümküm görünmüyor. Zatan bu kartların amacı da bu değil.
Ve fiyatın 200 bin TL'yi aşmasının diğer sebebi de pahalı kablolar ve pinler alıp kendim yapmamdı.

@Tahao evet, maalesef, birileri kazanıyor birileri de kaybediyor. Bu işler hep böyle olmuyor mu zaten? Normal hayatımızda da bizler çalışırken başkaları (kurnazlar) zengin olmuyor mu?
Ama özendirme gibi bir durum yok, gerçekler var...
Örneğin dün 7.5 dolar civbarında iyi bir meblağla APE almıl olsaydınız, siz şimdi zengindiniz.

@237683

Haklılık payınız yüksek elbette ancak 10 yıl gibi bir zamandan beri kripto madenceiliğin bilincinde olmama rağmen bir türlü cesaret edip giremiyordum. Aslında cesaretten ziyade, olumsuz, çelişkili vede caydırıcı- bencilce (aman kimse uyanmasın!) tarzı yorumlar yüzünden bu işe hep soğuk baktım. Ancak en son, ne olursa olsun deyip 2-3 ay önce karar verip girdim ve gerçekten de hiç de belirttiğiniz gibi, bu iş içib uzman ya da Prof. Dr. olmayı gerektirecek bir durum olmadığını ve aslında fene da bir iş olmadığını gördüm. Kaldı ki bu işe girdiğim günden beri, adeta hem kripto borsası hem de madeni için bir felaket olmasına rağmen. (Kriptolar adeta dip yaptı, elektrik fiyatları yaklaşık 3 katı artmasına rağmen) Ama yine de kazandırıyor...

Yani diyorum ki, kimsenin Prof. Dr. olmasına gerek yok bu iş için. Sadece bir kaç gün coinlerin grafiklerini analiz edip, ardından da gözüne gestirdiği coinin piyasa değerini ve hacmini takip etsin yeter. Özetle; eğer eğer dipte olan bir conin hacim ve piyasa değeri yavaş da olsa artıyorsa, o coinde umut var demek. Yok, sürekli aşağı yokarı oynuyorsa, kısa sürede ondan ne kar ne de zarar beklenmez. Zarar ettirmesi kaçınılmaz çok riskli coin ise; zaten tepe noktasına gelmiştir ve siz de tam o noktada almışsınızdır, haliyle zarar kaçınılmaz olur.

@sens4k maalesef çok fazla ancak bir kaç kar aldııktan sonra kriptolar düştü, elektrik fiyatları da yükseldi. Bu bağlamda yaptığım amorti hesabı 2 katına çıkmış oldu. Tek tesellim kriptoların (ETH veya sonrasında favori olacak olan maden) yükselebileceğidir.

@balikeat
Evet, haklısınız, kendi kazancımı o şekilde riske atmayabilirdim. Ama sonuçta bu da kendi kazancım. Yani kazancımın kazancı😄

Hayır, RTX 3080'li sistem kurmadım. Onları almış olsaydım ocağıma hepten incir ağacı dikilmiş olacaktı😁
Ama yüksek fiyattan bir kaç LHR RTX 3070 aldım. Almadan önce de çok ince hesaplar yaparak aldım. Kesinlikle RTX 3070'ler bu işte açık ara önde.
Sistem 8 adet 3070, 4 adet de minik hobbit'ten (RTX A2000) oluşuyor.
Eğer minik hobbitlerin aşırı ısı sorunları olmamış olsaydı, tamamını onlardan kurardım çünkü yer yüzünde en karlı kartlar bunlar. Ancak dediğim gibi, bu kartların da ciddi ısı sorunları var. Yani bu kartlarla yazın kazım işi mümküm görünmüyor. Zatan bu kartların amacı da bu değil.
Ve fiyatın 200 bin TL'yi aşmasının diğer sebebi de pahalı kablolar ve pinler alıp kendim yapmamdı.
LHR 3070'lerin mantıklı olduğuna emin misiniz? Kazım gücü 3060Ti'lar ile birebir aynı neredeyse, ama fiyat olarak ciddi farklar var arada. 3070 tercih etme sebebiniz neydi tam olarak?

Yeni konular

Geri
Yukarı