Madencilikte kullanılmış RX 570 alınır mı?

Rx570 sıfır hali 5300tl civarlarında değil mi zaten? Ben mi yanlış hatırlıyorum? Eğer doğru hatırlıyorsam o satan arkadaş büyük bir kazık atmaya çalışıyor.

Bu ülkede 10 yaşında çocuk bile ''Aaa baba iki bin liraya aldığımız kart aylık 300 lira bırakıyormuş bak nasıl para kazanacağım.'' diyerek madencilik yapmaya çalışıyor. İşi bilmeyenin elinde her malzeme ziyan olma ihtimaline sahiptir. Ki bu malzeme elektronik/teknolojik olursa ziyan olma ihtimali artar. Madencilik için birçok ayar var. Rastgele bir exe indireyim fişe takayım hooop eth geldi diyerek yaparsanız kartın zarar görme ihtimali çok yüksek. He diyelim her şeyi çok iyi bilen birine denk geldik - bu devirde herkes her şeyi çok biliyor gerçi de neyse - bu sefer de sürekli kullanımda kartın ömrünün kısaldığı gerçeği var. 24 saat tam yükte kullanım ile günlük üç beş saat oyun kullanımı bir olur diyorsan yanlış düşünüyorsun. Hadi bunların hepsini bir tarafa bırakalım kartın durumu mükemmel olsun. Madencilik yapan herkes farkında ki hem elektrik faturaları kat kat arttı hem de çip sorunu eskiye göre azalarak ilerliyor. Kaldı ki en çok gelir getiren maden Eth yazın muhtemelen kazılamayacak. Bu durumda kazancın düşebileceği, kartların ucuzlayabileceği de bir ihtimal. Madenciler bunu bildiği için elindeki kartları satmaya çalışıyor ama madencilik için kimse kolay kolay kart almıyor. Bu durum neyi getirir? Kartların ucuzlamasını getirir. Stoklara geldiği gibi bittiği için kartların fiyatı tavsiye edilen satış fiyatının çok üstünde satılıyor. Madencilik azalırsa kartlar stokta kalır, ucuzlama politikası devreye girer. Arz/talep diyelim. Üstünkörü şekilde özetleyecek olursak durum bu şu anda.

@HYÇ kartını saçma sapan overclock yapan, günce 16 saat Fortnite oynayanlar da bilinçsiz madenciler gibi bir risk. Büyük rig kuran var ve doğru ayarlar ile mining yapan bir kartın hangi açılardan ne kadar yorulacağı bellidir. Bu kartlar durmadan çalışıyor evet ama UV ve saat hızlarını unutmamak lazım, oyun yükünden kesinlikle daha hafif ama süreden kaybediyor. RX 400/500 serisi gibi piyasaya düşeli 5-6 sene olmuş ve iki büyük mining dönemi geçirmiş kartların alınması taraftarı değilim. En iyi değerler uygulansa dahi yılların yükü inanılmaz yıpratır. Lakin 3 ay, 6 ay, 1 sene mining yapmış kartlar bir tehlike değil işini bilen kişinin elinden çıktıysa.

İkinci elde kartın ne koşullardan geldiğini, satıcının doğru konuşup konuşmadığını bilemezsin. Artık öyle BIOS falan da atmıyorlar girip oradan anlayasın. Şu anda LHR V1 olan RTX 3060 uygun fiyatlı rig çıkması olsun neden alınmasın? Yaratılan hava sanki mininge başladığı anda kart ölüme gidiyor gibi.

@HYÇ kartını saçma sapan overclock yapan, günce 16 saat Fortnite oynayanlar da bilinçsiz madenciler gibi bir risk. Büyük rig kuran var ve doğru ayarlar ile mining yapan bir kartın hangi açılardan ne kadar yorulacağı bellidir. Bu kartlar durmadan çalışıyor evet ama UV ve saat hızlarını unutmamak lazım, oyun yükünden kesinlikle daha hafif ama süreden kaybediyor. RX 400/500 serisi gibi piyasaya düşeli 5-6 sene olmuş ve iki büyük mining dönemi geçirmiş kartların alınması taraftarı değilim. En iyi değerler uygulansa dahi yılların yükü inanılmaz yıpratır. Lakin 3 ay, 6 ay, 1 sene mining yapmış kartlar bir tehlike değil işini bilen kişinin elinden çıktıysa.

İkinci elde kartın ne koşullardan geldiğini, satıcının doğru konuşup konuşmadığını bilemezsin. Artık öyle BIOS falan da atmıyorlar girip oradan anlayasın. Şu anda LHR V1 olan RTX 3060 uygun fiyatlı rig çıkması olsun neden alınmasın? Yaratılan hava sanki mininge başladığı anda kart ölüme gidiyor gibi.
Stok ayarlarda oynanan oyunlar ile madencilik bir değil. Ben 10 yıllık hd 6850 kullanıyorum mesela hala taş gibi çünkü stok ayarlarda sadece oyun oynandı. Bana 10 yıl maden yapılmış çok daha büyük teknoloji ile yapılan bir kart getir yan yana getirip bakalım değerlerine. Aradaki farkı gözle görürüz muhtemelen. İkinci el konusuna ben hiçbir üründe sıcak bakmıyorum. İmkan varsa uzak durulması gerekir. Bizim insanımız doğruyu söylemeyi pek sevmez, kusurlu malın üstünü örtmeyi çok sever. Bir zamanlar ekran kartları için fırın işlemleri vardı belki hatırlayan çıkar. He bu arada şunu hatırlatmakta fayda var. Madencilikte kullanılan kartlar garanti dışı kalıyorlar. Herhangi bir şekilde kartta iz bırakılmışsa garantisine güvenip almak da hata olur. Aynı şey stok ayarlarda kullanılan oyun kartları için geçerli değil tabii, süresi bitene kadar garanti kapsamındalar. Oyunlarda 5 10 fps daha fazla almak için buna bulaşmak isteyen varsa tabii kendi bilir ben sadece hatırlatıyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı