Mafia serisi güzel mi?

Ebubekir Solak

Hectopat
Yer
Belgique-Bruxelles
Herkese merhaba ufak bir tartışma olacak sanırım ancak ben insanların Mafia oyunlarını nasıl bu kadar sevdiklerini anlayamıyorum. 1. ve 2. oyunu kötü bence 3. yü oynamadım. O yüzden 1 ve 2'ye göre konuşacağım. (oyunların sadece definivate Edition'larını oynadım)

Öncelikle açık dünyası bomboş, oyun araba sürme simülasyonu gibi açık dünyayı sadece görevden göreve kullanıyorsun. Mekanikleri yeterli değil ve vuruş hissi kötü. Oyunun tek mükemmel yanı hikayesi ve anlatış tarzı onun haricinde oyun bence çok kötü bir oyun ve çoğu kişi dünyanın en iyi oyunu falan diyor bu oyunun bu kadar neyini seviyor insanlar gerçekten anlamıyorum. Benim düşünceme göre oyun çıktığı zamanlar benzeri yoktu ve bu nedenle çok sevildi ancak şu anki oyunların yanından bile geçemeyeceğini düşünüyorum.

Bu nedenlerle benim gözümde Mafia serisi şişirilmiş bir balondur.
Seviyeli bir şekilde tartışabiliriz.

Ben Mafia 2 oynamıştım. Gördüğüm iyi oyunlardan biriydi. Hikayesi çok iyiydi. Genelde beceriksiz olduğumdan oyunlara yeteneğim olmaz. Fakat deneye deneye bölümleri geçtim, bitirdim. Bitirdiğim nadir oyunlardan anlayacağınız 😀

Mafia 1 ve Mafia 2 oyunları güzeldir yani mükemmel değil fakat iyi oyunlardır fakat bu kişiye göre değişir bir başkasının sevmediği oyuna siz çok seversiniz. Mafia 3 oyununu Mafia serisinden saymıyorum. Mafia 3 oyununu seriden sayarsam diğer Mafia oyunlarına ihanet etmiş gibi olurum. Sevmediğimiz her oyuna veya seriye balon diyemeyiz. Ben mesela araba oyunlarını sevmem. Forza Horizon 4 oyununa balon diyemem çünkü bana güzel gelmeyince oyun bok gibi olmuyor.

Mafia 1 ve Mafia 2 oyunları güzeldir yani mükemmel değil fakat iyi oyunlardır fakat bu kişiye göre değişir bir başkasının sevmediği oyuna siz çok seversiniz. Mafia 3 oyununu Mafia serisinden saymıyorum. Mafia 3 oyununu seriden sayarsam diğer Mafia oyunlarına ihanet etmiş gibi olurum. Sevmediğimiz her oyuna veya seriye balon diyemeyiz. Ben mesela araba oyunlarını sevmem. Forza Horizon 4 oyununa balon diyemem çünkü bana güzel gelmeyince oyun bok gibi olmuyor.

Balon deme sebebim oyunun fazla abartıldığını düşünmem. Ayrıca bir oyunun iyi olması ve o oyunu sevmek farklı şeylerdir. Bir oyun her açıdan kötü olabilir ama sen o oyunu sevebilirsin.

Bana da sorsan en sevdiğin oyun hangisi diye hiç düşünmeden Mafia 1 derim. Ama hakkaniyetli olmak lazım benim gibilerin böyle düşünmesinin sebebi nostaljik duygular. Günümüzdeki oyunlarla karşılaştırılamaz tabi ki. Uzun zamandır oynamamıştım. 1-2 hafta önce tekrar bitirdim. Çok yerde vay ne dedim bunu da düşünmüşler. Benim oyunu sevme sebebim gerçekçiliği. Örnek vermek gerekirse her silahın ateş ederken farklı oranda sekmesi ve farklı hissettirmesi., şarjör doldurunca içinde mermi varsa onları atıp yeni doldurması, hızlı gidince polisin durdurup ceza yazması. Mesela bu son oynadığımda bir göreve giderken 2. defa ceza yazdığında daha sert şekilde uyardı onu dahi düşünmüşler. Araç mekanikleri de o döneme göre harikadır. GTA 3 ile karşılaştırırsanız demek istediği mi anlarsınız.

Ayrıca oyunda görevler birbirini tekrar etmiyor. Hikaye ilerleyişi çok güzel. Her görev farklı bir şey yapıyorsunuz. Oyunda yarış görevi, adam dövme görevi, gizlilik görevi, suikast görevi, kılık değiştirmeli görevler, normal çatışma, silahlı kovalamaca ne ararsanız var. Derseniz bunlar mükemmel mi tabiki hayır ama denenmiş en azından. Mesela bir görevde 2 farklı son var. Yan görevler var.

Oynayacaklara tavsiyem steam de oyunun müzikleri yok. Müzikleri ekleyip öyle oynayın. Oyunun müzikleri de harika. Sitede ararsanız müzikleri ekleyebilirsiniz.

Şunuda belirteyim. Remake i oynamadım biraz ucuzlamasını bekliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı