Mailimin onay istemeyen sitelerde iznim dışında kullanılması

Osilidath

Decapat
Uzun süredir bir e-mail adresi kullanıyorum yaklaşık 10 yıldır. Ve bu zamanda farkında olmadan ya da sonuçlarından habersiz bazı spam sitelerine adresmi verdim. Ne kadar uğraşsam da kurtulamadım ve başka bir sağlayıcıdan yeni bir e-mail adresi açtım ve iki hesabı birbirine bağladım. Ancak spam mesajlar eski adresime gidiyor ya da yeni adresimde spama düşüyor yani beni rahatsız etmiyordu. Ancak yakın zamanda yeni adresimde yaklaşık yüzlerce mail aldım ve hepsi yabancı arkadaşlık sitelerinden. Sohbet bildirimleri, mesaj bildirimleri vs. yani aktif olarak kullanılan bir bir hesabın e-mailine gelecek postalar. Ancak ben %100 eminim ki bu sitelerin hiçbirine ben kaydolmadım. Bildiğiniz gibi bazı siteler e-mailinizi onaylamasanız bile siteye devam etmenize izin veriyorlar ve kaydettiğiniz e-posta adresine mesaj gönderiyorlar. Ayrıca e-mailime girilmediğine eminim çünkü girildiğinde hem telefonuma bildirim geliyor hem de e-mailime gelen oturum açma postası telefonuma bildirim olarak geliyor. Ama ben yine de şifremi değiştirmekle beraber bütün önlemlerimi aldım.

Asıl sorunum ise, bir başkası e-mailimi benden habersiz, arkadaşlık sitelerine girmek için kullanıyor ve ben bunun önüne geçemiyorum. E-posta gönderen kişileri engellemek ya da spama yollamak çözüm değil çünkü her geçen gün yeni bir siteye kaydoluyor. Bunun önüne nasıl geçebilirim? Benim aklıma gelen en mantıklı çözüm e-posta adresimi değiştirmek oldu ancak bunu kendi başıma yapamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha önceden kullandığım E-Posta adresi, bazı siteler yüzünden açığa çıktı. Aynı şekilde spam mesajları almaya başladım.

Bundan kurtulmanın tek yolu yeni hesap açmak ve o e-posta adresine önemli hesapları eklemek. Önemli hesaplardan bahsettiğim Netflix, Spotify, Steam, Google ya da Microsoft hizmetleri ve alışveriş yaptığın site üyelikleri olabilir. Tabii alışveriş yapacağın site güvenilir değilse, onun için ayrı e-posta kullanmanı öneririm. Yani verilerini çaldırmayacak kadar güvenlik önlemi alan sitelerde kullanın.

Ayrıca forumlar ve az gezeceğin siteler için ikinci bir e-posta adresi açmak. Güvenmediğin siteler içinse, geçici kullanımlık e-posta adresi veren siteleri kullanabilirsin.

Tek tarayıcıda birden fazla e-posta adresi açmana izin veren GMail öneririm.

Zaten g-mail kullanıyorum yani yeni açtığım hesabım g-mail. Ama ben her başıma böyle bir şey geldiğinde yeni e-mail mi açmam gerekiyor?

Dediğim gibi kullanırsan, böyle bir sorun kolay kolay başına gelmez. Az kullanacağın siteler için geçici e-posta ve önemli olmayan hesaplar için ikinci e-posta kullanabilirsin. İnternette bu veri kayıplarının önüne, sadece büyük şirketlerin geçebileceğini düşünüyorum. O yüzden önemli hesapların için ayrı, veri sızma ihtimali olan siteler için ayrı e-posta adresi kullanmanı öneriyorum.

Ayrıca kaliteli bir antivirüs, e-posta koruması ayarını da kullanabilirsin.
Bazı zararlı mesajları gelmeden engelleyecek ya da direk Spam kutusuna atacaktır.

Pek detaylı araştırmadım. Ama Proton Mail gibi ücretli güvenlik ve gizlilik sunan alternatiflere de bakabilirsiniz.

Dediğim gibi kullanırsan, böyle bir sorun kolay kolay başına gelmez. Az kullanacağın siteler için geçici e-posta ve önemli olmayan hesaplar için ikinci e-posta kullanabilirsin. İnternette bu veri kayıplarının önüne, sadece büyük şirketlerin geçebileceğini düşünüyorum. O yüzden önemli hesapların için ayrı, veri sızma ihtimali olan siteler için ayrı e-posta adresi kullanmanı öneriyorum.

Ayrıca kaliteli bir antivirüs, e-posta koruması ayarını da kullanabilirsin.
Bazı zararlı mesajları gelmeden engelleyecek ya da direk spam kutusuna atacaktır.

Pek detaylı araştırmadım. Ama proton mail gibi ücretli güvenlik ve gizlilik sunan alternatiflere de bakabilirsiniz.

Benim sorunumu anlamadın sanırım. Zaten bu şekilde iki hesap kullandığımı söylemiştim. Benim sorunum e-mail adresime başka birinin girip maillerimi okuması vs. değil. Benim sorunum birilerinin siteye kaydolurken rastgele e-mail girip benimkini tutturması, tutunca da benim e-mailimi yazmaya devam etmesi. E-mailime benden başka kimsenin erişimi yok yani. Benden başka kimse e-maillerimi okuyamıyor. Sorun sadece siteye kaydolurken kayıt için istenilen e-mail kısmına benim e-mailimin yazılması ve bu yüzden aslında başka bir e-maile gitmesi gereken e-maillerin bana gelmesi.

Yeni konular

Geri
Yukarı