Mak lisans format sonrası Retail oldu

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. 8 Haziran'da Ryzen'a geçtiğim için bilgisayara format attım ve yine lisans almak zorunda kaldım. Tekrardan MAK lisans aldım uygun fiyata. Fakat o sırada depolama sıkıntısı yaşamaya devam ediyordum ve bir adet Kingston A2000 1TB SSD almıştım fakat henüz gelmemişti. 20 Haziran'da SSD geldi ve taktım. Başta Windows'u aktardım fakat eski işletim sistemi SSD'sini (Samsung 840 Evo 120GB) diskpart ile sildikten sonra A2000'deki Windows 10'un Boot bölüntüsü bozuldu. Ben de Windows 10 USB belleğim ile tekrardan onardım. Fakat daha önceden hazırlık amacıyla kurtarma bölüntüsünü C sürücüsüyle birleştirmiştim. Tekrardan WinRE bölüntüsü oluşturup tanıtmaya çalıştım fakat yolu reagentc ile gösterip "reagentc /enable" yazdığımda "Operation Successful" demesine rağmen "reagentc /info" yazınca yine Disabled yazıyordu ve WinRE hiçbir şekilde çalışmıyordu.
O yüzden de tekrar format atmak zorunda kaldım. Windows 10 2004 Pro 64 Bit kurdum ve Insider Beta Channel'a katılıp 20H2'ye geçtim ve her şey düzeldi.

Fakat formattan önce "slmgr /dli" yazınca "VOLUME_MAK channel" yazarken şu anda "RETAIL channel" yazıyor. Neden MAK lisans kendi kendine Retail oldu?

Son düzenleme:
VOLUME lisans en berbat lisans türüdür. Retail ise en iyisi yani daha iyi olmuş.
Hatta Insider'ın kayıt defteri ayarlarında formattan önce "IsRetailOS" değeri 0 idi, şimdi 1 olmuş. Fakat neden oldu anlamadım.
Format atarken ürün anahtarı girmedim. Sadece Windows 10 Pro seçeneğini seçip Next dedim. Çünkü formattan önce her ne kadar lisans MAK olsa da Settings'de "Windows is activated with a digital license" yazıyordu. Ona güvenerek ürün anahtarı girmedim ve Retail lisans geldi. Bence artık böyle kullanayım, en iyisi olacaktır :D

Hocam MAK lisans format sonrası yanmıyor mu? Bazı yerlerde yanıyor, bazı yerlerde anakarta gömülüyor yazıyor. Format atacağım ama yanar mı acaba?

Hocam MAK lisans format sonrası yanmıyor mu? Bazı yerlerde yanıyor, bazı yerlerde anakarta gömülüyor yazıyor. Format atacağım ama yanar mı acaba?
Bu arada ürün anahtarımın neden ilk girdiğimde MAK olarak görünüp format atınca Retail olduğunu anladım. Ürün anahtarım aslında bir Windows 7 anahtarıymış. Bunu da Ultimate PID Checker adlı bir araç kullanarak öğrendim. Aracı çalıştırdım, Windows 7/Server 2008 R2 seçeneğini seçtim ve ürün anahtarımı girdim. Girdiğim gibi ürün anahtarı Windows 7 All Volume Editions anahtarı olarak çıktı.

İşin garibi bu anahtar çoktan Microsoft tarafından yasaklanmış. Çünkü "MAK Count" değeri "Key blocked" olarak görünüyordu. Yani anahtar çoktan yasaklanmış. Fakat Windows etkinleştirmesinde hala hiçbir sorun yaşamıyorum. 3 kere format attım, 2 kere de yükseltme yaptım. Hatta şu anda Windows 11 kullanıyorum. Fakat lisansım hala silinmedi.

Ayarlar'a girip Güncelleştirme ve Güvenlik bölümüne girdikten sonra soldan Etkinleştirme bölümüne gir. Eğer orada "Windows dijital bir lisans ile etkinleştirildi" yazıyorsa muhtemelen aldığın MAK key Windows 7 veya 8/8.1 gibi eski bir sürüme aittir ve bu anahtar ile bir dijital lisans tanımlanmıştır. O zaman sorun olacağını hiç sanmıyorum.

İşini iyice garanti altına almak istiyorsan The Ultimate PID Checker aracını kullanarak ürün anahtarını sorgulayabilirsin.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı