Retail Lisans Nedir?

iTzaa

Centipat
Merhaba,

Windows 10 kuracağım bilgisayarıma fakat Microsoft'un kendi sitesinde 1000₺ olan ürün internette çeşitli sitelerde 10₺ güvenebilir miyim bu ürünlere? Aradaki farkı aklım almıyor cidden.

Alabilirsin dostum. OEM Key var o da tek kullanımlıktır, kullandığın anakartın üzerine aktifleştirilir ve başka anakart üzerinden aktifleştirilemez. Retail farklı PC'lerde aktifleştirebildiğin bir lisans anahtarıdır, gönül rahatlığıyla alabilirsin.

Yanlış Bilgilendirme
Ne kadar bir gün devre dışı kalma tehlikesi bulunsa da ben de Retail key kullanıyorum. 1 yıldır bi sıkıntısı yok şükür.

Ne kadar bir gün devre dışı kalma tehlikesi bulunsa da ben de Retail key kullanıyorum. 1 yıldır bi sıkıntısı yok şükür.

Siz Retail değil, OEM Key kullanıyorsunuz.

Retail, perakende satış demek. Retail key, perakende satış mağazalarında satılan kutulu ürünü belirtir.

OEM ise Original Equipment Manufacturer demek. Bildiğimiz bilgisayar üreten firmalar. Microsoft bunlara toplu lisans anahtarı satar, ucuza. Lakin bu anahtarlar Microsoft'un "istemediği" şekilde, "ne hikmetse", üçüncü parti kişilerin "eline geçer". Sonrasında da online mağazalarda satışa çıkar...
  • İnsanlar ucuza lisans alır.
  • Microsoft bu lisanslara destek vermek zorunda kalmaz.
  • İnsanlar Linux'a yönelmez.
  • Microsoft hakimiyeti devam eder.
Ve herkes mutlu olur :)

Bu arada: Birden çok bilgisayarda etkinleştirilebilen lisanslar da vardır. Bunlar da MAK lisanslarıdır.

Öte yandan Retail lisans da artık Microsoft hesabına atandığından hesabı yeni bir PC'ye geçirince bir ihtimal aktivasyon yapılabilir. Olmazsa Retail lisans sahiplerinin her zaman MS'i arayıp bilgi ve destek edinme hakkı var. OEM lisans sahiplerinin yok...

Son düzenleme:
Merhaba,

Windows 10 kuracağım bilgisayarıma fakat Microsoft'un kendi sitesinde 1000₺ olan ürün internette çeşitli sitelerde 10₺ güvenebilir miyim bu ürünlere? Aradaki farkı aklım almıyor cidden.
Ben bunu satın aldım ve hiçbir sorun yaşamadım. Çalışma saatleri içerisinde alırsan 1-2 saate mailine atıyorlar. Aktivasyon programı kullanacağına bunu kullan, için rahat olsun.
Ahlaki mi? Şahsen öğrenci olarak umursa(ya)mıyorum. 🙃

Siz Retail değil, OEM Key kullanıyorsunuz.

Retail, perakende satış demek. Retail key, perakende satış mağazalarında satılan kutulu ürünü belirtir.

OEM ise Original Equipment Manufacturer demek. Bildiğimiz bilgisayar üreten firmalar. Microsoft bunlara toplu lisans anahtarı satar, ucuza. Lakin bu anahtarlar Microsoft'un "istemediği" şekilde, "ne hikmetse", üçüncü parti kişilerin "eline geçer". Sonrasında da online mağazalarda satışa çıkar...
  • İnsanlar ucuza lisans alır.
  • Microsoft bu lisanslara destek vermek zorunda kalmaz.
  • İnsanlar Linux'a yönelmez.
  • Microsoft hakimiyeti devam eder.
Ve herkes mutlu olur :)

Bu arada: Birden çok bilgisayarda etkinleştirilebilen lisanslar da vardır. Bunlar da MAK lisanslarıdır.

Öte yandan Retail lisans da artık Microsoft hesabına atandığından hesabı yeni bir PC'ye geçirince bir ihtimal aktivasyon yapılabilir. Olmazsa Retail lisans sahiplerinin her zaman MS'i arayıp bilgi ve destek edinme hakkı var. OEM lisans sahiplerinin yok...
Ben Retail key ile MAK keyi karıştırdım kusura bakmayın :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı