Makine, havacılık ve uzay gibi meslekleri okumak çok stres yapar mı?

bilinmez99

Femtopat
Son zamanlarda yaşamış olduğum şeyler yüzünden çok stresli, mutsuz, gelecek kaygısı çeken biriyim bu sene mezuna bırakıp düzgün bir üniversiteye gitmek istiyorum. Aklımdaki meslekler ise havacılık ve uzay mühendisliği, elektrik-eloktronik mühendisliği, makine mühendisliği şunu düşünüyorum bu mesleklerin herhangi birini okumak beni daha çok stresli ve mutsuz yapar mı? Artık stresli ve mutsuz olmak istemiyorum bu meslekler çok mu zor ne yapmalıyım ya da hangi mesleklere yönelmeliyim bana tavsiye verebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Son zamanlarda yaşamış olduğum şeyler yüzünden çok stresli, mutsuz, gelecek kaygısı çeken biriyim bu sene mezuna bırakıp düzgün bir üniversiteye gitmek istiyorum. Aklımdaki meslekler ise havacılık ve uzay mühendisliği, elektrik-eloktronik mühendisliği, makine mühendisliği şunu düşünüyorum bu mesleklerin herhangi birini okumak beni daha çok stresli ve mutsuz yapar mı? Artık stresli ve mutsuz olmak istemiyorum bu meslekler çok mu zor ne yapmalıyım ya da hangi mesleklere yönelmeliyim bana tavsiye verebilir misiniz?

Okuduğun okulunda önemi var. Makinede mezun olsan bile makine mühendisi fazlalığı var. İş bulmaları daha zor. Çok rekabet var. Ayrıca makine diğerlerine göre okuması daha zor.

Mühendislik dalları genel olarak zor hele ki iyi bir üniversitede okuyacaksan yalnız bu seni vazgeçirecek bir şey olmamalı, hiç alakan olmayan okuması nispeten daha kolay bir bölüm seçip onun pişmanlığı seni daha çok yıpratabilir o yüzden ilgi alanın neyse ona yönelmen ve sahip çıkman daha doğru olur. Zorluğuna alışırsın, stresini yönetmeyi başarırsın ki üniversite okumanın en stresli olduğu vakitler sınav zamanları ve mezuniyete yakın iş/staj bulma vakitleridir bunlarıda aşağı yukarı her bölümde yaşarsın o yüzden ilgin olan şeylerden vazgeçme derim. Özellikle üniversite sınavına daha vaktin varsa kendini ve neyi sevdiğini keşfetmeye çalışman senin için çok daha faydalı olur yoksa gerçekliğe bakarsak ne okursan oku ülke şartları düzelmediği sürece hepimiz geçim derdi ve diğer bir çok sebepten stresli ve mutsuz haldeyiz.

Mühendislik dalları genel olarak zor hele ki iyi bir üniversitede okuyacaksan yalnız bu seni vazgeçirecek bir şey olmamalı, hiç alakan olmayan okuması nispeten daha kolay bir bölüm seçip onun pişmanlığı seni daha çok yıpratabilir o yüzden ilgi alanın neyse ona yönelmen ve sahip çıkman daha doğru olur. Zorluğuna alışırsın, stresini yönetmeyi başarırsın ki üniversite okumanın en stresli olduğu vakitler sınav zamanları ve mezuniyete yakın iş/staj bulma vakitleridir bunlarıda aşağı yukarı her bölümde yaşarsın o yüzden ilgin olan şeylerden vazgeçme derim. Özellikle üniversite sınavına daha vaktin varsa kendini ve neyi sevdiğini keşfetmeye çalışman senin için çok daha faydalı olur yoksa gerçekliğe bakarsak ne okursan oku ülke şartları düzelmediği sürece hepimiz geçim derdi ve diğer bir çok sebepten stresli ve mutsuz haldeyiz.
Pardon mezuna kalacağını yazmışsın görmedim, bu da düşünmen ve isteklerini kesinleştirmen için yeterli bir süre diye düşünüyorum.

Makine mühendisliği okumanı tavsiye etmem çok fazla Makine mezunu var ve mühendislik dallarında en çok işsizde bu bölümde. Bu bölümün işsizliğinde ki tek sebebin bu değilde aynı zamanda iş ortamından da kaynaklandığını düşünüyorum. Makine mühendislerinin çalıştığı şirketler çoğunlukla fabrikalar, sanayi veya özel şirketler olmakta ve daha önce buralara gittiğimde gördüğüm ortam baya depresifti şahsen beni makine mühendisliğinden vazgeçiren şeyde bu oldu. Havacılıkla uğraşan insanların çalıştığı yerler(Lab dışında) çok ferah oluyor şahsen Yazılım mühendislerinin de bu konuda avantajlı olduğunu düşünüyorum.

@Ulusumai mesela bu mühendislik dallarından( havacılık ve uzay, elektrik-eloktronik) hangileri Türkiye içinde iş bulma konusunda ve maaş konusunda daha iyidir.
İş bulma konusunda Elektrik-Elektronik mühendisinin daha avantajlı olduğunu ancak Havacılık-Uzay-Uçak mühendisinin maaş konusunda daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bulduğum birkaç veriye göre karşılaştırma yapacağım Havacılık Mühendisi MaaÅı Ne Kadar? | Eleman.net ,
Elektrik Elektronik Mühendisi MaaÅı Ne Kadar? | Eleman.net
maasd98d8b511e74488ab0aaa600c29ce13b.jpeg

Attığım fotoğraf eski bir fotoğraf o yüzden maaşlar düşük gösteriyor. İTÜ'nün sayfasından aldım. Görüldüğünü üzere Uçak mühendisleri petrol ve doğal gazdan sonra en çok kazananlar.
Yurtdışı istatisliklerine bakarsak ABD Çalışma Hizmetleri Bürosu'na göre Uzay ve havacılık mühendisleri ortalam yılda $126,880 kazanırken, Elektrik-Elektronik mühendisleri ortalama $104,610 kazanıyor.

@Ulusumai mesela bu mühendislik dallarından( havacılık ve uzay, elektrik-eloktronik) hangileri Türkiye içinde iş bulma konusunda ve maaş konusunda daha iyidir.
Havacılık ve Uzay mühendisliği için hiç düşünmeden İTÜ başka bir alternatifi olduğunu zannetmiyorum ben.

Eğer ilgin varsa ve seviyorsan zorluğu akıp gider ilgin yoksa hiç okuma zaten.

Geri
Yukarı