Makine mühendisliği için laptop önerisi

TunaDalgin

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, önümüzdeki dönem içerisinde makine müh. Öğrencisi hazırlık sınıfına başlayacağım için geçtiğimiz günlerde işimi görebilecek seviyede notebook arayışına girdim. Piyasa yine her zamanki gibi olduğu için sıfır notebook bakmadım, direkt ikinci el aramaya başladım. Makine mühendisliği için kullanılan programların giriş seviyesindeki ihtiyaçlarını bilmediğim için kendimce iyi bir şeyler arıyordum. Bütçem çok sınırlıydı(5000-5500) bu yüzden düzgün bir ekran kartı olan PC bulamadım, bende doğal olarak APU'ya yöneldim. Karşıma R3 5300u 8 GB 3200MHz RAM, 256 GB M.2 SSD'li HP 15s EQ2030NT PC çıktı, fiyatta normalden uygundu tam 5000 TL. 20 ay garantisi devam etmekte ayrıca çok yeni 4 aylık cihaz, hiçbir kusuru yoktu. Baktım bu fiyata daha iyisi yok aldım geçtim ama kafama bir soru takıldı, bu PC benim işimi en azından 2. sınıfa kadar görür mü? İleride yetersiz gelir mi? Tecrübeli arkadaşların yorumları benim için çok önemli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, önümüzdeki dönem içerisinde makine müh. Öğrencisi hazırlık sınıfına başlayacağım için geçtiğimiz günlerde işimi görebilecek seviyede notebook arayışına girdim. Piyasa yine her zamanki gibi olduğu için sıfır notebook bakmadım, direkt ikinci el aramaya başladım. Makine mühendisliği için kullanılan programların giriş seviyesindeki ihtiyaçlarını bilmediğim için kendimce iyi bir şeyler arıyordum. Bütçem çok sınırlıydı(5000-5500) bu yüzden düzgün bir ekran kartı olan PC bulamadım, bende doğal olarak APU'ya yöneldim. Karşıma R3 5300u 8 GB 3200MHz RAM, 256 GB M.2 SSD'li HP 15s EQ2030NT PC çıktı, fiyatta normalden uygundu tam 5000 TL. 20 ay garantisi devam etmekte ayrıca çok yeni 4 aylık cihaz, hiçbir kusuru yoktu. Baktım bu fiyata daha iyisi yok aldım geçtim ama kafama bir soru takıldı, bu PC benim işimi en azından 2. sınıfa kadar görür mü? İleride yetersiz gelir mi? Tecrübeli arkadaşların yorumları benim için çok önemli.

Öncelikle tebrikler sayın meslektaşım. :) Umarım çok başarılı ve üretken bir lisans eğitimi geçirirsin. Eğitim süresi boyunca dil konusunda ve mesleki anlamda kendini yetiştirmeyi asla ihmal etme.
Soruna gelecek olursak eğitim ve çalışma hayatın boyunca kullanacağın programlar genel olarak AutoCAD, SolidWorks, Catia, Matlab gibi programlar. Yazılım olarak da üniversite eğitimine göre bir veya daha fazla dil üzerinde akademik eğitim göreceksin. Söylemiş olduğun bilgisayar eğitim hayatında işini görecektir diye düşünüyorum. İlk sene hazırlıkta bu tarz programları zaten kullanmayacaksın. Sonrasında da elde çizim ile başlayıp dönem değiştikçe söylemiş olduğum programlara giriş yapacaksınız. Genel olarak da makine parçaları çizeceksiniz. O yüzden bir sorun olacağını sanmam.
Her şeyin gönlünüzce olmasını diliyorum.

Geri
Yukarı