Makine Mühendisliği mi Hava Harp Okulu mu?

HHO'ya girmen imkansız şimdiden unut. 60 bin kişiden fazla müracat var. 200 kişisi giriyor 20'si pilot oluyor. Ve kan tahlilinden bile elenme ihtimaliniz var. 3.5 sene okuyup elenip yıllarınız boşa da gidebilir. Sağlıktan elenen çok. Hava Harp Okulu çok prestijli ve zor bir okul.

Hava harp o kadar kolay değil kazanması. Sen makinadan devam et. Havacı olmayı hak eden biri bu soruyu sormazdı. Makinada zor hatta en zor mühendislik dalı.

Biri özel sektör biri de askerlik. Bambaşka şeyler. En önemli şey sen hangisini istiyorsun. Sen kendi fikirlerini, meslekler hakkında paylaşırsan daha iyi yardımcı olunulur. Bu şekilde faydalı bir yanıt alamazsın. Makine mühendisliği okuyacaksan hakkını vermen gerekiyor. Erasmus, WaT, stajlar vs. boş durmaman gerekir eğer başarılı olmak istiyorsan. Bunun bilincinde olsan bile ne kadar istediğin de önemli. Hiç bir şey yapmayıp sadece diploma almaya çalışırsan da işin çok kolay olmaz diye düşünüyorum. Ben tam olarak bu durumdayım önümüzdeki ay diplomamı alacağım ama kendimi yeteri kadar geliştirmediğim için açıkçası suçlu hissediyorum çünkü bilinçli bir şekilde üniversite hayatımı geçirmedim. Diplomayı alsam yeter dedim ama özel sektör olduğu için kendime güvenim düşük biraz. Tabii işin başında olduğum için kendimi geliştirebileceğimi biliyorum. Firmalar da dünyanın en iyi firmaları değil sonuçta Türkiye nasılsa öyle. Ama yine de üniversite zamanımın boşa geçmesinin etkisi üzerimde var. Bir de sabah 6'da kalkıp 7'de servise binip 8'de iş başı yapıp akşam 6'da iş bitişi yapıp 7'de eve gelip duş alıp yemek yedikten sonra bana kalan sürenin sadece 7-7.30'dan sonra kalması da hiç iç açıcı gelmiyor bana. Biraz kendimi anlattım ama demek istediğim ne istediğini iyi bilmen lazım ve onun gerekliliğini bilmen gerekiyor.

HHO'ya girmen imkansız şimdiden unut. 60 bin kişiden fazla müracat var. 200 kişisi giriyor 20'si pilot oluyor. Ve kan tahlilinden bile elenme ihtimaliniz var. 3.5 sene okuyup elenip yıllarınız boşa da gidebilir. Sağlıktan elenen çok. Hava Harp Okulu çok prestijli ve zor bir okul.

Peki pilot olmak icin nasıl bir basari kriteri var?

Hava Harp Okulu büyük bir ayrıcalıktır. Çıtanın en üst noktasıdır. Sadece YKS'de başarı göstermek yetmez. Her şeyi ile eksiksiz bir vücuda sahip olmak zorundasın. Sağlık taraması o kadar detaylı ki. Kaldı ki bir de HHO'dan pilot olabilirsen (Çok zor) tadından yenmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı