Maksimum 3500 TL'ye Ryzen Sistem Toplama

Toprak Aga

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul/Ümraniye
Merhaba arkadaşlar, arkadaşım kendisine çizim, render ve oyun amaçlı bir bilgisayar toplamak istedi, kendisi bana danıştı. Ben de ona şöyle bir sistem önerdim, sizce güzel öneri olmuş mu? Bir de sizin fikrinizi almak istedim.

Ekran Kartı: MSI GeForce GT 1030 AERO ITX 2G OC GDDR5 DX12 - incehesap.com
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600 Soket AM4 3.4GHz 19MB Önbellek 6 Çekirdek İşlemci | ITOPYA
RAM: CORSAIR Vengeance Lpx 8GB 3000Mhz DDR4 Soğutuculu CL16 Pc Ram CMK8GX4M1D3000C16 AB753CRS072 Ram CORSAIR (RAM'i Dolar ve Kara Cuma'daki indirime göre 16GB alabilir Nanokatalog'tan.)
HDD: (Elinde 250GB 7200RPM Samsung markalı HDD var, içinde çok önemli çizim dosyaları olduğundan dolayı yenisini seneye alacak.)
SSD: (Seneye alacak, elindeki HDD idare ediyor onu.)
Anakart: Asus Tuf B450-Plus Gaming Anakart - Vatan Bilgisayar
Kasa: SHARKOON Pencereli Powersız 2xUSB3.0 ATX Siyah Kasa M25-W-BLACK Güç Kaynakları SHARKOON
PSU: SILVERSTONE Strider 80Plus Sertifikalı 600W Güç Kaynağı (Tek 12V Kanal, 46A Akım) SST-ST60F-ES230
Monitör: (Elinde 1440x900 çözünürlükte VGA çıkışlı monitör var, dönüştürücü adaptör alacak.)

Toplam Fiyat: 3560 TL

Kendisi bu sistemle ara sıra CS:GO, GTA 5, PUBG gibi oyunları oynayacak, seneye güçlü bir ekran kartına geçiş yapacak onun haricinde Solidworks ve AutoCAD ile çalışacak, Windows 10 Pro işletim sistemini kullanacak.

Seneye yükseltme yapacağı parçalar:

Ekran Kartı (Daha iyi iş ve oyun için yapacak)
RAM (8GB'den 16GB'a geleceğe dönük yükseltme yapmak için kullanacak)
HDD (Daha fazla projelerini, oyunlarını depo etmek için kullanacak)
SSD (Sistemin ve birkaç programın hızlı olması için kullanacak)
Monitör (Daha büyük ekranda oyun ve çizim için kullanacak)

Ayrıca değişken olarak Kara Cuma'da RX 570 modeli 800 TL civarına düşerse onu alma ihtimali yüksek, fiyatı düşmezse de GT 1030 alacak.

Duruma değişiklik olarak işlemciyi R5 2600X olarak alabilir belki.

Son düzenleyen: Moderatör:
324324.png

Sapphire Nitro+ Amd Radeon RX 570 4GB Toplam 3724,28 TL
GT1030 aldığına değmez gerçekten.

Dediğim gibi arkadaşım o gün belki RX 570 alabilir sizin dediklerinizin hepsini göz önünde bulundurduk, arkadaşım seneye sistemde yükseltme yapacak mesajımı tekrar okursanız anlarsınız o idare etmek için ekran kartından kıstı yoksa normalde RX 570 alacaktı fakat bütçeyi zorlamak istemiyor 3500 TL'nin üstüne çıkamaz, sadece sistemin nasıl olduğunu sorduk size o kadar.
Arkadaşlar, tekrar etmek zorundayım ama arkadaşım seneye yükseltme yapacak zaten sadece tek bilgi almak istediğimiz nokta sistem uyumlu olmuş mu ona yeterli olur mu sadece düşüncenizi almak istedik. Sistemin parçalarının altındaki mesajımı okumanızı rica ediyorum, o zaman daha iyi anlayacaksınız eksik okumayın lütfen.

@Jira @Neurevt @Oreki

Biz de okuyarak cevapladık.
"Merhaba arkadaşlar, arkadaşım kendisine çizim, render ve oyun amaçlı bir bilgisayar toplamak istedi, kendisi bana danıştı."
Çizim, render ve oyun amaçlı bir sistem sunduk. Madem ekran kartını yükseltecek ileride, direkt olarak hiç ekran kartı almayıp APU sistemle idare etsin. Böylece ileride alacağı ekran kartı için daha fazla bütçe ayırabilir.

Arkadaşım APU sistem istemiyor, kendisi de bana GT 1030 ile idare edebileceğini söyledi, ayrıca kendisi eski AMD HD 5450 ve İ5 540 sistemle çizimleri rahatça yapabiliyormuş öyle dedi bana. Sizce yükseltme odaklı GT 1030 ve R5 2600 mantıklı olur mu? Kendisi zaten bundan tam 9-10 ay sonra bir yükseltme yapacak, başka birisi konu açsaydı bu sistemi önerirdim.

Arkadaşım APU sistem istemiyor, kendisi de bana GT 1030 ile idare edebileceğini söyledi, ayrıca kendisi eski AMD HD 5450 ve İ5 540 sistemle çizimleri rahatça yapabiliyormuş öyle dedi bana. Sizce yükseltme odaklı GT 1030 ve R5 2600 mantıklı olur mu? Kendisi zaten bundan tam 9-10 ay sonra bir yükseltme yapacak, başka birisi konu açsaydı bu sistemi önerirdim.
Hocam biz de diyoruz ki madem 9-10 ay gibi kısa süre sonra yükseltmeye gidilecek o zaman boş yere GT 1030 almakla uğraşmasın. Ha paranız çoktur, harcayacak yer bulamazsanız alın derim. Yoksa 9-10 ay için 500-600 liranızı niye israf edesiniz?
APU sistemden alacağı FPS, 1030dan alacağı FPS'ten 3-5 daha azdır. Ha 3-5 FPS arkadaşınız için çok önemliyse o zaman GDDR5 GT1030 bulun. GDDR4'ü de bulunmakta ve arasındaki performans farkı çok uçuk. Ama benim ve ekonomik olan son önerim ise alın bir R5 2400G, 9-10 ay idare etsin daha sonra o 500-600 lirayı ekran kartı alacağı zaman çıkarıp üstüne koysun daha iyisini alsın. O belirttiğiniz sistem ile render yapabiliyor mu peki? Ya da oyun? 5450 güçlü bir ekran kartı değil zaten işlemciye hiç bulaşmayayım. Yazımda herhangi bir ofansiflik bulunmamakta. Kendimi anlatmakta zorluk çektiğim için bazı noktalara özellikle birkaç kere değindim. Umarım anlaşılır olmuştur.

Anladım hocam, arkadaş şuan yüzde %80 ihtimal GT 1030 alacak gibi duruyor, ayrıca Kara Cuma'da ciddi fiyat düşüşleri olursa RX 570 4GB modelini düşündüğünü de söyledi bunu eklememde fayda var. Şimdi bu bütçeye RX 570 sistem önerebiliriz, ama işlemciyi yükseltmesi gerekecek ileride yani arkadaşıma çok rahat 1300-1500 TL işlemci masrafı çıkacak hiç yoktan bari şimdilik ekran kartından kısma yapıp işlemciyi yüksekte tutsun ileride daha güçlü bir ekran kartını alır ve takıp kullanır.

Böyle bir konu açılsaydı bende aynı sistemi tavsiye ederdim o zaman GT 1030 + R5 2600 ikilisini alalım, zaten GT 1030 arkadaşıma 9-10 ay gibi bir sürede yeterli olacaktır kendisi senelerce HD 5450 ile idare etmiş birisi yani idare edeceğini düşünüyorum. Peki kasa ve güç kaynağı hakkındaki yorumunuz nedir? Güç kaynağı olarak 12V kanalından 46A veriyor yani yaklaşık 550W güç veriyor bu güzel bir yön bence, kasa olarak ise ön panelinde 7.1 dahili ses kartı bulunuyor ve yazılımı bile var olması bence büyük bir artı ve yanında 3 tane fan ile geliyor.

Anladım hocam, arkadaş şuan yüzde %80 ihtimal GT 1030 alacak gibi duruyor, ayrıca Kara Cuma'da ciddi fiyat düşüşleri olursa RX 570 4GB modelini düşündüğünü de söyledi bunu eklememde fayda var. Şimdi bu bütçeye RX 570 sistem önerebiliriz, ama işlemciyi yükseltmesi gerekecek ileride yani arkadaşıma çok rahat 1300-1500 TL işlemci masrafı çıkacak hiç yoktan bari şimdilik ekran kartından kısma yapıp işlemciyi yüksekte tutsun ileride daha güçlü bir ekran kartını alır ve takıp kullanır.

Böyle bir konu açılsaydı bende aynı sistemi tavsiye ederdim o zaman GT 1030 + R5 2600 ikilisini alalım, zaten GT 1030 arkadaşıma 9-10 ay gibi bir sürede yeterli olacaktır kendisi senelerce HD 5450 ile idare etmiş birisi yani idare edeceğini düşünüyorum. Peki kasa ve güç kaynağı hakkındaki yorumunuz nedir? Güç kaynağı olarak 12V kanalından 46A veriyor yani yaklaşık 550W güç veriyor bu güzel bir yön bence, kasa olarak ise ön panelinde 7.1 dahili ses kartı bulunuyor ve yazılımı bile var olması bence büyük bir artı ve yanında 3 tane fan ile geliyor.
RX 570 en fazla düşeceği kadar düştü bence. Birkaç gün sonra indirimler biter ve tekrar bu fiyatın %10 falan yukarısına iner. Alacaksa şimdi almalı bence. Ayrıca bu saatten sonra GT 1030 yerine kesinlikle en az RX 560 alsın. Yükseltecek anladım ama yine de almamalı. 600 TL az bir para değil o fiyata kendine ekipman alırdı yine de siz bilirsiniz.

Dediğim gibi diğer bütün parçaları kesin olarak alıyor sadece ekran kartı belli değil o kadar. Ayrıca bir şey daha soracağım, kasa ve güç kaynağı hakkında ne düşünüyorsunuz hocam? Şahsen beğendim açıkçası.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı