Maksimum desteklenen altyapı hızından fazla paket almak mantıklı mı?

Hocam FTTB altyapıda 100 Mbps hız üzeri vermiyorlar. FTTB altyapım var ve TurkNet kullanıyorum. 400 liraya 100 Mbps hız kullancağıma biraz daha fazla ödeyip Türk Telekom'un 1000 Mbps internetine geçeyim dedim fakat FTTH altyapı istediğinden geçiş yapamamıştım.

FTTB de 1000 veriyor kaynak: Bağlantı Türleri

Bu yazıyı hazırlayıp yayanın (2022 yılında) Turk.Net olmasını hem garipsedim hem de ayıpladım. Hani hazırlayan herşeyi bilemeyen araştırmacı bir gazeteci falan olsa, neyse.

FTTB'de MDU ünitesinde bir switch bulunur. Telekom'un kullandığı bu switch çıkışları (büyük çoğunlukla) megabit portludur. Dolayısıyla abone 100 Mbps'den fazla download hızı alamaz. T.Telekom bilhassa böyle switch kullanmıştır; bu şekilde Santral tarafındaki çıkış kapasitesini sınırlayıp abone sayısını kontrol altında tutar. (Bir bakıma VDSL'e benzer mantıkla...) Bu switch'in gigabit portlu olanları da vardır; ancak bunlar Türkiye'de çok az sayıdadır ve bildiğim kadarıyla Telekom bunlarda da 300 Mbps üst sınır uygulamıştır.

Aynı yazıda FTTH'ın yaygın olmadığı da yazılmış. Eğer FTTC sisteme ve bu sistemdeki abone sayısına bakılacaksa bu bilgi doğrudur ama T.Telekom'un bugünkü gerçeğini de artık yansıtmaktan uzaktır.

Geri
Yukarı