Maltepe Belediyesi işçilerinin 5275 TL maaş istemesi

Yani kişiye göre maaş olursa daha iyi olur mesela 4 kişilik aile 5000, 6 kişilik aile 7 bin alsa bence daha iyi olur ama o zaman da bizim millet Suriyeliler gibi ürer. Biz 5 kişiyiz 5000TL ile gayet iyi geçiniyoruz ama nasıl geçiniyoruz? Benim Anneannem ve Dedem yaşlı yazın yazın onlara bakıyoruz zaten babam işte yemek yiyor sadece faturalar ve izin gününde para harcıyor, kiramız da yok o yüzden rahat yaşıyoruz yoksa çok kötü olurdu.

Şu anki ekonomik düzende insanların zam istemesi normal mi, kesinlikle evet.

Bir belediye işçisinin öğretmenden yüksek maaş almak istemesi normal mi, kesinlikle hayır.

Evet bu cümlelerin altına imzamı atarım. Herkes hak ettiği maaşı almalı.

Bu yıl ehh şey yani atanır inşallah hocam.

Yok ben atanamam 20 bine. :D

Geçen yıllara göre gidiyor. 41. tercih açılırsa gider diye düşünüyorum. Ancak atama takvimi yayınlanmadan kesin konuşamayız. Mesela ben 40 binde geçen yıla göre atanıyorum ama 2019'a göre atanamıyorum. Saçma. :D

Asgari ücret adı üstünde yaşamanın en alt sınırı. Bunu gösterip 4 kişilik ailenin masraflarını göstermek saçmalık. Hiçbir ülkede asgari ücretle 4 kişilik ailenin geçinebildiğini sanmıyorum. Alım gücü ve nitelikli insan gücünün artması gerekiyor. Devletin azdan az çoktan çok vergi alması gerekiyor kurumları daha iyi denetlemesi gerekiyor ama bizi dinleyen nerede...

Asgari ücret adı üstünde yaşamanın en alt sınırı. Bunu gösterip 4 kişilik ailenin masraflarını göstermek saçmalık. Hiçbir ülkede asgari ücretle 4 kişilik ailenin geçinebildiğini sanmıyorum. Alım gücü ve nitelikli insan gücünün artması gerekiyor. Devletin azdan az çoktan çok vergi alması gerekiyor kurumları daha iyi denetlemesi gerekiyor ama bizi dinleyen nerede...
Tamam ama aşırı vasıflı değilsen asgari ücret üstüne çıkamıyorsun da, ülkenin %43'ü asgari ücretle çalışıyor, bir sürü iş ilanı günde 12 saat çalışmayla asgari ücret veriyor, üstelik 4 sene üniversite mezunluğu şart. Devlet memurları 4-5 milyar alsa bile yinede 4 kişilik bir aileyi geçindiremezsin, baştaki zat en az 4 çocuk yapın diyor, biz 4 kişilik aileyi geçindiremiyoruzken. Diğer ülkelerde zaten asgari ücretle anca bilgisayar toplamak isteyen veya okul harçlığını çıkarmak isteyen gençler, göçmenler, sabıkalı insanlar çalışıyor.

Tamam ama aşırı vasıflı değilsen asgari ücret üstüne çıkamıyorsun da, ülkenin %43'ü asgari ücretle çalışıyor, bir sürü iş ilanı günde 12 saat çalışmayla asgari ücret veriyor, üstelik 4 sene üniversite mezunluğu şart. Devlet memurları 4-5 milyar alsa bile yinede 4 kişilik bir aileyi geçindiremezsin, baştaki zat en az 4 çocuk yapın diyor, biz 4 kişilik aileyi geçindiremiyoruzken. Diğer ülkelerde zaten asgari ücretle anca bilgisayar toplamak isteyen gençler, göçmenler, sabıkalı insanlar çalışıyor.
Asgari ücretin kimlere verildiği belli. Bir insanın bir yerde çalışabilmesi için oranın ihtiyaçlarını karşılaması gerekir. Vasıfsız bir insana ihtiyacı olan şirket ne kadar gelir elde ediyordur? Arz-talep meselesi, neden asgari ücret verebilecekken daha fazla versin? İnsanlar örgütlenip sendika kurmuyor kursada düzgün yönetmiyor neden ücretler artsın? Devlet işverenlerin sendikalılara yaptığı zorbalıkları denetlemiyor hatta işvereni savunuyor. Neden bir şeyler değişsin?

Vasıfsız işler için 4 sene üniversite mezunluğu saçmalığı insan kaynakları yüzünden olur o da şirketin sorunudur. Kaldıki mevcut üniversitelerin yüzde kaçı insanlar mezun olduğunda onları vasıflı hale getirmiş oluyor?

Bir insan ailesini düzgün geçindirmek istiyor rahat yaşamak istiyorsa kendini geliştirmeli girişim yapmalı varını yoğunu koymalıdır bu ülkede. Bir yerlerde iyi maaşla çalışma hayali saçmalıktır bu ülkede.

Asgari ücretin kimlere verildiği belli. Bir insanın bir yerde çalışabilmesi için oranın ihtiyaçlarını karşılaması gerekir. Vasıfsız bir insana ihtiyacı olan şirket ne kadar gelir elde ediyordur? Arz-talep meselesi, neden asgari ücret verebilecekken daha fazla versin? İnsanlar örgütlenip sendika kurmuyor kursada düzgün yönetmiyor neden ücretler artsın? Devlet işverenlerin sendikalılara yaptığı zorbalıkları denetlemiyor hatta işvereni savunuyor. Neden bir şeyler değişsin?

Vasıfsız işler için 4 sene üniversite mezunluğu saçmalığı insan kaynakları yüzünden olur o da şirketin sorunudur. Kaldıki mevcut üniversitelerin yüzde kaçı insanlar mezun olduğunda onları vasıflı hale getirmiş oluyor?

Bir insan ailesini düzgün geçindirmek istiyor rahat yaşamak istiyorsa kendini geliştirmeli girişim yapmalı varını yoğunu koymalıdır bu ülkede. Bir yerlerde iyi maaşla çalışma hayali saçmalıktır bu ülkede.
Adamlar nasıl olsa her iş ilanına aç köpek gibi saldırılacağını bildiği için, nasıl olsa her türlü çalışacaklar diye asgari ücret veriyorlar. Burada bir denetlenme olmalı, bir sürü şirketin, holdinglerin vergi borçları siliniyor, ama birçok çalışan hala asgari ücretli. Bu ülkede kendini geliştirme diye bir şey yok, işyerinde çalışanların birbirleriyle terfi almak için rekabet ettikleri yok. Girişim yapacak eğitime ve paraya da kimse sahip değil.

Geri
Yukarı