Manga okuma düzeni

KofteBey

Femtopat
Daha fazla  
Anime izleyen ve seven herkes bilir ki bir animenin yeni sezonu ya da bölümü gelmesi çok uzun sürüyor. İşte bu sebeple çoğu kişi manga okumayı tercih ediyor, ben de onlardan biriyim.

Manga okumak aslında kolay, nereden okuduğunuza bağlı. İnternetten okumak hem paranızı hem de zaman açısından tasarruf edebilirsiniz.

Birkaç dosya atacağım, orada nasıl okumanız gerektiğini sayılarla anlatıyor.

Dosya Ekleri

• Başlıksız38_20231015195310.png
    Başlıksız38_20231015195310.png
    800,1 KB · Görüntüleme: 101
  • Başlıksız46_20231019144250.png
    Başlıksız46_20231019144250.png
    740,4 KB · Görüntüleme: 100
Manga okuma alışkanlığı kazanmak için ilk öncelikle renkli mangalar ile başlamamın doğru olacağını düşündüm ve ilk mangamı "Solo Leveling" olarak belirledim. İzlediğim animelerin mangaları sadece çizimden oluşuyordu ve ilk başlayan biri için daha doğrusu benim için biraz kafa karıştırıcıydı sahneleri pek anlayamıyordum. Okuma sırasının sağdan sola olduğunu bir YouTube videosu izleyerek öğrenmiştim. Eğer farklı önerileriniz varsa benimle paylaşın lütfen 😄

1. görsel neyse de 2. görsel biraz farklıymış yahu. Bunu her daim nasıl anlayabilirim ki?
Okuyunca alışıyor insan.

Manga okuma alışkanlığı kazanmak için ilk öncelikle renkli mangalar ile başlamamın doğru olacağını düşündüm ve ilk mangamı "Solo Leveling" olarak belirledim. İzlediğim animelerin mangaları sadece çizimden oluşuyordu ve ilk başlayan biri için daha doğrusu benim için biraz kafa karıştırıcıydı sahneleri pek anlayamıyordum. Okuma sırasının sağdan sola olduğunu bir YouTube videosu izleyerek öğrenmiştim. Eğer farklı önerileriniz varsa benimle paylaşın lütfen 😄
Jujutsu kaisen, kubo wont let me be, please go home akutsu-san veya izlediğiniz animelerin mangasını okuyabilirsiniz. Okuduğunuz siteden rastgele bir manga da okuyabilirsiniz.

Yeni başlayan kişiler daha karışık mangalarda (örneğin HxH gibi) sıkıntı yaşayabilirler bu konuda. Fakat aslında bayağı basit bir iş. Öncelikle panel denilen mevzuyu öğren ki bayağı basit bir şey,
Panel özetle çizimleri ve diyalogları içeren kutucuktur. Attığım sayfa bütün sayfa iken kutucuk içine aldığım yer ise bir panel.

page_18.jpg

Manga panellerinin illa diyalog içermelerine gerek yoktur.

1697726277774.png
Ardından sağdan sola doğru satır okur gibi oku, eğer önüne alttakiyle birleşik konuşma baloncuğu veya alta uzanan panel gibi bir şey varsa onu da oku ve sağdan sola okumaya devam et. Panelin kenarına geldiysen ve altta hala konuşma baloncukları var ise yine aynı şekil bir alta geç ve sağdan sola oku.

Panel bittiğinde bir solundakine, eğer direkt altında fakat solundaki/sağındaki panel ile aynı hizada ise ilk onu sonra da sol taraftakini, sol tarafta bir şey kalmadıysa alıntaki panellerden yani tekrar sağ taraftan okumaya devam et.
page_158.jpg

page_150.jpg

EmM3aHYXcAABPVv.jpeg

Yeni başlayan kişiler daha karışık mangalarda (örneğin HxH gibi) sıkıntı yaşayabilirler bu konuda. Fakat aslında bayağı basit bir iş. Öncelikle panel denilen mevzuyu öğren ki bayağı basit bir şey,
Panel özetle çizimleri ve diyalogları içeren kutucuktur. Attığım sayfa bütün sayfa iken kutucuk içine aldığım yer ise bir panel.

Eki Görüntüle 1982829

Manga panellerinin illa diyalog içermelerine gerek yoktur.

Eki Görüntüle 1982833
Ardından sağdan sola doğru satır okur gibi oku, eğer önüne alttakiyle birleşik konuşma baloncuğu veya alta uzanan panel gibi bir şey varsa onu da oku ve sağdan sola okumaya devam et. Panelin kenarına geldiysen ve altta hala konuşma baloncukları var ise yine aynı şekil bir alta geç ve sağdan sola oku.

Panel bittiğinde bir solundakine, eğer direkt altında fakat solundaki/sağındaki panel ile aynı hizada ise ilk onu sonra da sol taraftakini, sol tarafta bir şey kalmadıysa alıntaki panellerden yani tekrar sağ taraftan okumaya devam et.
Hxh okumak o kadar yorucu ki anlatamam. Ama bana göre efsane olduğu için sıkılmadan okuyorum valla. İkinizin de eline sağlık

Geri
Yukarı