Manjaro düşük indirme hızı ve bağlantı kopması

yunusilk

Hectopat
Merhaba.
Ben Manjaro KDE kullanıyorum. Kullandığım ağlar sağlam olduğu halde sürekli bağlantı sorunu yaşıyorum. Yani bağlantı kopmuyor ama veri alışverişi sürekli sıfıra inip çıkıyor. Çıktığı yer de 50 KB/sec.

Mesela şu an bir video indiriyorum ama ağ simgesindeki download-upload verisi sürekli sıfıra düşüyor. 500 MB'lık videoyu yarım saattir indiriyorum fakat sadece 70 MB inmiş durumda. Bu tüm Manjaro'larda yaşanan bişey değildir, değil mi?

Bu arada, zaman zaman çalışan ağdan kopmalar ve tekrar bağlanmama, hiçbir ağ bulamama gibi sorunlar da yaşıyorum. Bunları çözebilmek için bilgisayarı yeniden başlatmam gerekiyor fakat düşük indirme hızı çözülemiyor.
Ne yapabilirim sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında ilk komut ile hangi bantta (2.4 GHz. ya da 5 GHz.) bağlantı kurduğunu anlayamaya çalışacaktım. Eğer kablosuz ile ağa bağlı değilsen komut çıktı vermez doğal olarak. Kablosuz ile bağlantı kurduktan sonra komutu yeniden çalıştır bakalım.

Ben uzun süredir evde olmadığım için interneti telefonumdan veriyorum yalnızca. Gene wifi kullanmış oluyorum ama telefonumdan bağlanmam bişeyi değiştirir mi bilmiyorum tabi. Hangi telefondan internet alırsam alayım aynı sorunları yaşıyorum. Özetle bazen youtube'dan 1080p videoyu kesintisiz izleyebiliyorken youtube sayfasını kapatıp bir metin sayfası açmaya çalıştığımda sayfanın yüklenmediği oluyor. Ya da ağa hiç bağlanmıyor ve ne yaparsam yapayım bağlanamadığım oluyor.

Mesela üç dört gün önce bağlantı hızım 40bps idi. 100 mb'lık bir video için 2 saat indirme süresi göstermişti. Başka bir konuda şu kodları deneyen bir arkadaş sorununu çözdüğünü yazmış. Ben de denedim ve bağlantı hızım 1.5kbps'ye çıktı. Bilgisayarı tekrar açtığımda bağlantı hızım gene 40-50bps seviyelerine indi. Kodları tekrar çalıştırınca aynı dosyaları (800mb) tekrar indirmek isteyince kabul etmedim.

Bu da böyle bi anım işte :)

Telefondan ortak erişim noktası ile bağlanıyorsan, yukarıdaki komut yine çıktı vermeli. Ortak erişim noktası ayarlarını kontrol et, eğer bant olarak 5 GHz. seçiliyse bunu 2.4 GHz. olarak değiştir.

Zaten 2.4 GHz. bantını kullanıyorsan, aşağıdaki komutla IPV6'yı pasifleştirmeyi dene. Ardından sistemini yeniden başlat.

Kod:
echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX ipv6.disable=1"' | sudo tee /etc/default/grub.d/ipv6.cfg
Kod:
sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Sorun yine düzelmezse, aşağıdaki komutlarla ağ yönetcisinin rastgele mac adresi değişimini pasifleştirmeyi denersin.

Kod:
sudo mkdir -p /etc/NetworkManager/conf.d
Kod:
sudo touch /etc/NetworkManager/conf.d/99-disable-mac-random.conf
Kod:
 echo -e '[device]\nwifi.scan-rand-mac-address=no' | sudo tee /etc/NetworkManager/conf.d/99-disable-mac-random.conf
Kod:
sudo systemctl restart NetworkManager

Son düzenleyen: Moderatör:
Telefondan ortak erişim noktası ile bağlanıyorsan, yukarıdaki komut yine çıktı vermeli. Ortak erişim noktası ayarlarını kontrol et, eğer bant olarak 5 GHz. seçiliyse bunu 2.4 GHz. olarak değiştir.
Wifi'sini kullandığım iki telefonun da ayarlarında bant seçimi yok.
Sadece aç-kapa- şifre ayarları var. Biri iphone7 biri Lg g6

[CODE title="echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX ipv6.disable=1"' | sudo tee /etc/default/grub.d/ipv6.cfg"]tee: /etc/default/grub.d/ipv6.cfg: Böyle bir dosya ya da dizin yok
GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX ipv6.disable=1"
[/CODE]

[CODE title="sudo mkdir -p /etc/NetworkManager/conf.d"]çalışmadı[/CODE]

[CODE title="sudo touch /etc/NetworkManager/conf.d/99-disable-mac-random.conf"]çalışmadı[/CODE]

[CODE title="echo -e '[device]\nwifi.scan-rand-mac-address=no' | sudo tee /etc/NetworkManager/conf.d/99-disable-mac-random.conf"][device]
wifi.scan-rand-mac-address=no
[/CODE]

[CODE title="sudo systemctl restart NetworkManager"]çalışmadı[/CODE]

Aşağıdaki komutu çalıştırdıktan sonra, ile komutu ve ikinci komutu yeniden dene. Sonraki komutlar çalışmış, her komutun çıktı vermesi gerekmiyor.

Kod:
sudo touch /etc/default/grub.d/ipv6.cfg

Bilgisayarda başka sorunlar çıkmaya başladı, açamaz oldum. Hem linux hem windows tarafında bilgisayar donuyor sık sık. Donanımsal mı sistemsel çakışma mı bilemedim.

[CODE title="sudo touch /etc/default/grub.d/ipv6.cfg"]
touch: `touch' '/etc/default/grub.d/ipv6.cfg' yapılamadı: Böyle bir dosya ya da dizin yok
[/CODE]

Diğer kodlar çalışmadı malesef.

Dosyaları wget ile indirmeyi dener misiniz? Şahsen aynı indirme hızı düşüşünü yaşıyordum ve wget ile tam hız alabilmiştim. Gerçi browser kullanırken internet hızı düşüşü yaşamanız da var ama belki browser hatası vs. olabilir?

[CODE title="Komutun kullanımı"]
cd Downloads/ veya cd İndirilenler/
wget http://website.com/dosyalar/dosya.zip[/CODE]

Dosyaları wget ile indirmeyi dener misiniz? Şahsen aynı indirme hızı düşüşünü yaşıyordum ve wget ile tam hız alabilmiştim. Gerçi browser kullanırken internet hızı düşüşü yaşamanız da var ama belki browser hatası vs. olabilir?

[CODE title="Komutun kullanımı"]
cd Downloads/ veya cd İndirilenler/
wget http://website.com/dosyalar/dosya.zip[/CODE]
Bilgisayar annemin evinde, oraya geçince deneyeceğim 👍

Geri
Yukarı