Manjaro paket deposunda olmayan programı kurmak

yunusilk

Hectopat
Merhaba.
Paket deposunda olmayan yayıncının web sayfasından indirdigim bir programı yüklemem gerekli. Bunu nasıl yapabilirim?
Manjaro KDE kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Program hangisi? Kaynak koddan kurulum programın yazıldığı dile göre değişebilir ayrıca AUR'da yok mu?
Program terra station. deb ve rpm uzantılı iki versiyonu var, Manjaroda hangisii kullanılıyor bilmiyorum. Aur!da yok, terra isimli başka programlar var ama aradığım değil. Bir de gözümle gördüğüm, yayıncının kendi sitesinden indirdiğim dosyayı kurmak istiyorum
sudo pacman -U *paketin dizini* komutuyla yükleme yapılabildiği yazıyor
Dizin nasıl yazılıyor öğrenemdim bi. Şu paket dizinini nnasıl yazabilirim?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20210913_050508-1.png
    Screenshot_20210913_050508-1.png
    25,1 KB · Görüntüleme: 23
Dizin nasıl yazılıyor öğrenemedim bir. Şu paket dizinini nasıl yazabilirim?
sudo pacman -U /home/yunus/downloads/*paket ismi* şeklinde yazmanız gerekecek fakat .deb .rpm konularını bilemiyorum, benim bildiğim Arch tabanlı olan Manjaro iki paket uzantısıyla da uyumlu değil. AUR repository'den kurmanız gerekiyor kuracaklarınızı.

AUR! Da yok, terra isimli başka programlar var ama aradığım değil. Bir de gözümle gördüğüm, yayıncının kendi sitesinden indirdiğim dosyayı kurmak istiyorum

AUR'da olan paketlerin de nereden indirildiğini görebilirsiniz. Bunun için Yazılım Ekle/Kaldır uygulaması üzerinden programı bulup Pkgbuild Görüntüle demeniz yeterli olacaktır. Satırları biraz inceleyince çözebilirsiniz, oldukça anlaşılır zaten. Örneğin bir üstte verilen paket terra.money sitesinin resmi GitHub hesabından indiriliyor.

Burada lisanssız demiş. Kötü niyetli biri doğru bilgileri doldurup casus yazılımın vs eklemiş olamaz değil mi? Biraz uzağım konulara, sorularım saçma geliyor olabilir.
AUR'da olan paketlerin de nereden indirildiğini görebilirsiniz. Bunun için Yazılım Ekle/Kaldır uygulaması üzerinden programı bulup Pkgbuild Görüntüle demeniz yeterli olacaktır. Satırları biraz inceleyince çözebilirsiniz, oldukça anlaşılır zaten. Örneğin bir üstte verilen paket terra.money sitesinin resmi GitHub hesabından indiriliyor.

Varmış evet, fark etmemişim

Son düzenleme:
Burada lisanssız demiş.

Bu konuda pek bir fikrim yok açıkçası. Belki AUR depolarına yükleyen kişi resmi paket sahibi olmadığından olabilir.

Kötü niyetli biri doğru bilgileri doldurup casus yazılımın vs eklemiş olamaz değil mi?

Dediğim gibi buradan kontrol ederseniz zaten hangi siteden indirildiğini ve hangi komutların tek tek çalıştırıldığını görebilirsiniz. Bu paket için konuşmak gerekirse, hayır olamaz. Ama bu tüm AUR depolarındaki paketler için geçerli değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı