Manjaro Plasma sistemi dondurdu ve kapatmadı

ErrorCorrection

Decipat
15 dakika önce Manjaro kurdum.
Manjaro Downloads bu sitede PLASMA masaüstü ortamını indirdim ve USB'ye kurup açtım. Kurmaya başladım ama kurarken tam ad yerine ismimi yazarken indirici kapanıyordu.
5-6 kez denedim hep aynı sorun oldu. Bende hatadır herhalde dedim ve Manjaro üzerindeki daha kurmamıştım. Firefox açmaya çalıştım. Error verdi. (Sol altta hata mesajı geldi açılamıyor diye.). Neredeyse hiçbir uygulama açılmadı. Error verdi. Terminal bile.
Hatta klavye ile bir şey yazınca 2 saniye siyah ekran geliyor ve yazmıyordu. Ben de kapatmak istedim ama shutdown tuşuna reset tuşuna basınca hiçbir şey olmuyor, sadece 6-7 saniye donup siyah ekran geliyor ve hiçbir şey olmuyordu. Biraz daha denedim sonra kapandı ve fanlar durdu haliyle ve 2 sn sonra tekrar açıldı ama direkt yani kapanmasından 1,2 saniye sonra tekrar Manjaro masaüstü açıldı.
Sonra birden tekrar kapandı fanlar durdu. Sonra tekrar açıldı. 2-3 kere oldu bende PC'yi fişten çektim. Sonra anca açabildim. Tekrar Linux Mint'e geldim.
Sizce sisteme bir şey olmuş mudur? Neden oldu bu sorun?

@202 @Buğra S @Demorlius

Son düzenleme:
Manjaro'yu indirirken hatalı indirme yapmış olabilirsin. Bir dahakine indirdiğin ISO'daki SHA256 kodunun sitedeki SHA256 koduyla aynı olmasına dikkat et. Eğer farklıysa hatalı indirme yapmıştır.

Manjaro, tahminlerimin ötesinde güzel çıktı dostlar. Mağazasına Aur, Snap, Flatpak depolarını da tanımladım, mağaza coştu, xfce desktop'ı da kendime göre özelleştirdim, harika oldu gerçekten. Tek yapacağım ayar güncelleştirmelerin otomatik yüklenmesini istemiyorum, yüklemeyi bana sorsun, Mint gibi kullanayım yani. Bu ayarın yerini biliyor musunuz dostlar? Teşekkür ederim hepinize 👍

@EldrithcWraith @202 @izmirkartali @ensareis
Hayırlı olsun. Geçen sene Manjaro kullanmıştım. Manjaro otomatik güncelleme yapmıyor. Sadece otomatik olarak güncellemeleri kontrol ediyor. Güncellemeleri yine kendin yapıyorsun.

Maalesef hocam Arch tabanı ile çok bir bilgim yok ama manhora bu hatalar çıkıyor bikdiğim kadarı ile, peppermint.

@ErrorCorrection bloglarımdan sevdiğin bir dağıtımı kurabilirsin.

Blogunuz nerede hocam?

Manjaro'yu indirirken hatalı indirme yapmış olabilirsin. Bir dahakine indirdiğin ISO'daki SHA256 kodunun sitedeki SHA256 koduyla aynı olmasına dikkat et. Eğer farklıysa hatalı indirme yapmıştır.

Hayırlı olsun. Geçen sene Manjaro kullanmıştım. Manjaro otomatik güncelleme yapmıyor. Sadece otomatik olarak güncellemeleri kontrol ediyor. Güncellemeleri yine kendin yapıyorsun.

Sitedeki plasma yerindeki image olanı indirdim işte.

Hocam çok kullanılan veya çok kullanışlı Linux kodları gibi bir blog var mı forumda?
Linux'da fazla iyi değil de bu yönde.
APT ile ilgili:

Ubuntu APT Komut Örnekleri​

Ubuntu Program Yükleme: Program yüklemek için, uçbirimde şu kodu çalıştırabilirsiniz (paketadi kısmını yüklemek istediğiniz pakedin adıyla değiştirin):

sudo apt install paketadi
Ubuntu Çoklu Program Yükleme: Birden fazla programı aynı anda yüklemek için, kodu şu şekilde değiştirebilirsiniz:

sudo apt install paketadi1 paketadi2 paketadi3
Ubuntu Program Kaldırma: Bir programı kaldırmak için, şu kodu çalıştırabilirsiniz:

sudo apt remove paketadi
Ubuntu Program Kaldırma Sonrası Temizlik: Kaldırdığınız bir programdan geriye kalan paket ve konfigürasyon dosyalarını şu kodu çalıştırarak temizleyebilirsiniz:

sudo apt purge paketadi
Ubuntu Paket Veritabanı Güncelleme: Paket veritabanını güncellemek için şu kodu çalıştırabilirsiniz (bu kod, sisteminizde yüklü paketlerin versiyonlarıyla, paketlerin güncel versiyonlarını karşılaştırır ve hangi paketlerde güncelleme olduğunu tespit eder):

sudo apt update
Ubuntu Tüm Paketleri / Programları Güncelleme: Yukarıdaki versiyon kontrolünü yaptıktan sonra, daha güncel sürüme sahip olan programları, şu kodu çalıştırarak güncelleyebilirsiniz:

sudo apt upgrade
Ubuntu Paket / Program Güncelleme: Eğer tüm paketleri değil de spesifik bir pakedi güncellemek istiyorsanız, yukarıdaki komutu şu şekilde kullanabilirsiniz:

sudo apt upgrade paketadi
Ubuntu Yüklü Paketleri / Programları Görme: Bilgisayarınızda yüklü olan tüm paketleri, aşağıdaki kodu çalıştırarak görebilirsiniz:

sudo apt list --installed
Ubuntu Güncellenebilir Paketleri Listeleme: Güncellenebilir olan paketleri listelemek için, şu kodu çalıştırabilirsiniz:

sudo apt list --upgradable
Ubuntu Paket Bilgisi Görüntüleme: Bir pakede ait detaylı bilgileri görüntülemek için, şu kodu çalıştırabilirsiniz:

sudo apt show paketadi

Sitedeki plasma yerindeki image olanı indirdim işte.
Bahsettiğim şey o değil. Hash Tool programını indir ve iso dosyasını SHA 256'yı seçip tarat. Çıkan kodun bee9e3f8dfeb0f95ec93ae4cda5a8aca78bde142 olması lazım. Eğer değilse tekrardan indirmen gerekir.

Bahsettiğim şey o değil. Hash Tool programını indir ve iso dosyasını SHA 256'yı seçip tarat. Çıkan kodun bee9e3f8dfeb0f95ec93ae4cda5a8aca78bde142 olması lazım. Eğer değilse tekrardan indirmen gerekir.
Terminalden de yapılıyor hocam.
certutil -hashfile [file location] SHA256

Terminalden de yapılıyor hocam.
Certutil -hashfile [file location] SHA256

Hocam konu açamadığım için yazıyorum. Linux mintteyim. PC'ye giriş yaparken şifre doğru ama bir paket indirince şifre yanlış diyor sürekli. Yardım eder misiniz?
1676461035109.png

Geri
Yukarı