Çözüldü Manjaro SimulIDE kurulumunu nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

277726

Hectopat
Makaleler
4
SimulIDE tar.gz klasörü şeklinde geldi. İçerisindeki dosyaları çıkarttım ama klasörde run kurulumu yokmuş. Sanırım derleme ile birlikte kurulum yapmam gerekiyor ama daha önce hiç yapmadım ve internetten kurulum yapan birisini de bulamadım. Nasıl yapabilirim?

Kod:
# SimulIDE 0.3.10

Electronic Circuit Simulator

SimulIDE is a simple real time electronic circuit Simulator.

It's intended for general purpose electronics and microcontroller simulation, supporting PIC, AVR and Arduino.

PIC simulation is provided by GPS'im and avr simulation by simavr.

This is not an accurate Simulator for circuit analisis, it aims to be the Fast, simple and easy to use, so this means simple and not Very accurate electronic models and limited features.

Intended for hobbist or students to learn and experiment with simple circuits.

SimulIDE also features a code Editor and Debugger for GcBasic, Arduino, PIC asm and AVR asm.
Editor/Debugger is still in it's firsts stages of development, with Basic functionalities, but it is possible to write, compile and Basic debugging with breakpoints, Watch registers and global variables.

## Building SimulIDE:

Build dependencies:

- QT5 dev packages
- QT5Core
- QT5GUI
- QT5Xml
- QT5Widgets
- QT5Concurrent
- QT5svg dev
- QT5 Multimedia dev
- QT5 Serialport dev
- QT5 Script
- QT5 qmake
- Libelf dev
- Gcc-avr
- Avr-libc

Once installed GO to build_XX folder, then:

"
$ Qmake
$ Make
"

In folder build_XX/release/SimulIDE_x.x.x you will find executable and all files needed to run SimulIDE.

## Running SimulIDE:

Run time dependencies:

- QT5Core
- QT5GUI
- QT5Xml
- QT5svg
- QT5Widgets
- QT5Concurrent
- QT5 Multimedia
- QT5 Multimedia Plugins
- QT5 Serialport
- QT5 Script
- Libelf

SimuliDE executable is in bin folder.
No need for installation, place SimulIDE folder wherever you want and run the executable.
Linux 5.10.32-1-Manjaro #1 SMP X86_64 GNU/Linux

Son düzenleyen: Moderatör:
Arşivi çıkarttıktan sonra bin klasörünün içindeki simulide dosyasını çalıştırınca çalışıyor. Bir şeyleri derlemeye gerek yok.

Bende çalışmadı, muhtemelen bağımlılıkları yüklü olmadığı içindir. Eğer arkadaşın da masaüstü ortamı KDE değilse muhtemelen onda da çalışmayacaktır.

Ek olarak Aur depolarında stable versiyonu var.

Arşivi çıkarttıktan sonra bin klasörünün içindeki simulide dosyasını çalıştırınca çalışıyor. Bir şeyleri derlemeye gerek yok.

Bende çalışmadı. GNOME masaüstü ortamını kullanıyorum.

Bende çalışmadı, muhtemelen bağımlılıkları yüklü olmadığı içindir. Eğer arkadaşın da masaüstü ortamı KDE değilse muhtemelen onda da çalışmayacaktır.

Ek olarak Aur depolarında stable versiyonu var.

Aur depolara hiç güvenemedim şu zamana kadar. Kendi wiki sayfalarında da nadir olsa da malware problemleri olabileceğini yazdığı içinden uzak duruyorum. Tabii şimdi ders için de mecbur kurmam lazım. Buradaki Aur'un güvenilir olduğunu nasıl anlayabilirim? AUR (en) - simulide
Bir de bunu nasıl kuracağım? Altta olması gerekenler falan da var. Böyle rehber tarzında örnek olarak gösteren wiki varsa bildiğiniz, oradan bakarak yaparım.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı