Sözel Mantık sorusu çözümü

@tugra726 cevabı kopya çekerek buldum ama zaten başka türlü çözülemezdi çünkü soru verilen hali ile yanlış. cevap ->burada <-

Soru neden yanlış? Çünkü hem Türkler hem de Yunan'lar için kim kime sayıca üstünlük kurarsa diğerini öldürüyor, her ikisi de imkânı bulunca avcı olamaz. Neden olamaz? Hadi elimizdeki imkanları sayalım. İlk tur için 6 farklı olasılık var;
1) 1 Türk tekneye biner karşıya geçer o sırada a adadasında 3 y- 2T olduğu için bu değil,
2) 1 Yunan tekneye biner karşıya geçer o sırada a adadasında 2 y- 3T olduğu için bu değil,
3) 2 Türk tekneye biner karşıya geçer o sırada a adadasında 3 y- 1T olduğu için bu değil,
4) 2 Yunan tekneye biner karşıya geçer o sırada a adadasında 3 t- 1Y olduğu için bu değil,
5) 1 Türk 1 Yunan tekneye biner o sırada a adadasında 2 t- 2 y vardır. Şimdiye kadar iyi. Bu teknedekiler adaya gider. 1 Türk iner, bu Yunan da kullanmayı bilenmiş tekneyi geri a adasına sürer. A adasına indiğinde kendisi ile beraber a adasında 3 Yunan - 2 Türk olduğu için bu değil,
6)1 Türk 1 Yunan tekneye biner o sırada a adadasında 2 t- 2 y vardır. Şimdiye kadar iyi. Bu teknedekiler adaya gider. 1 Yunan iner. Türk, a adasına geri gider. A adasına indiğinde kendisi ile beraber 3 Türk - 2 Yunan olduğu için bu da değil.

Böylelikle bütün ilk basamak işlemlerini yaptık ve geçerli cevap yok, soru bu hali ile çözümsüz.

Ancak yukarıda attığım videodaki gibi sadece bir avcı ve bir de avlanan grup olursa mümkün oluyor.

Geri dönerken kim kullaniyor onlarida yaza misiniz?

Bir de o vardı değil mi unuttum onu 😂 yazacağım bulabilirsem. Yok bu soruda bir mantıksızlık var 2 taraftada artış söz konusu 1E 1 gitse bile tekne kendi kendine gelemeyeceği için yol yok 😂 tek yol etrafa bakınıp karşıya yol varsa 3üde gider 🤣 bir diğer yol ise 3E 3 saklanırlar türklerin 3Ü geçtikten sonra 1Türk geri dönüp 1 Yunan'ı alır karşıya geçer yunana devredip 3Türk karşı adaya geçtikten sonra uzaklaşırlar sonrasındada 3 Yunan geçer bu da diğer seçenek böyle sorunun ta 🤣

Son düzenleme:
@tugra726 ancak iniş-binişlerden hemen sonra saldırma olmuyor ve bu üstünlük kuralı b adası tarafında yoksa yani b adasına varan çekip evine gidiyorsa bir çözüm var ama dediğim gibi iniş binişlerden hemen sonra saldırma olmuyorsa. Öyle bir durumda yukarıdaki 5. veya 6. örnek güzel bir başlangıç olabilir.
Mesela; T1-T2-t3 ve Y1-Y2-y3 olsunlar. Y3, Yunan'lar arasında kullanabilen tek kişi zaten tüm Türkler kullanabiliyordu.
1. adım: T3 ve Y3 bindi, b adasına vardılar T3 indi gitti evine, Y3 adaya geri gitti. Adaya indiğinde 3 Yunan 2 Türkler ama ne dedik hemen iniş binişlerden sonra saldırma yok.
2. adım: Adadaki iki Türk atladı tekneye (T1-T2) karşıya geçti. A adasında 3 Yunan'dan başka kimse olmadığı için sorun yok. T1, t2'yi bıraktı, o evine gitti. T1 adaya geri döndü. İndiğindeki durum 1 Türk kendisi ve 3 Yunan ama hemen saldırma olmadığı için sorun yok.
3. adım: Y2 ve Y3 tekneye bindi. Bu ikisi teknede adadaki durum T1 ve Y1 olduğundan sorun yok. Kaptan y3, y2'yi bıraktı o evine gitti. Y3 adaya döndü. İndiğindeki durum Y1-Y3 ve T1 ancak hemen saldırma yoktu.
4. adım: Y1 ve Y3 tekneye bindi, Y1 b adasına inince evine gitti, Y3 adaya geri döndü, adada tek başına kalmış t1'de aldı ve ikisi b adasına gidip evlerine dağıldılar.

Ya dediğim gibi bir avcı bir avlanana grup olacak ya da b adasında bekleme yapılmadan ve indi-bindilerde saldırma olmayan bir senaryo olacak. Başka aklıma gelmiyor.

@tugra726 ancak iniş-binişlerden hemen sonra saldırma olmuyor ve bu üstünlük kuralı b adası tarafında yoksa yani b adasına varan çekip evine gidiyorsa bir çözüm var ama dediğim gibi iniş binişlerden hemen sonra saldırma olmuyorsa. Öyle bir durumda yukarıdaki 5. veya 6. örnek güzel bir başlangıç olabilir.
Mesela; T1-T2-t3 ve Y1-Y2-y3 olsunlar. Y3, Yunan'lar arasında kullanabilen tek kişi zaten tüm Türkler kullanabiliyordu.
1. adım: T3 ve Y3 bindi, b adasına vardılar T3 indi gitti evine, Y3 adaya geri gitti. Adaya indiğinde 3 Yunan 2 Türkler ama ne dedik hemen iniş binişlerden sonra saldırma yok.
2. adım: Adadaki iki Türk atladı tekneye (T1-T2) karşıya geçti. A adasında 3 Yunan'dan başka kimse olmadığı için sorun yok. T1, t2'yi bıraktı, o evine gitti. T1 adaya geri döndü. İndiğindeki durum 1 Türk kendisi ve 3 Yunan ama hemen saldırma olmadığı için sorun yok.
3. adım: Y2 ve Y3 tekneye bindi. Bu ikisi teknede adadaki durum T1 ve Y1 olduğundan sorun yok. Kaptan y3, y2'yi bıraktı o evine gitti. Y3 adaya döndü. İndiğindeki durum Y1-Y3 ve T1 ancak hemen saldırma yoktu.
4. adım: Y1 ve Y3 tekneye bindi, Y1 b adasına inince evine gitti, Y3 adaya geri döndü, adada tek başına kalmış t1'de aldı ve ikisi b adasına gidip evlerine dağıldılar.

Ya dediğim gibi bir avcı bir avlanana grup olacak ya da b adasında bekleme yapılmadan ve indi-bindilerde saldırma olmayan bir senaryo olacak. Başka aklıma gelmiyor.

Hocam bu tarz sorularda kural net değilse ortalık curcuna oluyor. Doğrusu attığınız link, ona göre incelemek lazım gerisi bence boşa kürek çekmek. Elinize sağlık.

Hocam çok uğraşmışsınız teşekkür ediyorum.
Soruyu bana soran kişi her yanına gittiğimde yeni bir kural ortaya atıyor cözülecek gibi değil. İyi günler dilerim.

Geri
Yukarı