Mantık sorusu

Düşünüyor ve kız olduğu kararına varıyor. Biz bu cümleden nasıl kadının haklı olup olmadığını çıkartabiliriz ki?

Selamlar, benim cevabını bulamadığım bir soruyu sizlere de sormak istedim.
Bir kadın düşünün, kadın bir gün yürüyüşe çıkıyor ve sonra 2 tane çocuğu olduğu aklına geliyor, oyuncak alayım diyor. Markete giriyor, bir tarafta kız bir tarafta erkek oyuncakları, ancak çocuklarının sadece birinin cinsiyetini hatırlıyor ve o da erkek. Ancak kadın diğer çocuğunu hatırlamıyor, daha sonra biraz düşünüyor ve kız olduğu kararına varıyor. Kadın haklı mı? Haklı ise neden?

Cevap: Durum şöyle olabilir, doğacak çocuk kız olacaktır muhtemelen ondan dolayı olmalı. Bir erkek çocuklarına bir de doğacak olan kız çocuğu için oyuncak almaktadır. Diğer bir ihtimalle bile erkek doğacak çocuksa zaten yenisi alınabilir.

Cevap: Durum şöyle olabilir, doğacak çocuk kız olacaktır muhtemelen ondan dolayı olmalı. Bir erkek çocuklarına bir de doğacak olan kız çocuğu için oyuncak almaktadır. Diğer bir ihtimalle bile erkek doğacak çocuksa zaten yenisi alınabilir.
Çocuklar doğmuş, yani sanırım öyle. Neyse biz doğmuş kabul edelim.

Çocuklar doğmuş, yani sanırım öyle. Neyse biz doğmuş kabul edelim.
Kesin olan belirleyici bir kelime bulamadım ben ama doğumla alakalı belki bir ihtimalle aklına geldiğinden dolayı bu şekilde bir öneri sundum.. "2 tane çocuğu olduğu aklına geliyor,.."

Kesin olan belirleyici bir kelime bulamadım ben ama doğumla alakalı belki bir ihtimalle aklına geldiğinden dolayı bu şekilde bir öneri sundum.. "2 tane çocuğu olduğu aklına geliyor,.."
Aslında haklı olabilirsiniz.
Her doğumda erkek ile kız olma olasılığı eşit olduğu için biri erkek ise diğeri kızdır diye yorum yapıyor.
Olma olasılığı eşit olduğu için biri erkek, diğeri kızdır diyemeyiz ki.

Geri
Yukarı