Manuel araç öğrenmek zor mu?

Karışık olan bir şey yok aslında. Sadece kalkışta kavrama noktasını kas hafızanıza kazımanız gerekiyor o kadar. Onu yaptıktan sonra nerede hangi vitesi seçeceğinizi zaten anlıyorsunuz.

Merhaba arkadaşlar sürücü kursuna yazılacağım fakat otomatik mi alsam normal mi alsam diye aşırı kararsız kaldım. Araba ile ilgili hiçbir geçmişim yok, babam yeni bir araba aldı ve otomatik. Araç konusunda 0 noktasındayım anlayacağınız ve manuel vites çok karışık gibi gözüküyor. Ne yapsam kararsız kaldım, yardımcı olabilir misiniz?
Manuel arabayı 2-3 ders aldıktan sonra iyice kavrıyorsun yokuş kalkış yapma haricinde başka hiçbir zorluğu yok.

13-14 yaşındayken babam bana arabayı ilk kez verdiğinde önceden teorik bilgim çok olduğu için meraktan, direkt ilk denememde kaldırıp kullanmıştım. Zor değil yani. Yanında biri olsun yeter öğreten.

Yalnız otomatik vitesi de küçümseme. Kullanmadan önce teorik olarak öğren nasıl kullanıldığını. (hareket halinde N'ye alınmaz, alındıysa durup öyle D'ye alınır, frene basmadan vites değiştirilmez, frenle gaza aynı anda basılmaz, devirli kalkış yapılmaz, varsa vites seçenekleri dik yokuşlarda falan onların kullanılması vs.)

Geri
Yukarı