Manuel aracı gaza basmadan kaldırma

arkadaşlar öncelikle teşekkür ederim cevaplarınız için
şunu da eklemek istiyorum aracı her stop ettirdiğimde araç akü arızası gösterdi ekrandaki arıza bilgisinde ne yazdığını hatırlamıyorum fakat akü simgesi kocaman kırmızı bir şekilde gözüküyordu.

birde bundan sonra yarım debriyaja getirdikten sonra ilk gaz basmaya başlayıp daha sonramı debriyajdan çekmem lazım ?
Arabayı istop ettirirken akü simgesinin yanması normal.
Trafiğe kapalı bir yer bul ve orada pratik yap, arabayı tanıyınca bu basit problemleri halledersin, bizler de anamızın karnında öğrenmedik sonuçta. 😂

Ben araba geriye kaçmasın diye ayak frenine basmayı tercih ediyorum ardından debriyaja basıp vitesi bire atıyorum ve debriyajı yavaş yavaş bırakıyorum, araba titreyince de gaz veriyorum ve araba biraz hızlandıktan sonra debriyajı yavaşça bırakıyorum.

debriyaj kavrama noktasında iken debriyajı hiç hareket ettirmeden gaz verir isem araba hareket eder mi ? yoksa gaz verirken debriyajdan da ayağımı kaldırmam mı lazım ?
Düz ve açık yolda arabayı bağırtmadan gaz verin. Hareket başlar başlamaz debriyajı seviyeli bir şekilde bırakın.
Yani dip debriyajdan yarıya kadar yarım saniye, kalan kısmı bırakmak da yarım saniyeye yayılsın.

Debriyaj in çalışma mantığı farklı birşey, bir nokta diye kendini zorlama, motor sıcaklığı, ilk çalıştırma, zeminin eğimi gibi bir çok şey kavrama anını değiştirebilir.
Sana kolay bir taktik vereyim, gaza hafifçe bas takibi 1500 devir gibi olsun, debriyaj dan yavaş ca ayağını çek 15 20 km hıza erişince ayağın tamamen debriyaj dan kalkmis olsun (o şekilde çek)( debriyaj dan çekerken motor devri düşer o anda bir tık daha gaza basman gerekebilir)
Öğrenme aşamasında isen bu alıştırmaları trafik ve çoluk çocuk olmayan yerlerde yap. Acele etme zaten bir süre sonra olay refleks haline gelir. Yokuşta kaldırırken el freni taktiğini uygulayabilirsin, ama onu da yine öğrenene kadar trafik olmayan yerlerde yap.

Aynı sorunu ben de yaşıyordum. Kursta Clio ile öğrendikten sonra 92 broadway ile sürmeye başlayınca iki ay sürekli istop ettirdim.

Sonrasında boş bir alanda kavrama noktasını bulana kadar denedim. Kavrama noktasında arabanın sesi değişir, titremeye başlar. Sonrasında yokuş olan bir yere geçip durduktan sonra aynı kavrama noktasını buluyorsun. Arananın sesi değişiyor, titremeye başlıyor. Sonrasında ayağını frenden çekip gaza basıyorsun hafif hafif. Zaten araban kavrama noktasında olduğu için kaymaz, kayarsa da aşırı az kayar. Hafif de gaza bastığın için araba kalkar. Araba biraz hareket ettikten sonra ayağını yavaş yavaş debriyajdan çekiyorsun.

Yapamıyorum, olmuyor diye düşünme. Bir süre sonra arabaya alıştıktan sonra hepsi otomatik oluyor. Şu an düşündüğün çok fazla şey olduğu için kavrama noktasına çok odaklanamıyorsun. Sadece denemeye devam et.

Sürücü kursları kadar leş saçma sapan başka bir ortam ve öğretim yeri yok. Yıllardır hep söylerim. Yarım debriyaj kadar asalakça başka bir şey yok. Yarım debriyajı 250 torkluk dizel bir araçta yaparsan her yokuşta kalkarsın. Peki bu vatandaşlar 90-100-120 torkluk benzinli araç sürdüğünde ne olacak? Yarım debriyaj bırak yokuşta aracı kaldırmayı yerinde sabit bile tutamaz o tork ile.

Ayrıca yarım debriyaj arabayı mahveden bir şey. Debriyaja sonuna kadar bas. Sağ ayağın gazın üstünde hafifçe gaza basmaya başlarken debriyajı, gaza oranla biraz daha hızlı yavaş yavaş kaldır. En temiz pratik budur. Sürücü kurslarına 1.0 sce clio ile eğitim versinlerde görelim bakalım o yarım debriyaj işe yarıyormuymuş.

Arkadaşlar, öncelikle şunu söyleyeyim. Bana sürücü kursunda yarım debriyaj ile aracı kaldırmayı öğrettiler. Öğrettikleri şey debriyajı kavrama noktasına getirip araç titredikten sonra freni bırakıp ayağımızı debriyajdan yavaşça kaldırırken aynı şekilde yavaşça gaz vermemdi. Bana araç motorin ile çalışıyorsa ve yokuş çok dik değil ise aynı şekilde gaz desteği olmadan aracı kaydırmadan kaldırabileceğimi öğrettiler.

Ehliyetimi aldım ve pekiştirmek için bugün annemin arabası ile gezintiye çıktık. İlk 1 saat gayet normal geçti. Hiçbir sorun yoktu. Aracı kaldırıyordum, durduruyordum. Bir noktada, dik bir yokuşta durdum ve aracı gaz desteği ile kaldıramadım. Bunu yaklaşık 8-10 defa denedim her birinde aracı stop ettirdim. Daha sonra koltuğa annem geçti ve yokuştan sonra bana tekrar verdi. Fakat her ne olduysa ondan sonra çok sıkıntı çekmeye başladım. Yarım debriyaj ile aracı kaldıramıyordum yani en azından bazen sorunsuz kaldırıyordum bazen ise sürekli stop ettiriyordum ve sanki debriyaj noktası hassasiyetini kaybetmiş gibiydi. O titreme hissini tam net algılayamamaya başlamıştım.

Sorum şu: Bu olaydan sonra aracı yarım debriyaj ile kaldıramamaya başladım düz yolda. Acaba bunun sebebi araca zarar vermem mi yoksa bana öğrettikleri tekniğin yanlış olması mı? Annem sürekli gaz vermiyorsun ondan dolayı bu yaşanıyor diye söyledi fakat ben en başlangıçtan beri farklı bir şey yapmadım. Aracı sürekli yarım debriyaj ve gaz desteği olmadan kaldırmıştım.
Öyle sürücü kursu olmaz. Dizel Benzin farketmeksizin araç kalkarken gaza da basılır. Dizel belki torkundan dolayı bunu tolere ediyor ancak şekilde görüldüğü gibi o da her yerde olmaz. Boş alanda bol bol gazla pratik yapın.

Abime öğretirken tam aynı şeyi görmüştüm. Tamamen normal, acemiliktendir.

Akşam 5'ten sonra sürücü kurslarının açık parkurlarına git ve alıştırma yap. Acemi şoförsün, yokuşta biraz debriyaji yakacaksın, stop edeceksin, yapacak bir şey yok.

Geri
Yukarı