Rehber Manyetik toz filtresi yapımı

• Konuyu başlatan KuoNN
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 27
  • Görüntüleme 10B
Selamlar, uzun süredir manyetik toz filtresi arıyordum ancak istediğim boyutlarda Türkiye'de satılmıyordu. AliExpress'de ise 55 TL'ye geliyordu tanesi. Ben de Hepsiburada'dan 47 TL gibi bir fiyata sineklik ve yapışkanlı şerit mıknatıs aldım. Sinekliğin boyutu çok büyük. Aynı şekilde şerit mıknatıs da oldukça uzun. Bayağı bir süre yetecektir.

Sineklik alüminyum diye satılıyor ancak alakası yok. Dümdüz plastik. Mıknatıs ise şaşırtıcı şekilde kaliteli çıktı. Hem yapışkan kısmı hem de mıknatıs kısmı çok sağlam tutuyor.
Yapımı oldukça basit. Sinekliği istediğiniz boyutlarda kesip kenarlarına şerit mıknatısı yapıştırıyorsunuz. Yalnız şerit mıknatısı yapıştırmadan önce eliniz ile düzleştirin. Yoksa yamuk toz filtresine sahip olursunuz.

Üst kısımdan 0.5-1cm kadar kesmek zorunda kaldım, sığmadı.
Benim yaptığım ve kasadaki toz filtresi:

Son hali:

Sineklik üzerindeki delikler küçük değil, o yüzden hava akışına çok fazla etkisi yok.

Mıknatıslar biraz güçlü olduğu için konumlandırmak zor oldu. Kasalar ile birlikte gelen toz filtreleri gibi kolay hareket etmiyor.

Fikri veren @HABAR'a teşekkürler. O çift kat demişti ancak tek kat yaptım. Eğer toz tutmada başarısız olursa çift kat yapacağım.

Elinize sağlık. Yalnız hocam, bu filtrelerin fanların önüne konumlandırılması daha mantıklı olmaz mı?

Metal alsaydınız daha iyi olurdu. Filtrenin de mıknatıslanması lazım Tahminimce bu nedenden ötürü tozu istediğiniz gibi tutmayacak.

Elinize sağlık. Yalnız hocam, bu filtrelerin fanların önüne konumlandırılması daha mantıklı olmaz mı?
Fanların önünde, tutturabileceğim bir yer yok. O yüzden içeriye konumlandırdım.
Metal alsaydınız daha iyi olurdu. Filtrenin de mıknatıslanması lazım Tahminimce bu nedenden ötürü tozu istediğiniz gibi tutmayacak.
Metal olanını aradım ancak sadece plastik var.
O sinekligin delikleri biraz fazla buyuk
Daha küçük olunca hava akışını fazla engelliyor.

İşe yaramazsa bir kaç haftaya konuya ekleme yaparım.

Delikler biraz büyük gibi geldi hocam çok toz tutacak gibi durmuyor.

Gayet iyi iş yapıyor. Yapmak isteyenler var ise öneririm. Ama tabi ki metal tozu daha iyi tutacaktır.

Etiket bildirimi gelmedi, yeni görüyorum. Güzel olmuş.

Aynısını yapmıştım çok çok fazla toz alıyor. Öne 2 kat fanların arkasına 1 kat koy.

Yalnız kasa buz gibi eskiden ısıtıcı olarak kullanıyordum şimdi derin dondurucu.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…