Marangoza yaptırmak istediğim L masa ne kadar tutar?

Chivalry

Hectopat
Arkadaşlar merhabalar. Birkaç hafta içerisinde bir masa ve sandalye yenilemesi yapmayı düşünüyorum. Piyasada düzgün hazır masa bulamadım sağlam olsun istiyorum onlar da çok yüksek fiyatlı oluyor. Marangoza yaptırmak istiyorum daha önceden masa yaptırmış olan veya bilgisi olan arkadaşlar bildiklerini yazmaktan hiç çekinmesin, tüm bilgilere ihtiyacım var.

Aşağıda istediğim masa hakkında biraz birşeyler anlatmaya çalıştım görseller aracılığı ile, sizce fiyat nasıl olur? Hangi malzemeden yaptırmalıyım, uzunluklar konusunda tavsiyesi olan var mı? Şuan kullandığım masayı ikinci elden almıştım ve acemiliğimden midir bilinmez hiç yüksekliğine bakmamıştım masa yerden 85cm yüksekte ve hangi sandalyeyi koysam rahat edemiyorum birkaç santim alçakta kaldığım için.
Masanın konumunu kafanızda canlandırmanız amacıyla odayı da belirtmeye çalıştım. Kapının olduğu taraf biraz dar kalmış ve masa odaya göre çok büyük duruyor ama aldırmayın temsili görüntü bu.
1685203739134.png
Forumdaki bir arkadaşın paylaştığı fotoğraf, Hemen hemen istediğim şey bunun L hali aslında. Ayakları da aynı şekilde X düşünüyorum..
1685203989525.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. Birkaç hafta içerisinde bir masa ve sandalye yenilemesi yapmayı düşünüyorum. Piyasada düzgün hazır masa bulamadım sağlam olsun istiyorum onlar da çok yüksek fiyatlı oluyor. Marangoza yaptırmak istiyorum daha önceden masa yaptırmış olan veya bilgisi olan arkadaşlar bildiklerini yazmaktan hiç çekinmesin, tüm bilgilere ihtiyacım var.

Aşağıda istediğim masa hakkında biraz bir şeyler anlatmaya çalıştım görseller aracılığı ile, sizce fiyat nasıl olur? Hangi malzemeden yaptırmalıyım, uzunluklar konusunda tavsiyesi olan var mı? Şu an kullandığım masayı ikinci elden almıştım ve acemiliğimden midir bilinmez hiç yüksekliğine bakmamıştım masa yerden 85cm yüksekte ve hangi sandalyeyi koysam rahat edemiyorum birkaç santim alçakta kaldığım için.
Masanın konumunu kafanızda canlandırmanız amacıyla odayı da belirtmeye çalıştım. Kapının olduğu taraf biraz dar kalmış ve masa odaya göre çok büyük duruyor ama aldırmayın temsili görüntü bu.
Forumdaki bir arkadaşın paylaştığı fotoğraf, hemen hemen istediğim şey bunun l hali aslında. Ayakları da aynı şekilde X düşünüyorum.

Bu sorunun cevabı maeangozda değil mi?

Arkadaşlar merhabalar. Birkaç hafta içerisinde bir masa ve sandalye yenilemesi yapmayı düşünüyorum. Piyasada düzgün hazır masa bulamadım sağlam olsun istiyorum onlar da çok yüksek fiyatlı oluyor. Marangoza yaptırmak istiyorum daha önceden masa yaptırmış olan veya bilgisi olan arkadaşlar bildiklerini yazmaktan hiç çekinmesin, tüm bilgilere ihtiyacım var.

Aşağıda istediğim masa hakkında biraz birşeyler anlatmaya çalıştım görseller aracılığı ile, sizce fiyat nasıl olur? Hangi malzemeden yaptırmalıyım, uzunluklar konusunda tavsiyesi olan var mı? Şuan kullandığım masayı ikinci elden almıştım ve acemiliğimden midir bilinmez hiç yüksekliğine bakmamıştım masa yerden 85cm yüksekte ve hangi sandalyeyi koysam rahat edemiyorum birkaç santim alçakta kaldığım için.
Forumdaki bir arkadaşın paylaştığı fotoğraf, Hemen hemen istediğim şey bunun L hali aslında. Ayakları da aynı şekilde X düşünüyorum..
Malzeme kalitesi, boyut, işçilik gibi onlarca duruma göre değişir. Marangoza sorsanız daha kesin cevap almaz mısınız?

Malzeme kalitesi, boyut, işçilik gibi onlarca duruma göre değişir. Marangoza sorsanız daha kesin cevap almaz mısınız?
Arkadaşlar anlatamıyorum galiba. Sizden kesin cevap beklediğim falan yok. Daha önceden bunu tecrübe etmiş kişilerden fikir almak amacıyla açtım konuyu. Ayrıntıları ile de belirttim.

Yok hayır anladım da burada verilen fiyatlar ile maeangozda çıkan fiyat farkı çok olabilir. Bu arada şimdiden hayırlı olsun.
Forumu dolaşmadan gelmedim tabikide. Geçmiş konulara baktım yaptırdığı masanın fiyatını belirten vs. olmuş ama 2023de açılmış pek konu göremedim. Bu yüzden burdayım...

Valla dostum, marangozu bilmem ama ben demirciye özel ağırlık standı yaptırmaya kalktım. Decathlon fiyatından daha fazla fiyat çıktı ve decathlonunki çok ve çok daha sağlam yani onun yapacağından. Demeye calıstığım şey şu, kaliteli malzemeden custom yaptırmak sana çok pahalıya patlar ucuz malzemeden tatmin olmazsın onun yerine yüksek kalite fabrika çıkışlı almanı öneririm çünkü gerçekten çok fiyat söylüyorlar. Neden? Çünkü küçük iş, vakitlerine değmesi gerekiyor.

Fotoğraftaki masanın tablası CNC'den geçirilmiş ve verniklenmiş masif ahşap gibi duruyor. Renge göre kayın ağacı olabilir. Kalınlığı da 40mm sanırım. Geçen yıl 100x50 gibi oldukça ufak ölçülerde masa tablası kestirmek için İzmir'de gitmediğim keresteci kalmadı, hiçbiri o boyutta kesip vermeye yanaşmadı. Ben de atolye10 diye bir web sitesinden meşe ağacından 100x50 boyutunda ve fotoğraftaki gibi 40mm kalınlığında tablayı 2050 TL'ye aldım vernikli şekilde. Aynı boyutta tablayı (ayaklar yok) yaptırmak için bir marangoza sorduğumda verdiği fiyat 5500 TL idi. Yani eğer fotoğraftaki gibi masif ahşaptan bu kalınlıkta CNC'lenmiş, verniklenmiş cilalanmış bir masa yaptıracaksanız hele ki belirttiğiniz ölçülerde, kafadan 10K üzeri bir fiyat ödersiniz, buna ayaklar dahil değil. Bence en mantıklısı buna yakın ölçülerde hazır bir L masa almak. Benim aldığım yerde bile fiyatlar çok artmış, öyle tabla satan yerlerde de L şeklinde tabla yok.

Şu ana kadar marangozların fazla fiyat çıkardığını gözlemledim ama senin gideceğin adama göre değişir bu durum. Ayrıca 50 cm derinlik az değil mi?

Geri
Yukarı