Rehber Markasız fareler oyun için neden alınmamalı?

Terimler:
IPS: Sensörün saniyede kaç inç okuyabildiği.
G: Farenin kaç glik bir ivmeyi okuyabildiği.
Hertz: Farenin bilgisayara gönderdiği veri oranı. 1000hz fareler saniyede 1000 kere veri gönderir ve bu da gecikmenin azalmasına ve aim kontrolünün artmasına neden olur.

Markasız ve ya fason üretim mouselarda bulunan sensörler genelde belirsizdir, asgari olarak bulunması gereken veriler 200 ips ve 20g değerlerinden az olduğundan tercih etmeye değmez mouselardır. Bir oyun faresini oyun faresi yapan şey ergonomisi, sensörü, ve kullanılan malzemedir. RGB değil.

Bu tarz farelerin sensörleri kötü ve belli olmadığı için farelerde hızlı hareket ettiğinizde takılma, dönmeme, yavaş dönme, karakterin aniden yere veya yukarı bakması durumu olmaktadır.
Bunun haricinde de bu gibi mouseların sensörü okuma olarak oyun farelerinin çok gerisindedir. Oyun fareleri mousepadda yaptığınız en ince detayları oyuna yansıtırken, markasız dandik mouselarda bu ince ayarlamalar sensör tarafından keskin bir şekilme algılanamaz ve takılma yaşanır.

Bu tarz markasız mouselar genelde 125hz gibi oyun için uygun olmayan düşük hz hızlarında çalışır, oyun fareleri standart olarak 1000hz ile çalışır.

indir.jpg
images.jpg
GMWD300BK_P30.jpg

Bu üsteki saydığım şeyler ofis fareleri için de geçerlidir. Ofis fareleri ofis içindir, oyun için değil.

"En iyi fare ofis faresidir, eli yormaz, fazla para vermeye gerek yok, 200 ips yapacak kol yok zaten. Bununla da oyun oynanıyor. Ekipman fark etmiyor, iş kafada bitiyor" (!)
Bu geri düşünceyi terk edin.

Bu gibi sorunlar yaşamak istemiyorsanız corsair, hyper x, logitech, razer gibi farelerin güncell oyun için üretilmiş modellerini tercih edin. sensörünün minimum 200 ips 20g olmasına özen gösterin.

Tabi bu bir kesinlik sağlamıyor, almadan önce farenin incelemelerine de bakın derim.
Örneğin g102 prodigy ve lightsycn farelerinde mercury sensör olduğu söyleniyor. g102 lightsync ve g203 lightsyncde sensör olarak 200ips 25g sensör olduğu belirtilmiş ve sensör olarak mercury olarak belirtmişler. Peki öyle mi ?

Redditte bir kullanıcı lightsync modelinin içini açıyor, içinde mercury yerine yapılan testlere göre AM010 adında ucuz ve bir sensör bulunuyor. Bu sensör verisel açıdan çok daha düşük ve oyun için iyi olmayan bir sensör.
Prodigy ve lightsycn farelerinde aynı (mercury) sensör olduğu söylensede ikisinin sensörleri farklı. g102 ve g203 prodigy sensör olarak daha iyi.

20200721_172155.jpg

20201002_175623.jpg

Kısacacı incelemelerine, yorumlarına ve sorunları olup olmadığına bakmadan fare almayın. Markasız fason üretim fareleri de oyun için tercih etmeyin.

Kaynakça:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
O sırada G102 Lightsync kullanan ben. Şimdi valorantta rank kasamayacak mıyım ben yani :( Ya da bir dezavantajım mı olacak rakiplerime göre?

Yeni konular

Geri
Yukarı