Marvel's Spider-Man 2'nin yaş sınırı Amerika'da 12+ ya da 16+ olarak belirlendi

@443652 bundan emin değilim de arkadaşın birisi konuda söylemişti. Mesela bir oyun tam anlamıyla kusursuz oluyor fakat sırf yaş sınırına takılmaması için birçok şey ya ekleniyor ya da çıkartılıyor. Şu oyunlara +18 ibaresi verilsin de hepimiz rahat edelim.

@443652 bu yaş sınırını da neye göre yaptıklarını anlamıyorum. Uncharted oynarken oyunun yaş sınırı yükselmesin diye oyuna adamakıllı silah vuruş hissiyatı eklememişlerdi. Adamakıllı oyun yapsınlar da +18 yaş sınırı koysunlar, çoluk çocuklar oynamasın.
Amerika'nın neye göre yaş sınıflandırması yaptığını anlamak için(Rating Categories kısmında yaş sınırının üzerine mouse imlecini getirirseniz yazıyor):
Avrupa'nın neye göre yaş sınıflandırması yaptığını anlamak için(Yaş sınırının üzerine mouse imlecini getirirseniz yazıyor):
Avrupa'nın oyunları incelerken nasıl davrandığını anlamak için: How we rate games

@443652 bundan emin değilim de arkadaşın birisi konuda söylemişti. Mesela bir oyun tam anlamıyla kusursuz oluyor fakat sırf yaş sınırına takılmaması için birçok şey ya ekleniyor ya da çıkartılıyor. Şu oyunlara +18 ibaresi verilsin de hepimiz rahat edelim.
Onu söyleyen bendim. Yanlış hatırlamıyorsam bunu söylerken özellikle Amerika'da satıcının da ebeveynin de yaş sınırına çok dikkat ettiğini de söylemiştim. 13 yaşındaki çocukların babalarına GTA aldırmaya çalışırken ki zorlanması olayından bahsetmiştim.
Vuruş hissiyatı benim de canımı sıkıyor, sırf yaştan dolayı yapıyorlarsa yok artık yani.
Tek mantıklı açıklaması bu. Yoksa Last of Us'ta vucüt parçalatıp 18+ etiketi alan ekip Uncharted 4'te neden geri kan bile koydurtmayıp 16+ almaya çalışsın. Her oyunun belli bir kitlesi oluyor ve ona göre yaş sınırını korumaya çalışıyorlar.

Başlıktan anlamadıysanız şöyle anlatayım:
Amerika yaş sınıflandırma kurumu olan ESRB bu oyunu Teen yani "T" olarak derecelendirdi. Bu yaş derecelendirmesi Avrupa'nın yaş sınıflandırma kurumu olan PEGI'ye gelince 13+ ya da 16+ oluyor. Türkiye'de PEGI kullanıyor. Yani oyun 16+ olacak belli ki.

Oyun neden Teen derecesi aldı sorusunun cevabı:
Oyunda kan, ufak hakaret, şiddet, uyuşturucu vb. şeyler olacak. Bazı ara sahnelerde ters dönmüş ceset vs. varmış.

Kaynak:
Olur olur yeriz.

Hocam mantıksız geldi dark souls 3 un yas siniri 16. Elden rengin de 18 değil hatta, bana pek bahane gibi gelmedi.

@443652 emin değilim de şöyle bir düşününce de mantıklı geldi. Uncharted'in her şeyi kusursuzken mesela silah vuruş hissiyatı çok kötü. Aynı yapımcı The Last of Us'da vuruş hissiyatını harika yapmış. Vuruş hissiyatını yapamayacak firma değil, bunu düşününce mantıklı geldi.

@443652 emin değilim de şöyle bir düşününce de mantıklı geldi. Uncharted'in her şeyi kusursuzken mesela silah vuruş hissiyatı çok kötü. Aynı yapımcı The Last of Us'da vuruş hissiyatını harika yapmış. Vuruş hissiyatını yapamayacak firma değil, bunu düşününce mantıklı geldi.
Hocam o oyunu acele yaptılar ama, last of us 1 kadar süreleri yoktu. Yine de bencede daha iyi olabilirdi.

Geri
Yukarı