Masa ayakları nasıl monte edilir?

331494

Hectopat
Merhaba arkadaşlar.

Bilgisayar sistemim için 2 metrelik bir masa gerekiyordu. Ikea masaları ucuz ama dayanıksız görünüyordu, başka yerlerde dayanıklı masalar da pahalıydı. Ben de 2 metreye 60 cm boyunda, 2.8 cm kalınlığında bir mutfak tezgahı aldım (sunta), 6 tane de 70cm yüksekliğinde metal ayak satın aldım (satıcı 5 ayak yeterli olur ama 6 öneririm dedi). Şimdi bu ayakları 1. resimdeki şekilde montajlamamın uygun olduğunu söyledi. Evet, 1. resimdeki gibi montajlayacağım ancak tam olarak 2. resimde yeşil renkte gösterdiğim mesafeler ne kadar olmalı, anlayamadım. Tecrübeli arkadaşların yardımını istiyorum.

Dosya Ekleri

• masa1.png
    masa1.png
    11,4 KB · Görüntüleme: 160
  • masa2.png
    masa2.png
    12,6 KB · Görüntüleme: 162
1,75 metrelik İkea masa kullanıyorum kendi ayakları var sıkıntı yok.

Ayaklar sağlam ise 4 köşeye ayak takmanız yeterli olacaktır. Ortadaki ayakları montajlamayın. Nasıl montajlanacağına gelince; aparatları oluyor. Onlardan almalısınız. Masa ayakları nasıl olduğunu bilmediğimiz için net öneri yapamam. Uygun olanı almalısınız.

Satıcı satmak için kandırmış gibi görünüyor. Ayaklar kaliteli ise 4 yeterlidir.

İlla 5 tane montajlayacağım diyorsanız. 4 tane köşelere. Bir tanesi ise ayaklarınızın tam karşısına. Masanın sizden uzak olan tarafının ortasına montajlayabilirsiniz.

1,75 metrelik İkea masa kullanıyorum kendi ayakları var sıkıntı yok.

Ayaklar sağlam ise 4 köşeye ayak takmanız yeterli olacaktır. Ortadaki ayakları montajlamayın. Nasıl montajlanacağına gelince; aparatları oluyor. Onlardan almalısınız. Masa ayakları nasıl olduğunu bilmediğimiz için net öneri yapamam. Uygun olanı almalısınız.

Satıcı satmak için kandırmış gibi görünüyor. Ayaklar kaliteli ise 4 yeterlidir.

İlla 5 tane montajlayacağım diyorsanız. 4 tane köşelere. Bir tanesi ise ayaklarınızın tam karşısına. Masanın sizden uzak olan tarafının ortasına montajlayabilirsiniz.
Öncelikle teşekkür ederim. Ancak benim sorumun cevabı tam olarak bu değil. Masada 5 değil 6 ayak var. 4 metal ayağı 4 ayrı köşeye 2 metal ayağı da masanın orta tarafına montajlayacağım. Hazır 2 metrelik masalarda da ortada mutlaka en az 1 ayak oluyor. Zira masaya bir yük binecek ve bunun yanında bilgisayar kullanırken kendi ağırlığım da masaya yansıyacak. 45 bin liralık malzememi riske atmak istemedim. Metal ayakların masaya montajı için gerekli metal kısımları metal ayaklara montajlanmış şekilde var. Bunun ile alakalı bir sorunum yok. Sadece 2. resimde yeşil çizgilerle gösterdiğim yerlerin kaç cm olması gerektiğini anlamaya çalışıyorum.

Masa ayakları sağlam ise kaç tane taktığınız önemli değil. 4 tane yeterli olacaktır. Bakın ayaklar sağlam ise diyorum. Demek ki siz güvenemiyorsunuz. En çok yük binen yeri 4 köşe dışında, monitörün olduğu bölgedir. Bu yüzden onun altına bir ayak koyun diyorum.

5 Ayaklı masa.

Eğer güven vermiyor ise lise yıllarındaki Geometri dersine giriyoruz.

Enden 60/2= 30 CM.
Boydan 200/3= 66.6 CM. Bu tam oran yapmanıza gerek yok. 50 CM sağdan, 50 CM soldan ölçüp nokta belirleyebilirsiniz.

Not: Bu zamana kadar 3 masa yapan birisi olarak yazıyorum. Eski masalar yeni taşındığım evlerde sıkıntı yaptığı için kullanmıyorum.

Alternatifi ise ekteki dosyadadır. Masanın ağırlığını ve ayakların sağlamlığını bilmeden yapılmış öneridir.

Dosya Ekleri

• masa.png
    masa.png
    60,5 KB · Görüntüleme: 136
Son düzenleme:
Masa ayakları sağlam ise kaç tane taktığınız önemli değil. 4 tane yeterli olacaktır. Bakın ayaklar sağlam ise diyorum. Demek ki siz güvenemiyorsunuz. En çok yük binen yeri 4 köşe dışında, monitörün olduğu bölgedir. Bu yüzden onun altına bir ayak koyun diyorum.

5 Ayaklı masa.

Eğer güven vermiyor ise lise yıllarındaki Geometri dersine giriyoruz.

Enden 60/2= 30 CM.
Boydan 200/3= 66.6 CM. Bu tam oran yapmanıza gerek yok. 50 CM sağdan, 50 CM soldan ölçüp nokta belirleyebilirsiniz.

Not: Bu zamana kadar 3 masa yapan birisi olarak yazıyorum. Eski masalar yeni taşındığım evlerde sıkıntı yaptığı için kullanmıyorum.

Alternatifi ise ekteki dosyadadır. Masanın ağırlığını ve ayakların sağlamlığını bilmeden yapılmış öneridir.
Aslında ayaklara güvenmiyor değilim. Dayım Avrupadan bende Türkiyeden aynı mağazadan (praktiker) aynı ürünleri aldık ve hatta aynı anda montajlayacağız. O da ben de ayakları test ettik, gayet sağlamlar ikeadakiler gibi değiller. Ben masada 3 monitör bir de dolu dolu bir p500a kasa kullanacağım. Dayım ise aynı özelliklere sahip p500a kasa, 2 monitör ve 1 imac kullanacak.

Ben de boydan 66.6 cm aralıklarla metal ayakları hizalamayı düşündüm, enden ise 30cm düşünmüştüm ancak ayaklarımın sürekli takılmasını istemedim. Dışardan 20cm ye hizalamak daha uygun olacak, zira monitörler de o kısımda konumlanacak.

Peki köşelere montajlayacağım ayakları masa kenarlarından kaç cm içeriye yerleştirmeliyim? (kısa yeşil çizgilerden söz ediyorum)

Ayakları takacağınız apartları bilmiyorum. 7,5 CM X 7,5 CM şeklinde uygun olur. Bende 1,75 M'lik masa var. Bendeki uzaklık 5'er CM.

Önce 4 ayağı monte edin. Masayı yerine yerleştirin. Sonra ayaklarınızı uzatıp test edin. Ona göre fikir edinirsiniz.

Ayakları takacağınız apartları bilmiyorum. 7,5 CM X 7,5 CM şeklinde uygun olur. Bende 1,75 M'lik masa var. Bendeki uzaklık 5'er CM.

Önce 4 ayağı monte edin. Masayı yerine yerleştirin. Sonra ayaklarınızı uzatıp test edin. Ona göre fikir edinirsiniz.
Eğer aynı şeyden söz ediyorsak satın aldığımız metal ayaklar kendinden aparatlı, (resimde kırmızı ile gösterdiğim gibi), 4 adet vida deliği mevcut. Bunun haricinde almamız gereken bir parça var mı bilemedim.

Dosya Ekleri

• masa ayagı.png
    masa ayagı.png
    77,9 KB · Görüntüleme: 182
Tamamdır, aparatları üzerinde ise sıkıntı yok. Hayır, başka parçaya ihtiyacınız yok.

Masayı ters çevirin. Ayağı yerleştirin. Fikir sahibi olursunuz. 5-7,5 CM arasında mesafe uygun olur. Sol ayağı takarken ayağın sol köşesini baz alın. Sağ ayağı takar iken sağ köşesi. Bir cetvel ve kalem ile çizin, 4 köşeden.

Tamamdır, aparatları üzerinde ise sıkıntı yok. Hayır, başka parçaya ihtiyacınız yok.

Masayı ters çevirin. Ayağı yerleştirin. Fikir sahibi olursunuz. 5-7,5 CM arasında mesafe uygun olur. Sol ayağı takarken ayağın sol köşesini baz alın. Sağ ayağı takar iken sağ köşesi. Bir cetvel ve kalem ile çizin, 4 köşeden.
Merhabalar, masayı montajladık. Ancak 6 tane ayak takmamıza rağmen masalar sallanıyor. Sanırım biraz daha sağlam bir çözüm bulmamız gerekecek.

Eğer masa sabit kalacak ise devamlı, ayaklarının altına çift taraflı bant atın.

İkinci önerim ise duvara dayadıysanız masayı "L" şeklinde metal gibi 2 parça alın. Masanın altında duvara montaj yapın. Sapa sağlam olur.

Geri
Yukarı