Masaüstü bilgisayar kapandıktan sonra fişten çıkarmak zararlı mı?

Eski bilgisayarımda aynı şeyi yapıyordum. Sonuç: Anakart chipset yandı :D
Tabii bundan dolayı mı yandı bilmiyorum ama yine de belirtmek istedim. Ayrıca PSU da 80+ sertifikasi vs. varsa çok problem yaşayacağını zannetmiyorum. Ama dikkali olmakta fayda var.
80+ sertifikası verimlilik sertifikasıdır. 80+ olup da kalitesiz olan tonlarca model var maalesef.

Diğer aksamlarda sorun olacağını çok düşünmüyorum ancak diskler sorun çıkarabilir. Zaten bu yaptığınız elektrik kesintisiyle aynı şey.

Ben de ekleyeyim: etiket basılmış doğru düzgün sensör ve SMART verisi olmayan Çin SSD'si kullanmıyorsanız Windows kapanmadan çekseniz bile veri kaybı ihtimali düşük. Yeni nesil SSD'ler elektrik kesintisine karşı korumaya sahipler.

USB portlarında güç olup olmaması olayı güç yönetimi üzerinden ayarlanıyordu. Onunla bunun pek alakası yok. Soğutucular devreden çıktığı an HDD’de devreden çıkar. Fare ışığı yanarsa yansın.
Alakası olduğu için söylemedim zaten. Yanlış anlaşılma olmuş. Demek istediğim şey, bilgisayarı kapatır kapatmaz HDD'lerin durmadığı. 10-15 saniye falan sürüyor tamamen durması.

Geri
Yukarı