Masaüstü Bilgisayar Toplamak İsteyenler Buraya !

Ömer Erten

Kilopat
Evet arkadaşlar forumda çok fazla konu kirliliği olmasın diye açtım bu konuyu bilgisayar toplamak isteyenler lütfen başka konu açmadan bu konuya mesaj yazsınlar. Bu konuya mesajınızı atın ben size yardımcı olmaya çalışacağım. PC toplama konusunda tecrübeli olanlarda size yardımcı olacaktır . (Bu konunun sabitlenmesini rica ederim.)

Bu arada PC toplama nedir yararları ve zararları(var mı acaba ? :D) vb. konulardan söz edeyim.

PC Toplama

PC toplama marka almak istemeyen, daha ucuza iyi sistem almak isteyen, geleceğe dönük sistem almak isteyen ve parçaları monte etmekten hoşlanan (eğer montajlı şekilde kargolamayacaksanız) kullanıcıların başvurduğu yararlı bir yöntem.

PC Toplamanın Yararları

1- Montaj yapmaktan hoşlanan kullanıcılara seçenek sunması.
2- Çok az parayla daha iyi sistem hazırlanabilmesi.
3- Daha şık kasa çeşitleri.
4- Aldığınız ürünlerden çıkan stickerları montajdan sonra kasaya yapıştırmanın zevki (anlatılmaz yaşanır :D ).

PC Toplamanın Zararları

1- Kargo sırasında donanımın arızalanma ihtimali ( korkmayın 1 Kentrilyon yılda bir olur :D ).
2- Yanlış montaj (Eğer montaj parası verirseniz).

PC Nasıl Toplanır ?

Siz PC toplamak istediğinizi söyleyen içinde gerekli yazılar (para, istediğiniz donanımlar: kasa veya tümü, istediğiniz markalar kasanın PSU gücü vs.) bulunduran bir mesaj yazarsınız. Bizde(ben yada pc toplamayı bilen arkadaşlar) size bir liste veririz gerekli donanımların olduğu. Siz bu listeyi internetten sipariş verirsiniz yada yakınınızda bulunan VATAN bilgisayar vb. markaların mağazalarından listedeki parçaları alırsınız. Aldıktan sonra montaj yapmayı biliyorsanız montaj yaparsınız yada montaj yapmayı iyi bilen bir arkadaşınızla birlikte montaj işlemini gerçekleştirirsiniz. Sonrada PC'ye Windows kurarsınız. Yalnız mesaj yazarken mutlaka bütçenizi belirtin.

Ben konuyu açan arkadaşa tavsiyem veya moderatör arkadaşlarıma tavsiyem onlar da yapamazsa kendim yaparım sabit konu açıp her bütçeye göre sistem tavsiyesi yapması ve bunu bir görev olarak ta yeni parçalar çıktıkça parçalar ucuzladıkça vesaire konuyu güncellemesi.

Ben de bir PC toplamak istiyorum. Ama yıllardır aradığım özellikte bir anakart bulamadım:(

Sen daha çok beklersin YAMYAM. Yok üç tane PCI Express olsun ama aynı anda 3 tane de PCI olsun :) Yok öyle bir anakart abi...

Valla Recep bey'in videolara baka baka şu anda toplamaktan vazgeçtim, para biriktirip yeni nesil kartları bekleyeceğim. Keşke Iphone 5 almayaymışım veya en azından Ipad almasaymışım şimdiye birikimim olacaktı :( En etkilendiğim video Notebook'a ssd ve Win8 ile can verme videosu olduğu için onu uygulamaya karar verdim bu arada. Toshiba U500-1GT vardı elimde, onu güncelleyip bi süre idare ederim. Zaten SWTOR ile oyalanıyorum bugünlerde, düşük özelliklerle çalıştırırsa ben tamamım,ben okeyim :)

Merhaba benm sistemim şöyle:

Asus p4p8x se p4 3.0 ghz
1.5 gb ram
250 seagate hard disk
fx 5500 256 mb ekran kartı .

Eski bir sistem azda olsa idare etmekteydi. Fakat son zamanlarda cpu kullanımında sıkıntı yaşıyorum. (Şuanki sitemlere gore cok dusuk olsa da bu sistemde bence gayet iyi diyebilecegim bir durum ile şuanki halini karşılaştıracagım.) Online site uzerinden oynanan oyun ve carbon oyununu aynı anda çalıştırırken ve bi sıkıntı yaşamazken son 1 aydır sadece site uzerinden oynadıgım oyunda bile aşırı kasmalar oluyor. CPU kullanımı forumlarda gezerken %50'den aşagı inmiyor oyunda ise %90-100 surekli. Bunun sebebi ne olabilir?

100 tl den 5-10 aşagı yukarı bi butcem var ve yeni bir anakart almak istiyorum. Daha cok oyun icin kullanıyorum masaustumu. Bana nasıl bir anakart onerirsiniz, yanında gene bu fiyat civarlarında bir işlemci daha cok amd taraftarıyım yardımlarınız yorumlarınız icin şimdiden teşekkurler..

- - - Güncellendi - - -

Aslında aklımda iki fikir var. Bir de sizden şöyle birşeyde yardım isteyecegim. 1000-1500 gibi bir fiyata oyunda performans alabilecegim bir sistem. Intel pahalı oldugundan amd daha onde tutuyorum. Fiyatı temsili yazdım 2000tl ye kadar cıkabilr belki :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı