Masaüstü Bilgisayara Linux Kurma Rehberi Önerisi

doukan266

Hectopat
Bilgisayarıma Linux kurmak istiyorum fakat bilmiyorum. Acaba sizden isteğim üzerine Linux Kurma Rehberi hazırlamanız.
Sistemim;

• MSI Z77A-GD65
  • Intel Core i3 3225
  • GSKILL (2x4GB) 8GB DDR3 Ram

Son düzenleyen: Moderatör:
Linux kurma rehberini Mac OS X ile karıştırmayın. Herkes için aynıdır kurulum. Ubuntu ile başlayın Debian ile yola devam edin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ubuntu yada Linux Mint kullanmanızı tavsiye ediyorum ki Debian tabanlı oldukları için daha çabuk alışırsınız. Tek işletim sistemi mi olacak yoksa Windows ile beraber mi?

Son düzenleme:
LinuxMint (Cinnamon ile birlikte) kurmanızı şiddetle tavsiye ederim. Eğer Linux'ta yeniyseniz alışmanız çok kolay olacaktır. Ayrıca hem kendine ait hem de Ubuntu'ya ait kaynakları kullandığından ve kendisi de Ubuntu tabanlı olduğundan yardım içeriği bol. Kurulumu tek başına mı yoksa Windows ile birlikte mi yapacaksınız? İki türlü de internette sürüsüyle rehber mevcut zaten.

Linux Mint tavsiye ederim.
Windows'tan program kurar gibi kurmak istiyorsanız Mint Cinnamon 15 kurmalısınız. İndirdiğiniz iso dosyasını sanal sürücüye yükleyip, wubi installer ile yükleyeceksiniz.
Mint 16 Petra sürümünde ise wubi installer mevcut değil. Cd yakarak boot edip kuracaksınız.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı