Masaüstü bilgisayarı Kıbrıs'a getirmek

CerveZa

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba.
15 Ocakda yeni bir sistem toplayacağım monitor ile birlikte. Yaklaşık 8.000-8.500 TL civarında bir sistemden bahsediyorum. Bu bilgisayarı öğrenci olduğum yere yani kibrisa getirmem lazım. Şuanda kullanmış olduğum eski masaüstü bilgisayarımı uçakla getirmiştim ve kasada bir kaç göçük ve zedelenme dışında bir sorun ile karşılaşmadım. Fakat söz konusu yeni bilgisayar olunca korkuyorum istemeden. Sizce bu kasayı kibrisa en sağlam şekilde nasıl getirebilirim. Ve mümkün olduğunca hesaplı bir biçimde tabiki.

Kargo firmalarına güvenebilir miyim sizce? Daha önce böyle bir deneyim yaşayan veya bir fikri olan var mı? Uçakla getirip bagaj kısmında kasanın mahvolmasindan korkuyorum. Diğer korkum ise kargo şirketlerinin umursamaz tavırları. Birde söz konusu kibris olunca iyice korkutuyor beni bu durum. Önerilerinizi lütfen esirgemeyin bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.

Kargo firmaları ile ilgili olsun deneyimleriniz veya görüşleriniz ile ilgili olsun veyahut kutulama/paketleme konusunda olsun yardıma ihtiyacım var biraz. Şimdiden teşekkür ediyorum ve yorumlarınızı bekliyorum.

İyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kargo firmalarına güven olmaz. O yüzden önce ekran kartını ve sabit diski sökeceksiniz. Kasayı orijinal ambalajına koymanızda fayda var. Üstüne ikinici bir köpük katmanı geçip etrafını da tekrar kolileyebilirsiniz. Biz bu şekilde Antalya'ya bilgisayar gönderdik ve sistem sorunsuz çalışıyor.

Kargo firmalarına güven olmaz. O yüzden önce ekran kartını ve sabit diski sökeceksiniz. Kasayı orijinal ambalajına koymanızda fayda var. Üstüne ikinici bir köpük katmanı geçip etrafını da tekrar kolileyebilirsiniz. Biz bu şekilde Antalya'ya bilgisayar gönderdik ve sistem sorunsuz çalışıyor.
Başka sökülmesini önerdiğiniz bir parça var mı yoksa ekran kartı ve sabit disk yeterli olacak mıdır? Paketleme sırasında ise önerinizi kesinlikle deneyip 2 kat kolileme yapacağım. Ne kadar önlem alırsak o kadar iyi :)
Teşekkür ederim yorumunuz için.

Başka sökülmesini önerdiğiniz bir parça var mı yoksa ekran kartı ve sabit disk yeterli olacak mıdır? Paketleme sırasında ise önerinizi kesinlikle deneyip 2 kat kolileme yapacağım. Ne kadar önlem alırsak o kadar iyi :)
Teşekkür ederim yorumunuz için.
Ağır bir hava soğutma varsa onu da sökmenizi tavsiye ederim. Bu arada parçaları alıp orada toplamayı neden düşünmediniz?

Ağır bir hava soğutma varsa onu da sökmenizi tavsiye ederim. Bu arada parçaları alıp orada toplamayı neden düşünmediniz?

Soğutma olarak 212 , AR01 veya TD02 kullanılacak. Sökmemiz gerekir mi sizce bunu?

Parçaları burada toplamak istememe sebebim ise daha önce hiç montaj yapmadım. Yapabileceğimi düşünüyorum fakat olurda birşeyi yanlış veya eksik yaparsam yada bir parçada arıza olursa servise gönderemem korkusundan yapmıyorum. En çok korkutan ise sistemi Türkiye'de test edemeyip Kıbrıs'ta bir parçanın arızalı veya kusurlu çıkması. Bu durumda çok büyük ihtimal ile elim kolum bağlı kalacak çünkü Türkiye'ye kıbrıs üzerinden yapılan pek çok elektronik kargo, sizin yıllardır kullandığınız ürün dahi olsa vergiye takılabiliyor kargoda kaybolabiliyor veya hasar görebiliyor. Daha önce bu durumların hepsini çevremdekiler yaşadı. Arkadaşım telefonunu servise gönderdi telefon kayboldu mesela. Aylardır ona uğraşıyor. Bu gibi durumlarda çok karın ağrısı yaşatıyor maalesef Kıbrıs. O yüzden aldığım yerden (büyük ihtimal sinerji olacak) test ve montaj isteyeceğim. Monitörü ise uçakta yanımda götüreceğim.

Bende Kıbrıs mezunuyum. Uçakda valizlere yapılan muamele yapılacaksa biliyorsun nasıl birşey olduğunu top niyetine oynasınlar aynı şey. Bence vaktin varsa montajla kullan ve sonra söküp güzelce kutularında götür. Bende montajlı sistem aldım şimdi korkuyorum orasını burasını kurcalamaya. Keşke diyorum ben yapsaydım herşeyini.
Kırılacak eşya uygulaması varsa verdiğin bagajda arkadaşların dediği gibi ekran kartı, sabit disk ve sıvı soğutmanı sökmen lazım. Bazı modellerde sıvı soğutma montajı problem olmuyor fakat TD02 çift fanlı filan heralde sökülmesi lazım onun. Bu konu hakkında net bilgi sahibi değilim.
Bende akraba eş dost işi olsun dedim Urfa'dan bilgisayar toplattım ve Çorum'a kargolandı. Allah'a şükür birşey olmadı umarım olmamışdır yani 2 haftadır kullanıyorum fakat bir sorunu çıkmadı henüz. Sabit disk testi filan yapmadım ama diskim çalışıyor heralde bir sorunu yoktur. Onun dışında GPU sökülü geldi tabi 30 cm ve baya ağır.
Bu arada KKTC'de bol elektrik kesintisi ve voltaj düşüşü oluyor. Aman diyeyim yani akım korumalı priz ve UPS al. Yani elinden ne kadar önlem geliyorsa al ve kaliteli olmalı bence. En azından UPS alman lazım bence. Akım korumalı prizin çokda bir görevi olmuyor kalitesine göre değişiyor yani.

Etrafını havalı balonla kaplayın. Ekran kartı ve HDD'yi, tower tipi büyük ve ağır bir soğutucunuz varsa onu da sökün. Valizin üstüne "Kırılır." etiketi yapıştırırsanız belki daha dikkatli olurlar.

Bende Kıbrıs mezunuyum. Uçakda valizlere yapılan muamele yapılacaksa biliyorsun nasıl birşey olduğunu top niyetine oynasınlar aynı şey. Bence vaktin varsa montajla kullan ve sonra söküp güzelce kutularında götür. Bende montajlı sistem aldım şimdi korkuyorum orasını burasını kurcalamaya. Keşke diyorum ben yapsaydım herşeyini.
Kırılacak eşya uygulaması varsa verdiğin bagajda arkadaşların dediği gibi ekran kartı, sabit disk ve sıvı soğutmanı sökmen lazım. Bazı modellerde sıvı soğutma montajı problem olmuyor fakat TD02 çift fanlı filan heralde sökülmesi lazım onun. Bu konu hakkında net bilgi sahibi değilim.
Bende akraba eş dost işi olsun dedim Urfa'dan bilgisayar toplattım ve Çorum'a kargolandı. Allah'a şükür birşey olmadı umarım olmamışdır yani 2 haftadır kullanıyorum fakat bir sorunu çıkmadı henüz. Sabit disk testi filan yapmadım ama diskim çalışıyor heralde bir sorunu yoktur. Onun dışında GPU sökülü geldi tabi 30 cm ve baya ağır.
Bu arada KKTC'de bol elektrik kesintisi ve voltaj düşüşü oluyor. Aman diyeyim yani akım korumalı priz ve UPS al. Yani elinden ne kadar önlem geliyorsa al ve kaliteli olmalı bence. En azından UPS alman lazım bence. Akım korumalı prizin çokda bir görevi olmuyor kalitesine göre değişiyor yani.
Hiç sormayın ya. O yaptıkları muamele gerçekten inanılmaz. Montaj konusunda tedirgin olduğum yönleri yukarıda belirttim o yüzden kendim montaj yapmaya yanaşmıyorum. Fakat sanırım ekran kartı, HDD ve sıvı soğutucuyu söküp etrafını arkadaşı dediği gibi havalı balon ambalajlar ile kaplayıp köpük + koli ve etrafını tekrar köpükleyip kolilemeyi düşünüyorum. Onuda eğer sığarsa evdeki Hardcasr bavuluma koyup getirmeyi planlıyorum. Ekran kartını falanda artık ya yanıma alırım yada diğer bavula bırakırım.

Sıvı soğutmanın tekrar montaji zor olur mu? Ve tamamen mi sökmem daha iyi olur yoksa aparatını anakartta bırakıp sadece büyük kısmı sökmem yeterli olur mu? Ve tekrar montajda bir problem ile karşılaşma durumum (sığmadığı için başka parçaları söküp takma vs gibi) veya dikkat etmem gereken şeyler var mı?

Etrafını havalı balonla kaplayın. Ekran kartı ve HDD'yi, tower tipi büyük ve ağır bir soğutucunuz varsa onu da sökün. Valizin üstüne "Kırılır." etiketi yapıştırırsanız belki daha dikkatli olurlar.

Kırılır etiketine umarım dikkat ederler. Valizi verirkende belirteceğim. Havalı balon ambalajlar işe yarıyor mu inanın hiçbir fikrim yok. Dışarıdan bakınca baya işlevsiz gibi geliyor bana :D Soğutucu ise eğer i7 6700 alırsam ki büyük ihtimal böyle bir senaryo olacak AR01, 6700k alırsam ise TD02 olacak. Sizce sökmek gerekir mi?

Aynen montaj videolarını izlersen anakartın altında bir bağlantısı oluyor. Gerisi hep üstte kalıyor. Heralde olur videolardan yola çıkarak fikir sahibi olursun bence.
Havalı balon ambalajlar bence faydalı. MNG kargoda vardı benim ekran kartımı o ambalaj içinde yollamışlardı güzel sarıyor yani mutalaka faydası olur. Kasayıda güzel korursan sağa sağlim gidersin gerekli önlemleri almış oluyorsun sonuçta.

Bagajında götüreceksen ekran kartı ve HDD yi sökmeni öneririm. Valiz içerisindeki kasa Allah'a emanet gidecek. Kargo firmalarıyla gönderdiğin takdirde gümrüğe takılacaktır. Ayni şekilde valiz içerisinde getireceğin parçalar gümrük x ray inden geçerse yine gümrüğe takılacaktır. Bilgin olsun. Kasana gelecek hasardan çok gümrük olayını düşün.

Bir kıbrıslı olarak sana tavsiyem bu.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı