Masaüstü bilgisayarlar için UPS şart mı?

adoruk

Centipat
Değerli arkadaşlar günümüz sistemleri malum pahalı sistemler oluyor. Bu sistemlerden toplayınca kesintisiz güç kaynağı kullanmak şart gibi bir durum mudur? Yoksa yeni teknolojiler ani elektrik kesintilerini karşılayabiliyor mu? Özetleyecek olursam soruyu elektrik kesintilerinin bilgisayara zarar vermemesi için ne gibi tedbir alınabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesintisiz güç kaynağı hiç kullanmadım. 10-15 yıldır da PC kullanıyorum herhangi bir parçam bozulmadı. Düzgün PSU ve akım korumalı priz yeterli.

Değil. Eğer bilgisayardan para kazanıyorsanız ihtiyacınız olabilir. Örnek vermek gerekirse bir müşteriden reklam için istek aldınız. Bilgisayarda photoshop vs. uğraşırken birden elektrik kesilirse işiniz aksar. Zaman kaybından dolayı paranızda elden gider. Bunun gibi durumlarda ihtiyaç olabilir.

Bana sorarsan bölgeye göre değişir. Ne kadar sertifikalı, kaliteli psu kullansan da, psu lar bir süre sonra bozulabilir. Gece bilgisayarım kapalıyken psu nun patladığını bilirim. Elektrik kesintisi sisteme genelde zarar vermez. Ancak kesinti trafodaki anlık bir yükselmeden kaynaklı ise, o zaman sistemin zarar görebilir. Ve genelde ups ler bunu engellemiyor. Çünkü onlar kesintiden sonra devreye giriyor. Regülatör kullanmak sistemi daha çok korur ama ups lerin içerisinde zaten dahili regülatör var. Ama her ne kadar önlem alırsan al, bu tamamen şans işi. Sertifikalı psularda da sorun yaşandığını gördüm, dandik psu larda da, ups nin arkasına sığınmış psularda da. Hepsinde de gördüm. Ups ile şansını binde bir falan arttırmış olursun. Ama çok sık elektrik kesiliyorsa, voltaj düşmesi ya da yükselmesi oluyorsa, dahili regülatöre sahip bir ups alsan fena olmaz. Ama dağın başında yaşadığını sanmıyorum. Heralde bu tür sorunlar yaşamazsın.

Değerli arkadaşlar günümüz sistemleri malum pahalı sistemler oluyor. Bu sistemlerden toplayınca kesintisiz güç kaynağı kullanmak şart gibi bir durum mudur? Yoksa yeni teknolojiler ani elektrik kesintilerini karşılayabiliyor mu? Özetleyecek olursam soruyu elektrik kesintilerinin bilgisayara zarar vermemesi için ne gibi tedbir alınabilir?
Bilgisayarlarda genelde parçalarda ve psu'da akım koruma oluyor. Eğer çok fazla gidip geliyorsa elektrik gerekli olabilir. Bunun dışında boşa para harcamaktır.

Bu arada, akım korumalı prizin sisteminize hiç bir faydası olmaz. Boşuna para vermeyin. Para verenler de iyi bir şey yaptıklarını sanmasınlar. Akımın gerilimin ne olduğunu bilmeyenlere satıyorlar. Paranıza yazık. Kaliteli bir üçlü priz alın. Evinizde zaten kaçak akım rölesi (akım koruma) vardır. Yoksa da gidin ondan taktırın. Canınızı koruyun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı