Masaüstü için SSD ve RAM önerisi

breyeart

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
Arkadaşlar merhaba,

Masaüstü bilgisayarıma SSD ve RAM ekletmek istiyorum. Şu anda kullandığım Samsung 500GB 860 Evo SATA 3.0 (Okuma 550 MB / Yazma 520 MB) SSD yavaş geliyor.
Bellek olarak da Corsair 16 GB (2X8GB) Vengeance LED Kırmızı DDR4 3000MHZ CL15 Dual Kit RAM kullanıyorum. Aynı ürünü bulmakta zorlandım. Farklı markalardan ne önerirsiniz? Tek 16 GB ile 32'ye çıkarsam performansta bir sorun yaşar mıyım yoksa Dual kit daha mı verimli olur?

Samsung 512 GB 970 Pro NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 3500 MB / Yazma Hızı 2300 MB)
ve
Samsung 500GB 970 Evo Plus NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 3500 MB / Yazma Hızı 3200 MB)

Modelleri arasında kaldım. Arada büyük bir fark var mıdır?
Bir de bu iki model de dizüstü bilgisayar için uygun görünüyor. Masaüstü bilgisayarımda kullanabilir miyim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Elimdeki sistem donanımı aşağıdadır:

Kasa
* Thermaltake Core V71 Modüler FullTower Pencereli Kasa

Güç Kaynağı
* Thermaltake Smart Pro 80Plus Bronze 750W FULL MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI

Soğutucu
* Cooler Master SEİDON 240V 240MM SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ

Anakart
* ASUS ROG STRIX Z270F GAMING Intel Z270 Soket 1151 DDR4 3866MHz(OC)USB3.1 Anakart

İşletim Sistemi
* Windows Professional 10 32-bit/64-bit Türkçe KUTU USB

Ekran Kartı
* Gigabyte G1 Gaming NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB 192Bit GDDR5 DX12) PCI-e 3.0 Ekran Kartı

Bellek
* Corsair 16 GB (2X8GB) Vengeance LED Kırmızı DDR4 3000MHZ CL15 Dual Kit RAM

Harddisk
* Samsung 500GB 860 Evo SATA 3.0 (Okuma 550 MB / Yazma 520 MB) SSD
* WD Blue 3,5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM

Monitör
* Samsung 28" UH750 UHD 4K 1ms FreeSync Quantum Dot %125 sRGB Gaming Monitör

Bu sistemi oyun oynamak için mi kullanıyorsunuz? Eğer öyleyse, kapasite olarak az geliyor derseniz anlarım da, 860 Evo nasıl size yavaş geliyor? :)

Bu sistemi oyun oynamak için mi kullanıyorsunuz? Eğer öyleyse, kapasite olarak az geliyor derseniz anlarım da, 860 Evo nasıl size yavaş geliyor? :)
Öncelikle teşekkür ederim. Hayır, sistemi oyun için kullanmıyorum. Profesyonel fotoğrafçıyım. Özellikle Adobe programlarını kullanıyorum. Photoshop, Lightroom, InDesign ve Premiere ağırlıklı çalışıyorum.
Harddisk Sentinel programında performans sürekli %80, sağlık da %96 gösteriyor. Okuma ve yazmada da maksimum 100-110 MB civarına ulaşıyor. Benimki profesyonelce bir tespit değil, belki de yanlıştır ☺ Ancak sistemi daha hızlı bir SSD'ye taşımak istiyorum.
Bir de fotoğraf görüntüleyicide yaklaşık 15 MB'lık bir fotoğraf görüntülemek istediğimde görüntü yaklaşık 5-10 saniye arasında bulanık kalıyor, sonradan netleşiyor. Bu durumun harici harddiskten kaynaklandığını düşünmüştüm ancak SSD okumalarında da yapıyor.
Sistemi kurarken yeter diye düşünmüştüm ancak RAM ve SSD takviyesi yaparsam daha verim alacağımı düşündüm. Video ve fotoğraf işlemlerinde biraz yavaşlama oluyor.
Elinizdeki SSD de gayet iyi zaten de neye göre yavaş geliyor anlamadım. Neyse: Samsung 500GB 970 EVO PLUS NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 3500MB / Yazma Hızı 3200MB) - Vatan Bilgisayar bunu alabilirsiniz.
RAM'i 32 GB yapmak boş bir harcama bence. Render, yayın vb. büyük işler yapıyor musunuz da 32 GB alıyorsunuz? Anlamsız harcama yani.
Çok teşekkür ederim. Evet, Premiere'de video render yapıyorum. Photoshop'ta da büyük dosyalar çalışıyorum. Zaten sistemi kurarken 16 yeter diye düşünmüştüm. Çok yavaş diyemem ancak render bazen bekletiyor. Sistemi 1 yıl önce uygun fiyata kurmuştum. RAM'i yükselterek uzun yıllar, daha hızlı ve verimli kullanmak istedim. Hobi değil, iş amaçlı kullandığım için hız önemli.
Yine de bilen insanlar gereksiz diyorsa, dikkate alırım. Onun için buradan yazdığınız tavsiyeler çok değerli. Tekrar teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Öncelikle teşekkür ederim. Hayır, sistemi oyun için kullanmıyorum. Profesyonel fotoğrafçıyım. Özellikle Adobe programlarını kullanıyorum. Photoshop, Lightroom, InDesign ve Premiere ağırlıklı çalışıyorum.
Harddisk Sentinel programında performans sürekli %80, sağlık da %96 gösteriyor. Okuma ve yazmada da maksimum 100-110 MB civarına ulaşıyor. Benimki profesyonelce bir tespit değil, belki de yanlıştır ☺ Ancak sistemi daha hızlı bir SSD'ye taşımak istiyorum.
Bir de fotoğraf görüntüleyicide yaklaşık 15 MB'lık bir fotoğraf görüntülemek istediğimde görüntü yaklaşık 5-10 saniye arasında bulanık kalıyor, sonradan netleşiyor. Bu durumun harici harddiskten kaynaklandığını düşünmüştüm ancak SSD okumalarında da yapıyor.
Sistemi kurarken yeter diye düşünmüştüm ancak RAM ve SSD takviyesi yaparsam daha verim alacağımı düşündüm. Video ve fotoğraf işlemlerinde biraz yavaşlama oluyor.
Okuma yazmada 100-100MB sınırında kalıyorsa kullandığınız SSD'de bir sorun var demektir, aksi halde en kötü 480 civarlarına düşüyor 500 küsür değerlerden. Garantisi varsa gönderin baksınlar derim.
2. nesil Intel işlemci ve 850 EVO ile 8957x2724'lük 27mb'lık fotoğrafı saniyeler içinde açabiliyorum Lightroom'da, ben de uğraşıyorum fotoğrafla :)

Tavsiye olarak 970 Evo Plus alabilirsiniz...

Okuma yazmada 100-100MB sınırında kalıyorsa kullandığınız SSD'de bir sorun var demektir, aksi halde en kötü 480 civarlarına düşüyor 500 küsür değerlerden. Garantisi varsa gönderin baksınlar derim.
2. nesil Intel işlemci ve 850 EVO ile 8957x2724'lük 27mb'lık fotoğrafı saniyeler içinde açabiliyorum Lightroom'da, ben de uğraşıyorum fotoğrafla :)

Tavsiye olarak 970 Evo Plus alabilirsiniz...
Garantisi devam ediyor galiba. Ben de göndermeyi düşünüyorum, bu nedenle yeni ve daha hızlı bir seçenek düşündüm. Tekrar teşekkürler.

Çok teşekkür ederim. Evet, Premiere'de video render yapıyorum. Photoshop'ta da büyük dosyalar çalışıyorum. Zaten sistemi kurarken 16 yeter diye düşünmüştüm. Çok yavaş diyemem ancak render bazen bekletiyor. Sistemi 1 yıl önce uygun fiyata kurmuştum. RAM'i yükselterek uzun yıllar, daha hızlı ve verimli kullanmak istedim. Hobi değil, iş amaçlı kullandığım için hız önemli.
Yine de bilen insanlar gereksiz diyorsa, dikkate alırım. Onun için buradan yazdığınız tavsiyeler çok değerli. Tekrar teşekkür ederim.
Büyük işlerle çalışıyorsanız ve 16 GB RAM yetersizse 32 GB'a geçilebilir, ben hiçbir şey yapmıyorsan sadece oyun için falan gereksiz demiştim. Geçilebilir, attığım SSD de iyi onu alın. :)

Büyük işlerle çalışıyorsanız ve 16 GB RAM yetersizse 32 GB'a geçilebilir, ben hiçbir şey yapmıyorsan sadece oyun için falan gereksiz demiştim. Geçilebilir, attığım SSD de iyi onu alın. :)
Bellek olarak da Corsair 16 GB (2X8GB) Vengeance LED Kırmızı DDR4 3000MHZ CL15 Dual Kit RAM kullanıyorum. Aynı ürünü bulmakta zorlandım. Farklı markalardan ne önerirsiniz? Tek 16 GB ile 32'ye çıkarsam performansta bir sorun yaşar mıyım yoksa Dual kit daha mı verimli olur?

Özellikle yukarıda yazdığım konuda bir yol gösterebilir misiniz? Bir tavsiyeniz var mı? Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı