Masaüstü Mikrofon Seti Tavsiyesi

Zalajbeg

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,

Eğitim videoları çekmek için bir masaüstü mikrofon arıyorum. İnternette çokça araştırmama rağmen maalesef teknik bilgimin yetersizliğinden bir sonuca varamadım. Ayırmayı planladığım bütçe 300TL-500TL arası gibi ama duruma göre biraz daha yukarı da çıkabilirim.

Kullanacağım bilgisayardaki ana kart MSI H110M PRO-VD DDR4 VGA DVI GLAN SATA 3 USB 3.1. Bunun üzerine ses kartı eklenmesi gerekir mi, gerekirse nasıl bir şey iyi olur diye değerlendirebilmesi için bunu da belirtmiş olayım. İnternette araştırıp olabilir diye düşündüklerimi aşağıya sıralıyorum.

1) BM 800 ile birlikte satılan bir set.

Bu seçenek en aklıma yatan seçenek oldu, fakat ayrıca ses kartı gerekip gerekmeyeceği konusunu bilmediğimden net bir sonuca varamadım.

Fiyat: 390 TL

2) BM 800 ile birlikte satılan bir set + Behringer UMC22 Midas Mikrofon Preamfi 2 x 2 USB Ses Kartı

Eğer bir önceki sete ses kartı gerekecekse o setin Phantom Power'sız halini alıp buna Behringer'in arayüzünü ekleyebilirim düşündüm.

Toplam Fiyat: 595 TL

3) Fifine K670

Bu mikrofonu başka bir benzer konuda bir arkadaş önermiş. Sonrasında biraz internetteki videolara baktım. Kondenser olmasına rağmen USB ile çalışması beni tereddüde düşürse de kalitesi genel olarak iyi görünüyor. Bir inceleme videosunda tek dikkatimi çeken kısmı sert ünsüzler söylenirken ses kalitesini düşmesi ama önüne bir filtre konduğunda bunun düzelmesi. Bu mikrofonu alacak olursam muhtemelen yanında stand, şok emici vs. de almam gerekecek.

Toplam Fiyat: 439 TL + Stand, aparatlar vs.

4) Behringer U-Phoria Studio Stüdyo Kayıt Paketi

Bu sette mikrofon, bir ses arayüzü ve bir kulaklık bulunuyor. Aslında çektiğim videoların kalitesini kontrol etmeye yetecek seviyede bir hoparlörüm ya da kulaklığım yok. Bu nedenle setin içinde kulaklığın da olması iyi. Fakat buradaki phantom power sağlayan cihazın kalitesi konusunda pek bir bilgi edinemedim. Ayrıca bu set de yine muhtemelen stand, şok emici vs. gibi ek aparatlar gerektirecek.

Toplam Fiyat: 489 TL + Stand, aparatlar vs.

5) Behringer U-Phoria Studio Pro Stüdyo Kayıt Paketi

Yukarıdaki ile aynı gibi ama kalitesinden emin olamadığım cihazın yerine hakkında olumlu yorumlar aldığım bir başka cihaz var. Bu seçeneğin fiyatı diğerlerine göre çok yüksek, ayrıca buna da yine muhtemelen ek aparatlar gerekecek.

Toplam Fiyat: 854 TL + Stand, aparatlar vs.

Siz olsanız hangi seçeneği tercih ederdiniz, ya da bir başka seçeneğe mi yönelirdiniz? En son seçeneğe açıkçası fiyatı nedeniyle çok fazla yönelmek istemiyorum ama çok büyük bir fark oluşturacaksa onu da düşüneceğim.

Şimdiden herkese teşekkürler

Dediğiniz bütçelere çıkmak istemezseniz 20 TL'ye gerçekten kaliteli bir mikrofon var. Discord'ta kullanmaktayım. Profesyonel bir kayıt almayacak ; sadece ders eğitimleri için kullanacaksanız o kadar bütçe ayırmanızı önermem ama genede aklınızda bulunsun diye atmak istedim. SN-13 eğer bozulur veya memnun kalmazsanız dediğiniz mikrofonlara tekrar dönün tabi. 20 TL gibi bir değere denemenizi öneririm. Çevre sesleri vs. yoğunsa tabi etraf seslerini biraz almakta. Testi. Tabiki karar sizin...

Cevap için çok teşekkürler. Test videosunu izledim, elimde şu an Skype görüşmeleri için kullandığım A4Tech webcam var, Audacity isimli programla kayıt yaptığımda test videosundaki cızırtı oluşuyor aynı şekilde, gürültü düşürme işlemi uyguladığımda cızırtıyı giderebiliyorum. Sanırım SN-13 ile aşağı yukarı aynı şeyi elde edeceğim. Ama aklımda bulunsun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı