Masaüstü ve laptop arasındaki fiyat farkı neden bu kadar fazla?

ssalgor

Picopat
Daha fazla  
Masaüstü ve laptop bilgisayarların arasındaki fiyat farkı neden bu kadar fazla? Örneğin bir laptopun özellikleri masaüstünden kat kat düşük olsa bile arasındaki fiyat farkı uçurum gibi oluyor bunun sebebi nedir?

Masaüstü ve laptop bilgisayarların arasındaki fiyat farkı neden bu kadar fazla? Örneğin bir laptopun özellikleri masaüstünden kat kat düşük olsa bile arasındaki fiyat farkı uçurum gibi oluyor bunun sebebi nedir?

Laptop modellerinde kullanılan çipler ve teknolojiler daha maliyetlidir çünkü onca gücü küçük bir alana sığdırmanız gerekir. Genel olarak masaüstü ucuz olsa da benim şu an kullandığım dizüstümü aldığım dönemde laptop modelleri masaüstüne oranlar daha ucuzdu. Şu an 3060 kullanıyorum o zaman aynı parayla 2060 masaüstü bile alamıyordum.

Kocaman şeyleri küçültüp taşınabilir bir hale getiriyorlar. Haliyle iş maliyetli oluyor patlayan bize patlıyor.

@zeki1981 hocamın da dediği gibi mobilite ayrıca bir dizüstü için harcanan mesai daha fazla soğutma sistemi, performansı, kalınlık, batarya performansı gibi gibi birçok farklı detaya uğraşılması gerekiyor. Ayrıca laptoplarda klavye, mouse (touchpad), ekran bir arada bulunuyor bu da maliyeti arttırıyor. Neredeyse çoğumuzun masaüstü ile aynı performansı hatta daha iyisini sunan laptoplar şu anda piyasada.

Yeni konular

Geri
Yukarı