Çözüldü Matebook 14 5.10 Kernel Boot etmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Exinie

Kilopat
Donanımım yeni olduğundan dolayı en güncel Kerneli kullanmam gerekiyor, ElementaryOS kurup 5.10 Kernel kurdum fakat Boot edemiyorum. Sisteme sadece 5.4 Kernelinden giriş yapabiliyorum.
Aşağıdaki ekranda kalıyor:

B3F9C31B-7891-4A6E-AE96-4B561F7E6345.jpeg

Laptop modeli: Huawei Matebook 14 2020 AMD.

Çözüm
Graphics: Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Device 1636 bus-ID: 04:00.0 chip-ID: 1002:1636 Display Server: x11 (X.Org 1.20.8 ) drivers: fbdev,ati (unloaded: modesetting,vesa,radeon)

Burada bu sorunla ilgili bir hata kaydı açılmış. Ubuntu 20.04 tabanında HWE çekirdek ve Ubuntu 20.10 ile bu sorunun çözüldüğü işaretlenmiş.

Bu arada, sistemin aşırı CPU kullanımı da amdgpu sürücüsü yerine fbdev'in etkin olmasından kaynaklanıyor.

Eğer Ubuntu 20.10 tabanlı bir dağıtım kullanırsanız, güncelleme ile bu sorun çözülecektir. Eğer Ubuntu 20.04 tabanlı bir dağıtım kullanırsanız, aşğaıdaki komutla HWE çekirdeği kurarsanız sorun çözülecektir.

Kod:
sudo apt-get install --install-recommends linux-generic-hwe-20.04
OpenGL: renderer: llvmpipe (LLVM 10.0.0, 128 bits)

Senin sistemin zaten varsayılan çekirdekle de amd sürücüsü kullanıyormuş. Bununla birlikte sistemi nomodset değişkeni ile açmadığından emin olmak gerekiyor. Sistemi normal biçimde açıp, bu çıktıyı paylaştın, değil mi?

Senin sistemin zaten varsayılan çekirdekle de amd sürücüsü kullanıyormuş. Bununla birlikte sistemi nomodset değişkeni ile açmadığından emin olmak gerekiyor. Sistemi normal biçimde açıp, bu çıktıyı paylaştın, değil mi?

Xanmod 5.9 kernelinde sadece nomodset komutu ile boot edebiliyorum, bu çıktıyı 5.4 kernelini boot ederek aldım.

Fakat bu kerneli kullanamam çünkü cihaz bu kernelde çok ısınıyor parlaklık değiştiremiyorum ve batarya çok hızlı bitiyor.

Önce aşağıdaki komutu çalıştırın. Bu PCI aygıtlar veritabanını güncelleyecek.

Kod:
sudo update-pciids

Ardından aşağıdaki komutun çıktısını paylaşın.

Kod:
inxi -Gxx

Önce aşağıdaki komutu çalıştırın. Bu PCI aygıtlar veritabanını güncelleyecek.

Kod:
sudo update-pciids

Ardından aşağıdaki komutun çıktısını paylaşın.

Kod:
inxi -Gxx

Kod:
exinie@LAPTOP:~$ sudo update-pciids
[sudo] password for exinie:           
exinie@LAPTOP:~$ inxi -Gxx
Graphics:  Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Device 1636 bus-ID: 04:00.0 chip-ID: 1002:1636
           Display Server: x11 (X.Org 1.20.8 ) drivers: fbdev,ati (unloaded: modesetting,vesa,radeon)
           Resolution: [email protected]
           OpenGL: renderer: llvmpipe (LLVM 10.0.0, 128 bits)
           version: 3.3 Mesa 20.0.8 (compat-v: 3.1) Direct Render: Yes
exinie@LAPTOP:~$

Buradaki açılış değişkenlerini, Grub'a eklemeyi deneyebilirsin. Nasıl yapılacağını biliyorsundur.

Bende Matebook 14 2020 modeli var attığınız bağlantı D14 2018 modeli için, yine de deniyim dedim fakat yine aynı. Huawei logosunda kalıyor. :(
Arkadaşlar uğraşmaktan ve uğraştırmaktan bıktım ve Linux Mint kurdum, sonra 5.10 Kernel kurdum ve ElementaryOS'in masaüstü ortamını kurdum şuan böyle kullanıyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı