Matematiği yapamıyorum

MonutorAdam

Hectopat
Daha fazla  
Ben 8. sınıf öğrencisiyim. Dönem başından beri özel ders alıyorum. Ailem fazla baskıcı değil ve elinden geldiğince yardım etmeye çalışıyor. Babam asgari ücretle çalışıyor. Annem elinden geleni yapıyor. Dönem başından beri dediğim gibi matematikten özel ders alıyordum. İlk başta ODTÜ'lü bir hoca gelmişti. Güzeldi iyiydi bilgiliydi fakat bildiklerini anlatma konusunda yetersizdi. Ailemde ne kadar güzel hoca vs. demişti ben de söyleyememiştim tam. Sonrasında bazı mesajları okuyunca anladılar ve gönderdiler Kübra diye başka bir hoca geldi. O hoca cidden iyiydi. 0'dan başladı. Baktı temelim var vs. konuları anlattı falan. Cidden çok güzel anlatıyordu anlıyordum en azından. Sonra ailem kursa gönderme kararı aldı beni. Matematikten değil de tüm derslerden. Gittim kursa işte deneme oldum. Matematiğin hepsini boş bırakmak zorunda kaldım. Çünkü ben böyle soru görmemişim etmemişim hep eski nesil sorular çözüyorduk. Kübra Hoca da diyordu zaten sen eski nesilleri hallet bir, daha sonrasında hallederiz yeni nesilleri. Çok kolay onlar vs. Yani demem o ki, benim bir tavsiyeye ihtiyacım var. Tek başıma oturuyorum PC'nin başında, soru çözüyorum, konu anlatımı izliyorum ama nafile. Anlayamıyorum, matematiği yapamıyorum. Bana yardım edin.

Hocam öyle bir yazmışsınız ki bizi özel hoca tutacaksınız zanettim :D

Aileniz ile tekrardan o Kübra Hoca ile çalışmak istediğinizi söyleyin, siz söyleyince "hayır efendim sen kursa gideceksin" demeyeceklerdir heralde. ( Gerçi diyebilirler, türk ailesi bu belli olmaz. )

Bir de yeni nesil sorulara fazla önem verin.

Son düzenleme:
Yeni nesil sorular genelde kalıp oluyor bolca çözmeye çalış yapamadıklarını öğren video çözümden veya hocalardan.
Bu iş öyle 1 günde olmaz 1 ay düzenli çalışırsın 2 ay sonra etkisini netlerini görürsün.

Kursun parası verildiyse gidin kursa gelince YouTube üzerinden iyi bir kanal bulup tekrar yapıp soru çözün. Yapabildiğiniz kadar yapın ve diğer derslere önem verin. Ailen parayı ödediyse gitmemezlik yapma. Ailene karşı her zaman dürüst ol.

Ben 8. sınıf öğrencisiyim. Dönem başından beri özel ders alıyorum. Ailem fazla baskıcı değil ve elinden geldiğince yardım etmeye çalışıyor. Babam asgari ücretle çalışıyor. Annem elinden geleni yapıyor. Dönem başından beri dediğim gibi matematikten özel ders alıyordum. İlk başta ODTÜ'lü bir hoca gelmişti. Güzeldi iyiydi bilgiliydi fakat bildiklerini anlatma konusunda yetersizdi. Ailemde ne kadar güzel hoca vs. demişti ben de söyleyememiştim tam. Sonrasında bazı mesajları okuyunca anladılar ve gönderdiler Kübra diye başka bir hoca geldi. O hoca cidden iyiydi. 0'dan başladı. Baktı temelim var vs. konuları anlattı falan. Cidden çok güzel anlatıyordu anlıyordum en azından. Sonra ailem kursa gönderme kararı aldı beni. Matematikten değil de tüm derslerden. Gittim kursa işte deneme oldum. Matematiğin hepsini boş bırakmak zorunda kaldım. Çünkü ben böyle soru görmemişim etmemişim hep eski nesil sorular çözüyorduk. Kübra Hoca da diyordu zaten sen eski nesilleri hallet bir, daha sonrasında hallederiz yeni nesilleri. Çok kolay onlar vs. Yani demem o ki, benim bir tavsiyeye ihtiyacım var. Tek başıma oturuyorum PC'nin başında, soru çözüyorum, konu anlatımı izliyorum ama nafile. Anlayamıyorum, matematiği yapamıyorum. Bana yardım edin.
Eğer diğer derslerinde pek sorunun yoksa sadece matematik özel dersine girebilirsin eskiden yaptığın gibi. Ama sende en başta düzelmesi gereken şu sorunu gördüm güzel kardeşim:
Daha yolun başındasın ve senin şu anki hissettiğin paniğimsi duyguyu ben kaç defa hissettim bilemezsin. Asla hallolmayacak gibi gördüğün şeyler, pastayı böle böle, ufak dilimlerle o kadar rahat halloluyor ki. Sen hiç canını sıkma. "Matematiği ben yapamıyorum" diyerek baştan beyaz bayrağı çekme. Sen iste yeter ki, elbette hallolacak.

Eğer eski hocandan ders almak istersen, ailenle konuşabilirsin. Ama gönderdikleri kursa da kısa bir süre şans vermeyi deneyebilirsin.

Başka bir tavsiyem, aynı anda çok fazla youtube kanalından falan dinleme konuları. Anlatım tarzları farklı olduğu için hocaların kafan karışabilir. Anladığını düşündüğün bir anlatımı yakala, 1 kez izle anlamadıysan 2. 3. kez izle. Nereyi çözemediğini tespit et ve hocalarından orayı anlatmalarını iste.

Dediğim gibi daha yolun başındasın ve daha çok çok kez bu hisleri hissedeceksin. Benim de mesela şu an tıp fakültesinde bir komite yetişmeyecek diye paçalarım tutuşuyor, kaç kez yaşadım aynı hissi daha önce, ama hala yaşıyorum bunu. Yani yaşadığın panik gayet normal. "Ben bunu yapamıyorum" diye kestirip atma. Nereyi yapamadığını anlamaya çalış. Hocalarına orayı sor.

Küçük küçük ilerleye ilerleye neler başarılıyor, sen sadece kendine güven, gerisi gelir , merak etme.

Hepinize çok teşekkür ederim. TEOG sorularına baktım, 2 yanlış yaptım. Yeni nesil soruları yapamıyorum. Bunun için ayrı bir öneriniz var mı? Ayrıca hepinize cidden çok teşekkür ederim, iyi moral verdiniz.
Benden bir cacık olmaz kesin ümidi. Türkçe 16 net. İnkilap ve Din 1 yanlış. İngilizce tırt. Matematik 2 doğru 2 yanlış gerisi boş. Fen 6 d 6 y gerisine vakit yetmedi. Benim buna ve bu duyguya alışmam lazım sanırım. Arthur Sophenaurd, insanların çektikleri acılar, onları daha büyüklerine karşı daha dayanıklı yapar demiş ve felsefesi bu yönde olmuş. Dayanıcam artık. Yapacak başka birşey var mı, yok.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı