Matematik beceresinin kötü olmasına rağmen sayısal seçmek mantıklı mı?

HüseyinKaan

Centipat
Daha fazla  
Benim sözel derslerim gayet mükemmel, ezberim gayet iyi, matematiğim okulu 1-2 sene okul ile olan bağım koptuğundan berbat. 1. dönemi sayısal dersler kötü/ortalama olmasına rağmen 85 ortalama ile kapattım. Perşembe günü okulda bölüm seçimleri yapıldı ve ben "sayısalım iyi olmamasına rağmen" sayısal seçtim.

Matematiği yapamama sebebimi okul ile 1-2 sene bağımın kopması ve hiç gayret vermeme bağlıyorum çünkü çalışırken anlamıyorum ya da ben kendimi öyle sınırlıyorum. Buna rağmen sayısal seçtim çünkü temelim olmasa dahi çalışıp gayret göstererek bu temeli oluşturacağımı ve sayısal derslerde başarı sağlayacağımı düşündüm. Abilerim ve ablalarım sizce yaptığım hata mı? Bölüm değiştirme vakti geldiğinde değiştirmeli miyim?

Kendini sayısal alanda geliştir bence.Özel ders falan al.Çünkü sözel alandaki meslekler çok kısıtlı.Ataması vs. baya sıkıntılı bir süreç

Eğer FKB kötü ise matematikte kötü iken seçmenin manası yok. Ezberim iyi diyorsun. EA seç sayısal olarak matematik çalışıp edebiyat ezberle hukuk oku mesela. Tabi iyi çalılırsan.

Matematiğim berbat demişsin ve üstüne sayısal seçmişsin daha ne diyebilirim güzel kardeşim. Kendini övdüğün ve başarılı olduğun derslerin üzerine neden gitmek istemedin acaba? Aile baskısı vb. şeyler mi var? Yoksa üniversitede seçeceğin bölüm mü sayısal? Eğer değilse benim gözümde bir hata bu. Benim matematiğim çok zayıftı sözelim ve dilim iyiydi. Dil seçip ilk senemde üniversite yerleştim ve şu an Japon Dili ve edebiyatı bölümünde son dönemim. Gerçekten çok mutluyum yaptığım seçimlerden çünkü sevdiğim şeyleri okudum sana da naçizane tavsiyem budur. Kalbinin sesini dinle ve doğru olan bölümü göreceksin.

"Matematiğim kötü" diye bir şey yok. Diferansiyel denklemler değil ki bu beceri ev görüş gerektirsin, lise matematiğinde oturup çalışarak öğrenemeyeceğin, yapamayacağın hiçbir şey yok.

Çoklu zeka kanıtlanabilmiş bir kavram değildir yani "benim sayısal becerim yok" deyip kestirip atmak tamamen kolaya kaçmaktır. Matematik devamlı çalışma ister ve senin bağın koparsa elbette zorlanacaksın fakat sözel zeka veya sayısal zeka gibi bir olaya takılı kalmayın doğru bir programla lise matematiği zor değil.

Matematik bir dildir. Nasıl ki bir yabancı dili birkaç ayda öğrenemiyorsak matematiği de ha deyince öğrenemeyiz. Matematik öğrenmek sabır isteyen bir süreçtir. Matematikteki başarısızlıkların yüksek oranı derse olan önyargıların kırılamamasından kaynaklanıyor. Liseye kadar olan okul hayatı boyunca matematikten nefret edip başarısız olmuş ama şu an matematik öğretmeni olan çok kişi var emin ol.

Geri
Yukarı